Okunma

Tüm İçerik Facebook’un Malı


19 Ağustos 2009 Çarşamba 10:29
Tüm İçerik Facebook’un Malı

Facebook’un başı kişisel bilgilerin izinsiz paylaşılması konusu yüzünden uzun süredir ağrıyordu. Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan sitenin başını ağrıtacak bir başka konu daha var ve bu konu mahkemeye taşındı bile.

Facebook’a eklediğiniz her bir içeriğin, ister yazı olsun, ister video ya da ister fotoğraf, siteye konduktan sonra Facebook’un malı olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu sebepten dolayı ABD, Kaliforniya’dan beş kişi Facebook’a dava açarak, sitenin böyle bir yetkisi olamayacağını iddia etti. Facebook’un iddia ettiği bu hakkın yasal olmadığını belirten davacılar, kullanıcıların yayınladıkları içeriklerin siteye ait olmasının söz konusu olamayacağını belirttiler.

Facebook’un böyle bir hakkı kendinde görmesini istemesinin en büyük sebebi olarak, geleceğin yıldızlarının bugün siteye koydukları fotoğrafların haklarına sahip olmak istemesi gösteriliyor. Facebook’un dışında MySpace, LiveJournal ve bunun gibi daha birçok site de aynı sebepten, benzer hakları kendi kullanıcı sözleşmesine eklemiş durumda.

:: Sizce Facebook’un böyle bir hakkı kendinde görmesi yasal olabilir mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Tüm İçerik Facebook’un Malı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok hoş

  2. SDN Okuru dedi ki:

    facebook niye böyle kişisel bilgilere çok meraklı bir araştırılsın bakalım bu! ayrıca facebook üyeleride cep telefonundan, aile bireylerine kadar her bilgisini paylasmasın

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Facebook’a üye olanlardan gerçekten nefret ediyorum.

" Tüm İçerik Facebook’un Malı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüm İçerik Facebook’un Malı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm İçerik Facebook’un Malı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "