Okunma

Trend Micro’dan Google’a Cevap


25 Kasım 2011 Cuma 11:32
Trend Micro’dan Google’a Cevap

Geçtiğimiz günlerde mobil cihazlar için antivirüs satmaya çalışan tüm firmaları sahtekarlıkla suçlayan Google açık kaynaklı program müdürü Chris DiBona Android, iOS ya da BlackBerry OS için bir güvenlik yazılımına ihtiyaç olmadığını söylemişti.

Bu açıklamaya antivirüs cephesinden ilk tepki Trend Micro’dan geldi. Trend Micro Güvenlik Araştırmaları ve İletişim Bölümü Direktörü Rik Ferguson, Trend Micro’nun virüs ve güvenlik araştırma laboratuvarı Trend Labs’ın verilerine göre 2011 yılının ilk altı ayında Android işletim sistemine yönelik tespit edilen zararlı yazılım sayısının yaklaşık 14 kat yani % 1410 oranında arttığını açıkladı.

Bu dramatik artışın sebeplerinden birinin, 2011 yılı başında Android platformlarına yönelik zararlı yazılım sayısının düşük olması olduğunu belirten Ferguson, yine de 6 ay zarfında çok yüksek sayıda yeni zararlı yazılım tespit edildiğini ve artışın bundan kaynaklandığını belirtti.

Android işletim sistemi kullanan cihaz sayısının 50 milyonu aştığı ve siber suçluların bu platformu kendileri için önemli bir alan olarak gördüklerini vurgulayan Ferguson, bu cihazlara yönelik geliştirilen zararlı yazılım sayısının da hızla arttığını söyledi.

Ferguson; rakamların ortada olduğunu ve diğer popüler platformlar gibi mobil platformların da siber suçlular açısından önemli bir oyun alanı olduğunu sözlerine ekledi.

:: Sizce akıllı telefonların antivirüse ihtiyacı var mı?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Trend Micro’dan Google’a Cevap”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Antivirus programı satmaya çalışan şirketler olmasa gerek yoktu ama…

  2. by10ur dedi ki:

    Açıklaması inandırıcı olmamış yok şu kadar virüs var virüsler şu kadar arttı android de o bilgileri her firma veriyor.Türk bir firma olsa Chris DiBonao getirsin telefonunu atalım bir virüs var mı yok mu kendi gözlerinle görsün.

  3. rohirrim dedi ki:

    antivürüse inanma antivirüssüz de kalma…

" Trend Micro’dan Google’a Cevap konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Trend Micro’dan Google’a Cevap ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Trend Micro’dan Google’a Cevap ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "