Tüfek Emojisi Kaldırılıyor!


21 Haziran 2016 Salı 05:00
Tüfek Emojisi Kaldırılıyor!

Google, Facebook ve Microsoft 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde, “tüfek emojisini” kaldırmayı planladıklarını açıkladılar.

Cihazlara getirilecek “Olimpiyat Güncellemesi” sonrasında kaldırılacak emojinin, yasaklanma gerekçesinin tehdit unsuru olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Google, Facebook ve Microsoft, bünyelerinde hizmet veren platformlarda tüfek emojisini kaldırılması yönünde işbirliğine gidiyorlar.

Şirketlere emoji desteği sağlayan Unicode Consortium üyeleri, platformlara yakın bir tarihte sağlanan emojinin “tuhaf ve sıradışı” olması nedeniyle kaldırılacağı belirtildi.

Apple, Google, Facebook, Microsoft dahil olmak üzere Unicode üyesi 12 teknoloji şirketi ise, “tabanca” emojisinin ise hala kullanıma açık olacağını belirttiler. Apple ise söz konusu emojiyi de platformundan kaldırmak istediğini ifade ediyor.

Tüfek ya da silah emojisinin önemsiz olduğu düşünülebilir; fakat bu yılın başlarında Fransa’da bir adam, “kız arkadaşını ölümle tehdit ettiği” gerekçesiyle 3 aylık hapis cezasına çarptırıldı. Adam, kız arkadaşına tabanca emojisi gönderme eyleminde bulunmuştu.

Tüfeğin, avcılık, nişancılık sporuyla bağlantısı olması nedeniyle, Olimpiyat güncellemesi ile birlikte spor bölümünde yer alabileceği de belirtiliyor.

Fakat bir diğer şiddet içeriğini simgeleyen tabancanın hiçbir sporda yer almaması tüfeğin de bu konudaki statüsü hakkında şüphelere neden oluyor.

16-06/20/pistol_emoji-large_trans-2oueflmhzzhjcyuvn_gr-bvmxc2g6irfbtwdjolshwg.jpg

Bu teknoloji şirketlerin ilk emoji yasaklama girişimi değil. Daha önceki süreçte Microsoft “orta parmak” emojisinin kaldırılması için yoğun çaba sarf ederken; Apple MacOS platformundaki klavyelerinde bıçak ve tabanca emojilerini bulundurmuyor.

The Telegraph’da yer alan habere göre “Olimpiyat güncellemesi” ile birlikte yüzme, eskrim, jimnastik, karate gibi sporların sembollerini içeren emojiler Unicode üyesi şirket platformlarına gelecek.

Ayrıca; omuz silkme, el sallama, yeni hayvanlar, besinler Unicode 9.0 sürümü ile birlikte kullanıcılara sunulacak.

16-06/20/emoji_unicode_90-xlarge_trans-r9rrdoohtjohz1h3_dbttal-wkizpetjus7kwqe7pie.PNG

:: Teknoloji şirketlerinin şiddet içeriklerini simgeleyen emojiler hakkında takındıkları tutumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Tüfek Emojisi Kaldırılıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüfek de orta parmak emojisi de kullanılan şeyler bence saçma bir karar olmuş toptan kaldırmak yerine apple üyelik yaşı bellı bir yaşın altında olanların klavyesinde cıkmaması ve o emojileri gormemelerı gayet guzel olur bence.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  muhteşemsin apple, şiddeti sıradan göstermemek lazım

" Tüfek Emojisi Kaldırılıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüfek Emojisi Kaldırılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüfek Emojisi Kaldırılıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 2. 2 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 3. 3 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 4. 4 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 5. 5 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 6. 6 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 7. 7 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 8. 8 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 9. 9 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 10. 10 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik