Okunma

Türk Silahları Neden Satamıyor?


13 Mayıs 2013 Pazartesi 08:24
Türk Silahları Neden Satamıyor?

Teknolojinin gövde gösterisi yaptığı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı‘nda yerli teknolojilerin neleri başardığını araştırdık. Bu şirketlerden biri olan Yüksel Savunma Sistemleri AŞ standında tam anlamıyla bir yok edici ile karşılaştık.

Özel röportajı izleyin

2008 yılında kurulan firmanın Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Hayri Esen ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportajda konuştuklarımız;

 • Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?
 • Ürettiğiniz silahlarda hangi yerli teknolojiler kullandınız?
 • Ürünlerinizin diğer ülkelerle rekabette şansı nedir?

Nöbetçi ve YAK göreve hazır

Firma tarafından geliştirilen Nöbetçi adlı savunma sistemi, karakollarda canlı hedef olan ve nöbet tutan askerlerin yerine geçerek uzaktan kumanda edilen gelişmiş bir silah. Görüntü analiz yazılımı tamamen yerli teknolojilerle geliştirilmiş olan Nöbetçi‘nin fiyatı, istenen özelliklere göre değişiyor.


Nöbetçi, göreve hazır.

YAK ise mayına dayanıklı araçlara entegre edilen bir silah. Mayına çarpan ve hareket kabiliyetini kaybeden aracın içindeki askerler, uzaktan kumanda ile bu savunma sistemini kullanarak başarılı bir püskürtme işlemi yapabiliyorlar.

Türkiye kullanmadan başka ülke kullanmıyor

Sorularımıza yanıt veren Esen, bu silahların ülkemizde kullanılması için beklediklerini, her türlü testleri başarıyla geçtiklerini belirtti.


Silahın yönetildiği arabirim, bu şekilde.

Fuarı ziyaret eden 29 bakanın 8’i Yüksel Savunma Sistemleri‘nin standını ziyaret ettiklerini, ortak sorunun “Bu ürünleri ülkeniz kullanıyor mu?” olduğunu açıklayan Esen, en kısa zamanda bu engeli de aşıp, bu teknolojileri tüm dünyaya pazarlayan bir şirket olacaklarını söyledi.  

:: Yerli teknolojilerimizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Türk Silahları Neden Satamıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye son 10 yildan beri inanilmaz atilim yapti,bu sene 2 milyar dolara yakin silah ve ekipman satti. Dünyayi 500 sene tek süpergüc olarak yöneten Türkler nihayet özüne döndü.Özgüven geldi..dünya üzerinde “ONE MINUTE”diyebilen kimse cikmamisti. inaniyorum ki önümüzdeki on sene dünyanin her bakimdan güclü on ülkesinden biri olacagiz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma sapan çok yorum var yıllardır terörle mücadele için dışarıya servet ödedik şimdide çıkmış insan öldürmek için silah yapıyoruz diye seviniyorlar diyor . Doğuda 15 ay askerlik için giden 20 yaşında bir sürü masum gencimiz haince kalleşce nöbet kulübelerinde ya boğazı kesilerek şehit edildi ya uzakdan ateş edilerek ülkenin birliği bütünlüğü için topraklarını savunmak vatan evlatlarının can kaybını en az seviyeye düşürek için gerekeni yapana helal olsun avrupalı amerikalı insan haklarından demokrasiden bahseder sokakda çıkan küçük bir olayda polisin insanlara müdehalesine bakın izleyin bizim güvenlik güçlerimiz saldırıya uğruyor ama gene onlar gibi müdehale etmiyorr. Üretici firma diyorki kendi ülkemize satamadık ben eminimki çok yüksek fiyatlar istediklerine ülkene hizet et maliyetini göster cüzzi bi kar iste devlet ozaman seri şekilde üretimini ister adım gibi eminim fiyatı maliyetinin 20-30 katıır …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı arkadaşlar bu silahlar sayesinde öldürmenin kolaylaşacağını falan yazmışlar ama sanırım sistemin asıl amacını anlayamamışlar. Bu sistem sınırlarda karakollarda veya araç üstünde kullanılmak üzere ve tamamen bu bölgelerdeki teröristleri engellemek amacıyla yapılmıştır. Evet tabi ki öldürmek kolaylaşacak çünkü asıl amaç bu! Terörist seni kıskıvrak yakalayıp vatani görevde şehit etmeden sen onu yakalayıp indireceksin. Hem de kendini riske dahi atmadan tamamen güvenli mesafede düşmanı görüntüleme şansına sahip olarak. Böyle yerli üretim silah sistemlerine ülkemizin ihtiyacı var, savaşmak değil, kendini savunmak için. Biraz akıl ve mantıkla düşünmeye davet ediyorum herkesi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  marka değiliz çünkü

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Gamer diye bir film vardı o geldi aklıma ?. İleride herhalde öyle olacak oyun gibi savaştıracak insanları kapitalistler. bu oyunları silah tüccarları hazırlayacak. ölmek için yeni masum oyuncular sokulacak oyuna…
  Güzel filmdi

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nöbetçi, tam bir yok edici olarak fuarda yerini aldı.

  diye yaziyor ve yapilan yorumlara bakin gurur duyuyorlar…
  oyleyse ne farkimiz kaldi hitler zihniyetinden???
  yazik gercekten uzucu bir durum…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  gelişiyoruz tabide bizim silahlarımız neden bi rusyanın silahları kadar rağbet görmüyo ,bu konuda gelişmemiz gerek

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ülkemizin için böyle haberler duyunca çok mutlu oluyorum yeterki güçlü olalım yeterki sırtımız yere gelmesin.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Silahin temel prensibi can kurtarmak iyi bakin bu silaha… tsk da baris icin silah almasa 2 yil hic birimiz yasamayiz ayrica… dolayisiyla baris icin silah alir tsk. Savas icin degil…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  akp döneminde türkiye vizyon atladı. başbakanımız dan Allah razı ve yardımcısı olsun inş

 11. oL~¡z~v£LL dedi ki:
  Alıntı nikney Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Yalnız anlamadığım bir şey var, şimdi TSK bu silahları bu adamlardan satın almasa, bunlar ne yapacaklar?

  Ne olacak gerçekten iş yapıyorsa ki bence yapıyordur başkası alıp kullanacak bizde aval aval bakacağız … hep bilinen birşeydir ki birilerine para kazandırmak adına ülkemiz çok şey kaybetti… ben olsam firma adını değiştirir yabancı firma süsü verirdim eminim düşünmeden alırlar

 12. Karargaht dedi ki:
 13. nikney dedi ki:

  Yalnız anlamadığım bir şey var, şimdi TSK bu silahları bu adamlardan satın almasa, bunlar ne yapacaklar?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Nerden alacagiz, ne icin kullanacagiz, zaten turkiye’de insan hayatina saygi sifir bu kadar cahil insan var bir de neden satmiyor diye mi soruyorsunuz?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  silahsız, savaşsız bir dünyayı aklı başında merhametli, kısacası insan olan herkes ister ancak maalesef bunlardan uzak bir dünyada yaşıyoruz. amerika veya benzeri silah tüccarı ülkeler gibi olmayalım ama kendimizi savunabilecek kadar da yüksek teknolojili ve gelişmiş bir silah sanayimiz olsun ve bunu satmak için değil kendimiz için geliştirebilelim, bu da bizim prensibimiz olsun.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  şu aralar üstüste haber yapılan türk silahlarının sadece reklamdan ibaret olduğu için olabilir mi?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Pembe düşler kurmak güzel de emperyalizmi bir var oluş şekli, bir geçim kaynağı olarak gören ülkelerin var olduğunu unutmayın. Biz sadece savunmaya dönük bir askeri teşkilata sahip bir ülkeyiz yıllardır f-16’lar için trt’de çıkan programları hatırlayın sanki dünyanın en baba uçağıymış gibi. Doğru iyidir ama menzili ne kadardır deseniz ancak komşulara yeter cephane kapasitesi deseniz oldukça sınırlıdır yani it dalaşında profesyonel ama bir bombardıman uçağı değildir. Ama bazı ülkeler varki bırakın kendi sınırlarını hiç alakaları olmaması gerekirken bir şekilde savaş nedeni yaratıp okyanus ötesindeki ülkelere savaş açıp o ülkeyi fethedip o ülkenin kaynaklarını sömüren bunu sağlarken o ülkede ölen masum insanları önemsemeyen ama insan hakları ve demokrası için savaşmaktan geri kalmayan ülkeler. Biz kendi sınırlarımızın güvenliği için güçlü olmaya çalışıyoruz bu bizim kendimizi savunma hakkımız var oluşumuz için olmazsa olmaz ihtiyacımız. Biz başka ülkelerin kaynaklarına göz dikmiş nereyi köleleştirsem diye arayış içinde olan aç gözlü ülkelerden biri değiliz. Bu topraklarda başı dik dolaşmak için güçlü olmaya mecburuz.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  vay anasını, silah satılıyor, öldürmek kolaylaşıyor, insanlık buna seviniyor.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  vay anasını, silah satılıyor, öldürmek kolaylaşıyor, insanlık buna seviniyor.

 20. raxetul dedi ki:

  Yazılımını eski şirketim hazırlamıştı, ben de biraz oynamıştım bu cihaz ***** />

  Satılmamasına gelince. Silah yatırımı terörle mücadelede etkin olmayacak ama dillerden düşmeyecek insansız hava aracı, helikopter, tank gibi silahlara öncelikli olacak şekilde yapılıyor. Böyle basit görünen ama etkili silahlar gündeme alınmıyor. Çünkü lobi faaliyetleri hat safhada. Herkes(yabancılar) silah satma derdinde. Olayları çözmek ya da ülkeye faydalı olacak şeyler kimin ***** />

  Yabancılar silah satsın biz de alalım. Nasıl olsa adı duyulmuş silah alıyoruz. Adı bile korkutur… Geçmişte olan kaç karakol baskınında insansız hava araçları etkin kullanıldı da saldırılar engellendi. Bunlardan her karakolda olsaydı saldırı olurdu ama can kaybı olmazdı. Hatta bunun fiyatı insansız hava aracından 10’larca kat daha az..

 21. Captivate dedi ki:

  Duruma bakar mısın, niçin silah satamıyoruz? Olay Türkiye’nin silah satıp satamaması falan değil. Dünya’nın bu kadar bozulması.

  İyilikte, güzellikte, kardeşlikte sidik yarıştırması gereken insanlık, silah satmada mayın satmada sidik yarıştırır duruma geldi.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Çünkü heron bize değil israile calisiyor

 23. cozar dedi ki:

