Okunma

Transformers: Revenge of the Fallen


06 Temmuz 2009 Pazartesi 13:32
Transformers: Revenge of the Fallen

Popüler filmlerin oyun haline getirilme geleneği, çok uzun zaman önce başlamıştı. Bu zincire eklenen en yeni halka olan Transformers: Revenge of the Fallen, PC ile beraber PlayStation 3, Xbox360, Wii, PlayStation 2 platformları için de geliştirildi. Film ile paralel bir konuyu işleyen yapıma ister Autobot olarak ister de Decepticon olarak başlayabiliyoruz.


Oyunun içinde bulunan bonuslar sayesinde, çizgi diziden bölümler izleyebiliyorsunuz.

Seçimimizi yaptıktan sonra senaryo bölümü start alıyor. Evvela training‘i geçmek gerekiyor. Yaklaşık 10 dakika kadar bu bölümü oynadıktan sonra, hemen hemen her türlü robot kontrolünü öğrenmiş oluyoruz. Madem artık hazırız, ilk görevimize geçiyoruz. Karşımıza gelen dünya haritası üzerinde çeşitli bölgeler bulunuyor. Tıpkı filmdeki gibi Shangai görevlerini yaptıktan sonra Amerika’ya, oradan da Mısır’a geçiyoruz.

Seçilebilir Robotlar

Her bir bölgede yapılacak birden fazla görev bulunuyor. Ancak daha başlar başlamaz istediğimiz yere gidip oynayamıyoruz. Yani bölüm seçerken hikayeyi parçalamamak için oyunun izin verdiği kadar özgür olabiliyoruz.

Görevlerin başında hangi ırkı seçtiysek, ona dahil olan robotlar arasından seçim yapmamız gerekiyor. Yani bunun anlamı şu; görevleri farklı robotlarla da oynayabilme imkanımız mevcut. Ancak bazıları hikaye gereği farklı bir yerde olmaları gerektiği için, üzerlerinde “Kilitli” ibaresi bulunuyor. Örneğin bir göreve Bumblebee ya da Ironhide ile başlayabiliyorken, diğerinde Optimus Prime ya da Ratchet‘ı tercih etmekten başka seçeneğimiz olmuyor.

Geliştirilebilir Robotlar

Robotların kendilerine göre güçlü ve zayıf yönleri olduğu için, eğer seçeneklerden biri Optimus Prime ise, muhtemelen tercihiniz o yönde olacaktır. Zira Autobot’ların lideri diğerlerinden daha güçlü. Ancak görevlerde edindiğiniz puanlar sayesinde, bölüm sonlarında ekrana gelen robot gelişim menüsünde, silahlarımızı, gücümüzü, hızımızı ya da özel yeteneklerimizi geliştirebiliyoruz.

Oyuna RPG öğeleri kazandıran bu özellik iyi düşünülmüş olmasına karşın, son derece karışık bir arabirime sahip olduğundan ötürü, pek kullanışlı olmuyor. Hatta bölümlerden önce, göreve başlayana kadar geçtiğiniz ekranların tamamında, hangi tuşa basarsanız ne olacağını ezberlemeniz gerekiyor zira aksi halde aynı menülerde birkaç tur atmanız kaçınılmaz.

Dönüşebilir Robotlar

İlk filmin oyununda bir tuşa basarak robotunuz dönüşüp araç oluyor ya da aracınız robot formuna kavuşuyordu. Yeni oyunda maalesef basılı tuttuğumuz sürece araç modunda ilerliyoruz. Dolayısıyla haritanın bir yerinden bir başka yerine gidecekken, sürekli mouse’un bir tuşuna ya da klavyenin “shift” butonuna basılı tutmanız gerekiyor. Bu haldeyken bir de manevra yapmaya çabalıyorsunuz. Tam bir kontrol keşmekeşi yaşadığımız bu anlar, robot formuna dönünce normale dönüyor.

Oynanış mantığı genellikle şu şekilde: Araç olarak bir noktaya ulaş, orada saldıran düşman robotlarını yok et, sonra devam edip bir diğer noktaya git, orada da saldırıyı bertaraf et… Bu işlemi 5 defa filan tamamlayınca görev bitiyor zaten. Bir sonraki bölümde, yine aynı acı verici rutin uygulamaları tekrarlıyoruz…

Can Sıkıcı Robotlar

Göze hoş gelen robot modellemelerine karşın Transformers: Revenge of the Fallen’da Shia LaBeouf‘un ve Megan Fox‘un tasarımları adeta berbat! Gerçekleriyle uzaktan yakından alakası olmayan bu modellemelere rağmen, seslendirmeler bizzat onlar tarafından yapılmış. Ancak özellikle Decepticons tarafında bazı robotların seslendirenler filmdekiyle aynı değil. Lord of the Rings’deki Elrond ve Matrix’teki Ajan Smith olan Hugo Weaving‘in Megatron‘u seslendirmemiş olması fark ediliyor.

Genel olarak bakıldığında Transfomers, sıradan bir aksiyon oyunu olmaktan öteye geçemiyor. Grafikleri günümüzün bir hayli gerisinde olduğu gibi, ayarlar menüsünde değiştirilebilecek çok az seçeneğin oluşu, yapımın konsoldan port edildiğini düşündürtüyor. Seslendirmelerin çoğu filmdeki yıldızlardan alınmış. Bu durum yapıma artı puan kazandırıyor olsa da, oynanışın kendini sürekli tekrar ediyor olması, kısa süre sonra can sıkıcı bir hal alıyor. Yine de filmin hayranlarının bir göz atmasında yarar var.

Puan: 10/6

:: Transformers: Revenge of the Fallen oyunu hakkında görüşleriniz nelerdir?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Transformers: Revenge of the Fallen”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    oyun nasıl kaydediliyor sölesenize siz burda oyunu tanıtıonuz sadece

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ben oyunda birsürü bölüm geçiyorum ama kaydedemiyorum bu yüzden oyuna her seferinde en baştan başlıyorum

  3. SDN Okuru dedi ki:

    oyun nasıl kaydediliyor

" Transformers: Revenge of the Fallen konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Transformers: Revenge of the Fallen ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Transformers: Revenge of the Fallen ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "