Türkçe F Klavye Geliyor!


31 Ağustos 2015 Pazartesi 15:00
Türkçe F Klavye Geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, F klavye tuşları üzerinde yazan yabancı kelimelerin Türkçe yapılmasıyla ilgili birçok başvuru aldıklarını söyledi. Bu başvurular üzerine de TSE(Türk Standardları Enstitüsü)‘ye F klavyeler üzerindeki tuş isimlerinin Türkçeleştirilmesiyle ilgili standart başvurusu yapıldığını ve bu başvurunun kabul edildiğini açıkladı. 

Yeni F klavye standardının detayları!

TSE tarafından kabul edilen yeni F klavye Standardı‘na göre, şu anda F klavye tuşlarının üzerinde yazan yabancı kelimeler, Türkçe karşılıklarıyla değiştirilecekler. Bu kapsamda F klavye tuşlarının üzerindeki örneğin; Delete yazısı yerine SilPrint Screen yerine Ekranı KopyalaEnter yerine de Giriş kelimeleri yazılarak daha milli bir F klavyenin oluşturulması sağlanacak. Bakan Fikri Işık, F klavyelerdeki bu değişikliğin gelecek nesillerin Türkçe’yi doğru ve yerinde kullanabilmesi açısından önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

Türkçe’nin en doğru ve en hızlı şekilde yazımı için 1950’li yıllarda hazırlanmış F klavyeler, devlet tarafından birtakım zorunluluklar getirilmesine rağmen henüz yeterli sayıda kullanıcıya ulaşamadılar. Bunun en büyük nedeninin, insanların ithal ürünlerle birlikte gelen ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmayı başaran Q(Qwerty) klavye düzenine alışmış olması ve bundan dolayı F klavyeye geçiş sürecinde yabancılık çekmesi olduğu tahmin ediliyor.

:: Yeni F klavye standardı hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAdem Çamlıkaya

Bilgisayarla tanıştığı günden beri teknoloji dünyasıyla iç içe bir yaşam süren Adem, şu anda Atatürk Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nü okuyor ve SDN'de yazarlık yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

73 yorum - “Türkçe F Klavye Geliyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Annem bu duruma bayağı sevinecek 😀

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  çooooooook geç kalmışlar akılları nerdeymiş

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Biri cahil cahil yazmış f klavyeye geçelim de akp nin adamları kazansın diye. Haberi daha düzgünce okumamışsın yorum yapıyorsun. 1950'li yıllarda çıktığını yazıyor haberde. O zaman akp mi vardı? Sanki akp yapmış gibi bir yorum yapmışsın f klavyenin olmasıyla ilgili. Dünyanın en hızlı yazılabilen klavyesidir. Yarışmalarda da kanıtlanmıştır. (Chp'liyim)

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  F klavyemizin q klavyeye gore cok daha hizli kullanildigi dunya capinda ispatlanmistir. Bence tum okullarimizda F klavye kullanimi zorunlu olmali.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  eee… ? ne yapalim. Zaten bilgisayarin klavye tuslarinin yerini pek cogunda degistirebiliyoruz.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  fransa q klavye kullanmıyor, rusya q klavye kullanmıyor, çin q klavye kullanmıyor, hindistan q klavye kullanmıyor… bu liste uzar gider

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaten turkce f klavye var ki…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi ki de F klavye geldi, artık daha rahat kod yazacaz, daha iyi teknolojik aletler üretecez kendi yazılımlarımızı kendimiz yapacaz.
  F klavye olmadan bunlar yapılmaz ki. Hem F klavye olmadan for döngüsü dögü üretemiyor, if'ler kendi başına karar veriyor, classlar özerklik ilan etmiş gibi
  her biri bi kafadalar. F klavye olmadan veri tabanı yolları kapalı bi kere serverlara erişilemez olmuş. oh be iyi ki geldin F KLAVYE 🙂

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  rusya, çin, hindistan, fransa ve diğerleri q klavye kullanmıyor. orjinal olalım kopyacı değil.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  vakti zamanında on parmak ile veri giriş elemanı olarak çalışmıştım. ne kadar zorlarsam zorlayayım bir türlü F klavye kullananları geçemedim. F klavye ile gerçekten çok hızlı yazılıyor.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  F klavyeye geçelim de gene akp nin adamlarından birilerini zengim edelim

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Diren Q klavye:) ?

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Aklim almiyor bu F klavye fetisligi neden? Tum dunya Q kullaniyor, senin de ulkende en cok satan bu, tum bilgisayarlar laptoplar Q klavye ile geliyor, herkes buna alismis, zorla dayiyorsun resmi kurumlarda F klavyeyi. Ondan sonra cogunlugu yasini almis ya da birinin tanidigi olmasi sebebiyle atanmis yetenekleri kisitli memur arkadas 2 parmakla alisip bisiler yazmaya ugrasiyor, zaten yavas isleyen burokratik isler hepten durakliyor…

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  ne kadar önemli bir gelişme, bilgisayar kullanıcılarının yüzde 99.9unun 10 parmak klavye kullanma gereksinimi yok, neredeyse kimsenin Q klavyeden bir şikayeti de yok, bu tür reklam amaçlı saçmalıklarla uğraşılacağına devlet kurumlarına milyarca lira windows lisansı alınacağına yerli bir işletim sistemi geliştirilsin, kullandırılsın, yaygınlaştırılsın.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  US Q klavye kullaniyorum asiri rahat programlamaci falansaniz Turkce Q ve F halt etmis.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  yerinde bir karar olmuş ama qwerty den vazgeçemiyorum ben…. 😀

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ülkede insanlar neden sürekli bir şeylere zorlanıyor. memleketin tüm problemi çözüldü de bir tek klavye meselesi mi kaldı. koyun piyasaya ikisini de isteyen istediğini kullansın.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  en iyisi Qwerty klavye ve bu klavye Türkiyede yaygınlaştı bence f klavye kaldırılmalı

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben F klavyle kullanıyorum 10 parmak. 1 Sene eğitimini aldım sınıfta birinciydim ve çok başarılıyımdır şiddetle tavsiye ederim

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiziksel klavyeler yavaş yavaş geçerliliğini yitiriyor. Türkçeye çevrileceği söylenen bir çok tuş yeni nesil cihazlarımızda mevcut bile değil.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  kardeşim,,bende aynen tavsiye ediyorum…süper yazarsınız..hem ülkemizin malıdır k klavye..selamlar.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  neden var olanı değiştirirsiniz ki… yenisini yapın

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  NOTER,DE ve sonra başka devlet dairelerinde 10 parmak daktilo ile şimdide bilgisayarda süper yazıyorum..F klavye ile…tam 1971 de öğrendim..hala aklımda ve parmaklar birer beyin gibi iletişim kuruyor birbirleri ile.
  10 parmak yazan birisinden sorun dediklerimi teyid edecektir..
  selamlar olsun ülkemize bu klavyeyi kazandıranlara..Q klavyeden bin defa hatta trilyon defa daha rahat ve keyifli..yazdıkça yazasın geliyor..parlaklar yorulmuyor..bütün harfler parmakların altında..ekrana bakarak yazıyorum..klavye,ye değil..bir abiniz olarak ÜLKEMİZİN BU KLAVYESİNİ (10 parmak) öğrenin..seveceksiniz..mutlu ve keyifli olacaksınız..selamlar

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  BEN ŞU ANDA F klavye ile yazıyorum..noterde yıllarca çalıştım..askerde öğrendim..Allah o komutanlardan razı ***** edenler varsa Allah bin defa rahmet ***** üretenlerede aynı temennilerim ile..saygılarımla.
  Klavye,ye bakmak yok..bir harf hata yaptığında diğer parmaklar sanki birer beyin olup,,hey arkadaş yanlış harf yazdın diye hemen beni uyarırlar.
  vallahi billahi.. ÜLKEMİZİN KLAVYESİ…üretenlere binlerce selam olsun..
  vefat eden varsa mekanı cennet olsun…ekrana bakmak harf aramak yok..
  herkes 10 parmak yazmalı..çok güzel oluyor..parmakların hepsi görevlerini biliyorlar.. bakan beyede selam ve saygılar ………

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  iş yerimde klavyem F, ama Q yapıp kullanırım. F'ye antipatiğim 🙂

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence yerinde bir karar. Q klavyede yazi yazarken imla hatasi yapmamak icin gercekten zorlaniyorum. Onemli olan da bu zaten. F klavye Turkce harf dizilimine en uygun klavyedir. Ingilizce ya da baska yabanci dilde hizli ve yazim kurallarina uygun yazi yazmak icin de Q klavye gereklidir.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  O f yi alsınlar.. 🙂

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  istediği kadar f satsınlar tuşları söker yerini değiştirir yine q kullanırım. ne zorlama olamaz. ikisi'de olsun piyasada.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya bunlarda hiç kafa yok. Q klavyeyi Türkçe kelimelerle değiştir. Oldu sana milli klavye harflerin yerini değiştirince eline ne geçiyor. Dizilim F oldu diye milli olabilir mi bir klavye? Herkes Q klavye dizilimine alışmış. Q klavye ile Türkçe doğru kullanılmıyor mu? Ne alakası var. Klavye değil tuşları kullanan beyin önemli. Okulda verilen Türkçe eğitimi önemli. Dilimizin önemini bilmesi önemli..

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Görüyorumki cahil ergenler başmış! siz daha f klavyeyi kimler kullanır onu bi araştırın sonra gelin burda yorum atın. f klavye daktilo zamanından beri kullanılıyor ve bildiğim çoğu mizampajcı ve editörler f klavye kullanıyorlar. f klavye emin olun qwerty klavyeden çok daha hızlı yazılmasını sağlıyor çünkü üzerindeki harf dizilimi dilimizin en çok kullanılan harflerinin sıralanmasıyla oluşuyor. gerçi facebook gençliği ne anlar ya neyse!!! ( bu arada ben qwerty klavye kullanıyorum mecburen.)

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  F klavyeyle yazabilen adama helal olsun 🙂

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiziksel klavye eskisi kadar değerli değil fazla kafa yormasınlar

 33. Ziyaretçi dedi ki:
  rn

  rn

  rn

  rn rn

  rn Alinti shiftdelete.net Nickli Uyeden Alintirn Mesaji gosterrn

  rn

  Turkce F Klavye Geliyor!
  n
  nTurkiye’nin milli klavyesi olan F klavye ile ilgili yeni standart TSE tarafindan kabul edildi. Iste yeni standartla birlikte daha da milli hale gelecek F klavyenin detaylari!
  n
  nYeni F klavye standarti hakkinda neler dusunuyorsunuz?

  rn rn

  rn

  rn

  Konu daha once paylasilmisti
  nhttp://forum.shiftdelete.net/klavye-…s-geliyor.html
  n
  nburdan devam edelim

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumlari okudum da,neden bizim bu Turk milleti yerel olan her seye karsi cikiyor, adamlar ne guzel basmali tuslu aygiti(klavye) dahada Turkce yapmaya calisiyor bazilari gelmis q q q deyip duruyor, arkadas bizim millete yaranmak icin sadece yabanci seyleri verecen eline aaa harika bu deyip gececegiz,insanimiza agzinla kus tutsan ***** gore bizim millet o kadarda milliyetci degil cogu sozde.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben Ticaret Lisesi mezunu olduğum için 10 parmak (aslında aralık tuşuna iki başparmağı da kullandığınız için 9 da denebilir) klavye kullanabiliyorum. Evet F klavye kullanmak bilimsel birşey. Çünkü Türkçedeki en çok kullandığımız harfler en güçlü parmaklarımıza atanmıştır. Dolayısıyla daha az yorulup daha çok yazabilirsiniz. Şu anda ben Q klavyeli bilgisayarımı F olarak değiştirip yazıyorum. Uzun metinleri yazarken hep böyle yapmak zorundayım. Çünkü çok ciddi bir hız farkı var. Bazi insanlar Q Tr klavyeyi 10 parmak kullanabiliyorlar bu mümkün belki F kadar verimli değil ama. Fakat şu andan sonra F klavyeyi mecburi tutmak pek doğru değil. Ama klavye üzerindeki komut içeren tuşların türkçe olması çok mantıklı. Saygılar…

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  F klavye kullanıcısı olarak bakmadan hızlı bir şekilde yazmak paha biçilmez birşey kesinlikle tavsiye ediyorum

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Gelecekle alakalı tek sorun bu demi,

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşasın Q klavye

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazı şeyler dayatmayla olmuyor işte.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  insert ? bunun yerine ne yazcak? 🙂 araya sıkıştır falan mı? 🙂

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Her şey bitti bu mu kaldı? El alem ana okuldaki çocuğa yazılım dersi vermeye başladı, bunlar hala klavyeyle oynuyorlar!

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendi takvimini bırakan, tatil günlerini avrupaya göre değiştiren millet olarak bunu da kabullenirsiniz !

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  del, enter gibi tuşların türkçe olmasına ne gerek var

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  F klavyeyi bilgisayardan anlamayan birisi bile 3-5 günde günlük 20-30 dakika çalışmayla öğrenebiliyor. İstemeyen öğrenmez kimsenin zorladığı falan yok.

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  F klavye, elle yazılmış bir metni, on parmak kullanarak daktiloda tekrar yazmak için değil mi? Günlük işlerde, hangimiz klavyeyi on parmağımızı kullanarak yazı yazmak için kullanıyoruz ki?

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  dayatma yerine mesela türkçe klavye li verilen ürünlerde ekstra indirim tarzi teşvikler daha çok yarar sağlar düşüncesindeyim. yani gerekse kalvyedeki tuşları söker yeniden takar, harflerin üstünü etiketleme ye kadar gider bu durum 🙂

 47. Ziyaretçi dedi ki:

  ne yani yıllardır alıştığımız q tr klavyeyi bırakıp bunamı alışmak zorundayız..!

 48. Ziyaretçi dedi ki:

  F klavye nedir arkadas şaka gibi…Noterlere gidiyorsun heryede f klawye…Bir yurt disina ciksan f biliyorum diye adama kufur ederler q kullanmayi bilmiyor diye..Arkadas herseyin milli sini yaptiniz buda kusur kalsin be ne olur be

 49. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben Türkçe karakterli Q klavye kullanıyorum ve gayette memnunum

 50. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilgisayar ve İnternet teknolojilerinde insanlar birşeyleri, birilerinin dayatmasıyla asla kullanmak istemezler. Bkz. Google+, İnternet Explorer, F klavye

" Türkçe F Klavye Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkçe F Klavye Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkçe F Klavye Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 2. 2 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 3. 3 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 4. 4 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 5. 5 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 6. 6 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 7. 7 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 8. 8 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 10. 10 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!