  Askerliğim sürecinde şahit olduğum olaydan yola çıkarak cevap vermek gerekirse,
  hazırlık çalışmasında teknik astsubaylar istenen makina/silah/cihazın dünyadaki örneklerini araştırırlar, teknik yönlerini, fiyatlarını karşılaştırıp bir üst komutanlığa sunarlar, Üst komutanlıkta bu bilgiler istenen makina/silah/cihazın branş uzmanı subaylar inceler ve dosyaya not düşerler ve dosya kuvvet komutanlığına gönderilir. Kuvvet komutanlığında incelen dosyadan genelde 3 ülkenin makina/silah/cihazları seçilir : ABD-İngiltere,İsrail. bazen Almanya
  Nedendir bilmiyorum, bu karar mercileri hep aynı ülkleri seçiyorlar.
  Bu olay 2008’den sonra yerli savunma şirketlerinin desteklenmesi konulu yazıdan sonra türk şirketlerinin ürünleride listeye alınmaya başladı. (ASELSAN, vb şirketler hariç).
  PS: kendi ülkemizin malını denenmemiş diye listeye almıyorlar ama israilin heron’unu ülkesinden önce ilk deneyen ülkeyiz.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  gs_kadir
  13.05.2013 13:00
  maalesef düzen böyle ve bu düzende yok olan taraf olmamak için silahlara mecburuz.
  Eğer dik duramazsak ayağa kalkıp gereken cevabı verecek kadar gücü caydırıcı unsur olarak tutamazsak ölenler bizim masum halkımız olur.
  Çevremizdeki savaşları hatırlayın. Irak, Suriye, Libya, Afganistan Afrika’nın yoksul ülkeleri Ruanda Somali ve diğerleri, Bosnahersek eğer karşı duracak gücü olmazsa İran… ve daha birçok ülkenin masum halkları bu yolda emperyalist ülkelerin idealleri için yok olacak. Ülkemiz elindeki kaynakları ile pek çok ülke için cazip bir ülke fakat askeri gücü zayıflar, askeri teknolojisi geri kalır, yanlış yönetilirse o zaman ne ülkemiz kalır ne bizler bu kadar idealist olup savaşın kötülüğünden bahsedebiliriz. Bitmeyen bir ölüm korkusu, sindirilmiş ve teslim olmuş, herşeyini verme pahasına hayatta kalmış tutsak öfkeli ama umutsuz insanlar olur çıkarız. Birkez bu hale sokulduktan sonra ne tekrar kendi kendimizi yönetecek fırsatı bize sağlarlar ne de bir daha bu günlerin hayalini kurabiliriz. Biz şanslıydık atalarımız ülkemiz son nefesini vermeden bizler için son bir kez direndi ve bu kaderin bizim başımıza gelmesini engelledi ama bizim kadar şanslı olmayan tutsak yaşayan geri bırakılmış kukla devletler içinde yasaklarla güdülen milyonlarca insan var Özgürlük için demokrasi, eşitlik ve adalet için güçlü olmalıyız.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  süper bişey

 26. gs_kadir dedi ki:
 27. rohirrim dedi ki:

  Acınası dünya… Silah sattıkça sevindirik oluyoruz…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  iyi olmuş güzel olmuş. Türkçe isim koymaları daha da iyi olmuş

 29. Karargaht dedi ki:

  Neden satamıyoruz? biraz tuhaf bir soru olmuş. Milli taarruz helikopteri ATAK, milli casus insansız hava aracı ANKA için bir çok teklif ve sipariş var. Çünkü gerçekten mükemmel sistemler ve çok uzun zamandır gü***** />

  Bu tür silahlar da zamanla ilgi çekecektir. Ama önemli olan satmakan öte TSK’nın envanterine başarı ile girmesidir.

 30. Uranos dedi ki:

  En azından üretim aşamasında iyi yol aldık birde pazarlamayı ögrenirsek tam olacak.

 31. pesimist dedi ki:

  Sanayi gelişiyor ama daha kendi Silahlı kuvvetlerin satın almamış. Adam üzgünüz diyor. İnşallah faydalı bir icatsa bir an önce kullanmaya başlarız.

 32. ALPARS dedi ki:

  Günden güne gelişen bir sanayimiz oldu artık.
  Yeter ki isteyelim.

 33. mesut ruthless dedi ki:

  Japon lar gibi bir ürün alıp bozup yeniden tanımlayıp anatomisini anlayarak diğer ülkelerle aynı seviyeye geliriz üstün olmak istiyorsak daha fazlası inşallah öyle olur devam.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  bu silahları sınırlara yerleştiricen mağlum sebeplerden dolayı.ondan sonra seyret sınırdan kuş bile geç***** koymazlar,koydurtmazlar.

 35. Connections dedi ki:

  guzel bencede gelişiyoruz

 36. oL~¡z~v£LL dedi ki:

  bu gelişmeler mükemmel şeyler inşallah daha da ilerleriz…

" Türk Silahları Neden Satamıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Silahları Neden Satamıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Silahları Neden Satamıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "