Okunma

Tunçmatik Lite 650 KGK İnceleme


27 Temmuz 2009 Pazartesi 12:18
Tunçmatik Lite 650 KGK İnceleme

Ülkemizdeki elektrik şebekesinin bazı yerlerde yaşattığı sorunları bilmeyeniniz yoktur. Zaman zaman değişen voltaj, gelip giden elektrik yüzünden eminim ki birçoğunuzun evindeki elektrikli aletler bozulmuştur. Bilgisayarlar da bu voltaj dalgalanmalarından ve elektrik kesintilerinden en çok zarar görebilen cihazlar. Eğer yaşadığınız yerin elektrik şebekesinde bu sorunlarla sıkça karşılaşıyorsanız, yapmanız gereken tek şey gidip kendinize bir kesintisiz güç kaynağı (KGK) almak.

“İyi elektrik” sloganıyla kesintisiz güç kaynakları, evrensel şarj aletleri ve buna benzer birçok ürünle karşımıza çıkan Tunçmatik piyasaya sürdüğü Lite 650 adlı kesintisiz güç kaynağı ile test merkezimize konuk oldu.

Sinir bozan elektrik

Giriş seviyesindeki kullanıcılar için tasarlanmış Lite 650, adından da anlaşılabileceği gibi 650 VA kapasiteye sahip. Ürün, çok yüksek güç gerektirmeyen donanıma sahip standart bir bilgisayarı şehir şebekesine bağlı olmadan 10-15 dakika boyunca çalıştırabiliyor.

10 dakika kulağınıza çok fazla gelmemiş olabilir fakat bu ürünlerin kullanım amacı elektrik kesikken bilgisayarı uzun süreler kullanabilmenize olanak sağlamak değil. Kesintisiz güç kaynaklarının asıl amacı öncelikle bilgisayarlarınızı voltaj dalgalanmalarının yaratacağı sorunları engellemek. Bu tip dalgalanmalar donanımınıza ağır hasarlar verebilir.

Ayrıca bir iş üzerinde çalışırken aniden giden elektrik yüzünden kaydetmediğiniz verilerin kaybolmasından da bu cihazlar sayesinde kurtulabilirsiniz. Elektrik gittiğinde devreye giren kesintisiz güç kaynağı sayesinde verilerinizi kaydedip, bilgisayarınızı güvenle kapatabilirsiniz. Cihaz elektrik kesildiği anda otomatik olarak devreye giriyor.

Tasarım

Tunçmatik Lite 650′nin dış kısmı oldukça anlaşılabilir ve şık olarak tasarlanmış. Ürünün ön kısmında açma kapama tuşu ve durum ışığı bulunuyor. Yeşil durum ışığı bilgisayarınız normal şehir şebekesine bağlı olarak çalışırken sürekli yanarken, elektrik gittiğinde ise yanıp sönüyor. Bunun dışında çeşitli durumlarda uyarı vermek amacıyla cihazdan bir uyarı sesi de geliyor.

Ürünün boyutları da gayet makul. Odanızda ya da masanızda çok fazla yer kaplamayacak olan şık görünümlü bu cihazın boyutları 100 x 287 x 142 mm şeklinde. Ayrıca cihazın ağırlığı da 4,25 kg

Kullanım alanı ve sonuç

Tunçmatik Lite 650 sadece bilgisayarlar için tasarlanmış bir ürün. Teorik olarak diğer elektrikli aletler için de kullanılabiliyor olsa da biz yine de size bunu tavsiye etmiyoruz. Eğer bu cihazı bilgisayar dışında başka elektrikli cihazlarla kullanırsanız, hem o cihaza hem de Lite 650’ye zarar verebilirsiniz. Örneğin ürünü bir yazıcıyla kullanmak isterseniz zarar görme olasılığı çok yüksek.

Sonuç olarak Tunçmatik Lite 650 özellikle elektrik şebekesinde sıkıntı yaşanan yerlerde yaşayanların bilgisayarlarını korumak için çok iyi bir ürün. Bilgisayarınızın değişen voltaj yüzünden hasar görmesini ve aniden giden elektrik yüzünden verilerinizin kaybolmasını istemiyorsanız Tunçmatik Lite 650 sizin için gerçekten çok iyi bir tercih olacaktır.

Teknik özellikler

Tunçmatik Lite 650

Kesintisiz Güç Kaynağı

Kapasite: 650VA/360W
Giriş voltajı: 220VAC
Frekans aralığı: 50-60 Hz
Akü tipi: 12V/7AH
Destekleme süresi: 10-15 dakika
Boyutlar: 100 x 287 x 142 mm
Ağırlık: 4,25 kg

Bilgi için: Tunçmatik
Web: http://www.tuncmatik.com
Fiyat: 75 TL

:: Elektrik şebekesinde sık sık sorunlarla karşılaşıyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Tunçmatik Lite 650 KGK İnceleme”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  amma çok abartmışsınız altı üstü güç kaynağı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Peki bu ups i voltaj dalgalandırmalarından kim koruyacak biri bana onuda söylesin?

  Wincih

 3. SDN Okuru dedi ki:

  😀 tunçmatiğin servislerinide biz yapıyoruz ya 😀 ( Servo-Matik )

 4. SDN Okuru dedi ki:

  “en iyi elektrik kesilmeyen elektriktir”
  kesinlikle haklısınız emre bey 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ürün line-interactive denilen bir teknolüji kullanır. Özetlemek gerekirse elektriği 220V da değil misal 210V-230V aralığında tutar ve elektrik kesildiğinde modifiye sinüs denilen ve aslen kare dalganın biraz değişiği olan bir dalga şekli ile elektrik üretir. Özetlemek gerekirse ses sisteminizde cızırtı veya inleme sesi oluşabilir, hassas cihazlarınızı bozabilir. Sırf bilgisayar kasası besleyecekseniz olur ama özellikle LCD monitörler için sorun teşkil edebilir. Gerçek sinüz üreten on-line kesintisiz güç kaynakları pahalı teknoloji olduğundan bu yola başvurulur.

" Tunçmatik Lite 650 KGK İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tunçmatik Lite 650 KGK İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tunçmatik Lite 650 KGK İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "