Okunma

Transcend Ultimate SDXC Kart Test


27 Aralık 2011 Salı 19:45
Transcend Ultimate SDXC Kart Test

Fotoğraf makinelerinin ve video kayıt cihazlarının git gide daha kaliteli görüntüler yakaladığı günümüzde, haliyle daha yüksek kapasiteli depolama alanlarına ihtiyaç duyuyoruz. Önceden X GB kapasiteli bir hafıza kartı fotoğraf makinelerimizi doyururken, şimdi ise X x 4 GB’lik hafıza kartlarına ihtiyaç duyuyoruz. Peki bunun nedeni nedir?

Daha yüksek çözünürlükte çekilen fotoğraflar, haliyle daha fazla yer kaplarlar. Bir fotoğraf çekildiğinde 3 MB veri kaydedileceğine, 5 – 6 MB veri kaydı gerçekleşiyor artık. Bu verilerin kayıt süreci ise genellikle göz ardı edilir. 3 MB veri (atıyorum) 0.3 saniyede kayıt altına alınabiliyorken, 5 MB’lik veri 0.5 saniyede kayıt olur. Bu yavaşlama, ard arda fotoğraf çekerken veya yüksek çözünürlüklü video kaydı yaparken rahatsız edici boyutlara gelebilir.

Bunun çözümü olarak üretilen hafıza kartları da, kendi çaplarında sürekli olarak daha yüksek performansa ve kapasiteye sahip olacak şekilde üretiliyor. Transcend’in Class 10 SDXC 64 GB hafıza kartı da bu durumdan nasibini almış; hem hafıza miktarı olarak hem de performans olarak. Class 10 kartların, saniyede minimum 10 MB yazma gerçekleştirebildiğini belirtelim.

Kartın görünümünden veya biçiminden bahsetmeye gerek yok. Klasik SDXC kart… Tek dikkat çeken nokta, yan tarafında yazma koruma anahtarının bulunuyor olması.

Yaptığımız testlerde, Transcend SDXC hafıza kartının, neredeyse kutusunda yazanla aynı hızda çalışabildiğini gördük. 25 MB/s yazma hızı, testlerde karşımıza 21.6 MB/s hızını sunuyor.

Ortaya başarılı sonuçlar koyan kartı, Transcend’in USB 3.0 kart okuyucusuyla test ettik. Alakasız da olsa minik bir bilgi verelim, USB 2.0’dan bağladığımızda çok az daha düşük sonuçlar ile karşılaştık. Bu durumda “USB 3.0 candır…” diyoruz.

Full HD kayıt yapan kameralar ve çok yüksek çözünürlüklü fotoğraf makineleri için tavsiye edebileceğimiz Transcend Class 10 SDXC 64 GB hafıza kartının fiyatı hemen hemen 250 TL. Bu ürünü satın almadan önce, muhakkak fotoğraf makinenizin destekleyip desteklemediğine göz atın. Zira eski fotoğraf makinelerinin bir kısmı, SDXC kartları desteklemiyor. Eğer daha seri fotoğraf çekmeyi istiyorsanız, Transcend’i seçenekleriniz arasında bulundurabilirsiniz. 

Transcend SDXC 64 GB

Hafıza Kartı

Kart biçimi: SD

Maksimum veri aktarımı: 25 MB/s

Ağırlık: 2 gram

Çalışması için sıcaklık: -25 ile 85 santigrat derece

Hafıza alanı: 64 GB

Bilgi için: Transcend
Telefon:

:: Böyle bir hafıza kartına ihtiyacınız var mı? 

 
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Transcend Ultimate SDXC Kart Test”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    fiyat ne ?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    fiyatı çok tuzlu ya 🙁

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ruşen yakışıklı adamsın ama şu profil resmi hakikaten yakışmıyor

" Transcend Ultimate SDXC Kart Test konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Transcend Ultimate SDXC Kart Test ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Transcend Ultimate SDXC Kart Test ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "