Okunma

Türk Çocukları AB Yolunda


13 Ağustos 2009 Perşembe 07:24
Türk Çocukları AB Yolunda

Intel, ailelerin çocuklarının bilgisayar kullanma alışkanlıklarına yönelik görüşlerini değerlendirmek amacıyla aralarında Avrupa ülkeleri, Mısır, Güney Afrika ve Türkiye‘nin de bulunduğu 11 ülkede Redshift Research adlı araştırma şirketine bir araştırma yaptırdı. Kentli nüfusun yoğun olduğu bölgelerde bilgisayarla bir şekilde tanışmış ya da bilgisayar kullanan toplam 5.220 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, bu ülkelerde yaşayan tüm ailelerin günümüz modern dünyasında çocuklarının gelişiminde bilgisayar kullanımına büyük önem verdiğini ortaya koyuyor.

11 ülkede ebeveynlerin yüzde 98’i bilgisayar yetkinliğinin önemli bir beceri olduğuna inanırken, yüzde 50’si de bilgisayarın büyüme sürecinde çocuklar için “kesinlikle gerekli” olduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılan Türk aileler de bilgisayar kullanımının çocuklarının gelişiminde büyük önem taşıdığını ve gelecekteki iş hayatını ciddi ölçüde etkileyeceğini ifade ediyor.

 

Çocuğunuzun bilgisayar kullanımında kendisine duyduğu güven gelecekte onun iş hayatını etkiler mi?

 

  Türkler‘in bilgisayarı çocuklarının gelecekteki altın bileziği olarak gördüğünü gözler önüne seriyor. Eskiden iyi derecede yabancı dil bilmeyi çocuklarının geleceği için çok önemli bulan Türk aileleri, günümüzde artık iyi bilgisayar kullanmayı bilmenin de çocuklarının gelecekteki iş hayatını ciddi ölçüde etkileyeceğine inanıyor.

Araştırmaya katılan Türkler’in yüzde 99‘una göre, bilgisayar kullanmayı bilmek çocuklarının gelecekteki iş hayatını etkileyecek. Yüzde 37‘si çocuklarının iyi bilgisayar kullanıyor olmasını “yaşamsal önem“e sahip görürken, yüzde 56′sı da bunun “çok önemli” olduğunu belirtiyor. Türkiye, yüzde 86 oran ile araştırmaya katılan 11 ülke arasında bilgisayarın çocuklarının gelecekteki iş hayatlarında çok büyük payı olduğuna inanan ülkeler arasında Güney Afrika (yüzde 90) ve Rusya‘dan (yüzde 87) sonra üçüncü sırada yer alıyor.


Çocuklarımız Bilgisayarla Tanışmalı

Bilgisayarı çocuğunun geleceği olarak gören Türk ebeveynler, bu nedenle çocuklarının erken yaşlarda bilgisayarla tanışmasını gerekli buluyor. Araştırmaya katılan Türk ebeveynlerin yüzde 88‘ine göre çocuklarının 12 yaşından önce bilgisayarla tanışmış olması bir gereklilik. Yüzde 21’i de çocuğunun 5 yaşından önce bilgisayarla tanışmasını destekliyor. 11 ülke genelinde de ebeveynlerin yüzde 24‘ü çocuklarının 5 yaşından önce, yüzde 65’i de 5 ila 12 yaş arasında bilgisayarla tanışması gerektiğine inanıyor.

Türk ebeveynlerin yüzde 90‘ı, devletin okullarda bilgisayar eğitiminin yaygınlaşması için daha çok destek vermesi gerektiğini savunuyor. Türkiye bu oranla 11 ülke arasında ilk sıraya yerleşiyor. 11 ülke genelinde ise bu oran yüzde 73.  Okullarda bir eğitim aracı olarak bilgisayar kullanımına bakıldığında da bu oranın 11 ülke genelinde yüzde 47, Türkiye’de de yüzde 44 olduğu görülüyor.

 

Sizce devlet eğitim kaynaklarının bir parçası olarak bilgisayar erişimini desteklemek için daha fazla çaba harcamalı mı? Aşağıdaki şıklardan en çok hangisine katılırsınız?

 

Araştırmaya katılan ebeveynlerin verdiği yanıtlar, çocukların tüm ülkelerde bilgisayarı en çok eğlence amaçlı (yüzde 34) kullandığını gösteriyor. Eğlenceyi eğitim amaçlı kullanım (yüzde 27) takip ediyor. Bilgisayarı iletişim için kullanan çocukların oranı ise yüzde 21.

Türkiye’ye bakıldığında, kullanım amaçları arasında eğlencenin yüzde 35, okul ve ödevlerin yüzde 28, iletişim yüzde 16 olduğu görülüyor. Bilgisayarı en çok İspanyol (yüzde 36) ve İngiliz çocukları (yüzde 33) eğitim amaçlı kullanırken, bilgisayardan bu amaçla en az yararlananlar yüzde 16 ile Polonyalı çocuklar.


Performans ve Güvenlik Önemli

Bilgisayara bu derece büyük önem vermeleri, Türkler’in çocukları için bilgisayar seçiminde öne çıkan faktörleri de etkiliyor. Araştırmaya katılan Türk ebeveynlerin çocukları için seçtikleri bilgisayarların özellikleri arasında performans (yüzde 24) ve güvenlik (yüzde 24) öne çıkıyor. Bu özellikleri fiyat (yüzde 15) ve kullanım kolaylığı (yüzde 15) izliyor. Performans 11 ülke genelinde de çocukları için bilgisayar seçerken ailelerin en önem verdikleri kriter. Taşınabilirlik, fiyat, performans, tasarım, kolay kullanım ve güvenlik faktörleri arasında performansın yüzde 25 oran ile öne çıktığı, fiyatın ise yüzde 24 oran ile onu takip ettiği görülüyor.

 

Türk kullanıcıları bilgisayarı seçerken en çok performans ve fiyat’a dikkat ediyor.

 

Çocukların kullandığı çevrimiçi içeriği kontrol ediyor musunuz?” sorusuna verilen yanıtlar ailelerin çocukların eriştiği internet içeriğine duyarsız olmadıklarını ve içeriği kontrol altında tuttuklarını (yüzde 46), buna karşın aşırı müdahalede bulunmadıklarını (yüzde 8) ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan Türk ailelerin yarıya yakını (yüzde 48), çocuklarının eriştiği internet sitelerini denetlediğini ve kontrol altında tuttuğunu belirtiyor. Yüzde 18‘i çocuklarının zararlı sitelere girmeyeceğine inanırken, yüzde 32‘si de zaman zaman içeriği kontrol ettiğini ifade ediyor.

11 ülke genelinde verilen yanıtlar da ailelerin çocukların eriştiği internet içeriğine duyarsız olmadıklarını ve içeriği kontrol altında tuttuklarını, buna karşın aşırı müdahaleci olmadıklarını ortaya koyuyor. Ebeveynlerin yüzde 46’sı çocuğunun hareketlerini denetlediğini söylerken, yüzde 8’i çocuğunun sadece kendi istediği sitelere erişebildiğini belirtiyor. Fransız ve Güney Afrikalı ailelerde durum biraz değişiyor. Fransızlar’ın yüzde 15′i, Güney Afrikalılar’ın ise yüzde 13’ü çocuğunun sadece kendisinin belirleyip onay vereceği sitelere girebileceğini belirtiyor.


Bilgisayar Başında Oyun Oynama

Araştırmaya katılan 11 ülkede çocuğuyla bilgisayar başında nasıl zaman geçirdikleri sorulan ebeveynler arasında eğlence amaçlı zaman geçirdiğini söyleyenler (yüzde 37) kadar, çocuğunun bilgisayar başında ne yaptığını kontrol etmek amaçlı zaman geçirenler de bulunuyor (yüzde 36). Çocuğunun okulda başarılı olması için ona bilgisayar başında yardımcı olan ailelerin oranı yüzde 29. Araştırmaya katılan Türk ebeveynlerin yüzde 45’i, bilgisayar başında çocuklarıyla oyun amaçlı vakit geçirdiklerini belirtiyor. Türkiye, bu oranla Mısır’dan sonra yüzde 61’le ikinci sırada yer alıyor. Bilgisayar başında çocuğuyla eğitim için vakit geçiren Türk ebeveynlerin oranı ise yüzde 26.

 

Ebeveynlerini bilgisayar konusunda en çok Türk çocuklar yetkin buluyor

 

Türkiye‘de kentsel nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yapılan araştırmada bilgisayar kullanan Türk ebeveynlerin yüzde 68‘i, çocuklarının gözünde kendilerinin bilgisayar kullanımı açısından yetkin ve ehliyetli olduklarını belirtiyor. Bu oranla Türkiye 11 ülke içinde en üst sıraya yerleşiyor. Bölge geneline bakıldığında ebeveynlerin yüzde 52’si çocuklarının kendilerini yetkin buldukları yanıtını veriyor.

:: Intel’in bu araştırmasını beğendiniz mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Türk Çocukları AB Yolunda”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çocuk bir kulanıcı bir linux dehasıda olabilir sadece saçma online oyunlara giren kulanıcılarda ***** iyi

" Türk Çocukları AB Yolunda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Çocukları AB Yolunda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Çocukları AB Yolunda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "