Okunma

Türkçe Firefox 3.5 Burada


30 Haziran 2009 Salı 08:23
Türkçe Firefox 3.5 Burada

Siz de beta veya çıkış adayı sürümlerden uzak durmayı tercih eden internet kullanıcıları arasındaysanız, artık Firefox 3.5’e gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. Zira Mozilla, yeni nesil tarayıcısının kararlı sürümünü bugün itibarıyla sunucularına taşıdı.

Bugüne Nasıl Geldi?

Bu kutlu günde öncelikle Firefox 3.5 yolculuğunda nelerle karşılaştığımız hatırlayalım isterseniz. Uzun süren ertelemelerin ardından, Firefox 3.1’in adının değişmesiyle gündeme gelen Firefox 3.5, o zamanki kod adıyla Shiretoko, ilk olarak gelişmi JavaScript motoru ve gizlilik özellikleriyle ön plana çıktı.

Ardından Mozilla, Shiretoko için çeşitli sekme denemelerine girişti. Nightly build‘lerde yer alan sekmeler, kimi zaman heyecan verirken, kimi zaman da “öeh” dedirtti. Bilişsel muhafaza terimi de bu sırada hayatımıza girdi.

Son kapatılan sekmelerin yanı sıra, pencerelerin de geri getirilebileceğini öğrenip sevindiğimiz Firefox 3.5’in sonrasına da değinen Mozilla, tarayıcıyı yeniden başlatmadan eklenti kurulumunu mümkün hale getireceğini açıkladı. Çok sürmeden, benzer işlevi mevcut tarayıcıda bile sunan JetPack projesi start aldı.


Yeni Tarayıcıya Yeni Projeler

Firefox 3.5’in geniş çaplı tanıtımı için çeşitli projeler başlatan Mozilla, Fastest Firefox ile tarayıcısının hızını vurgulamayı hedefledi.

Bu ayın ilk yarısında son beta sürümün yayınlandığı Firefox 3.5 için RC1, RC2 ve Türkçe destekli RC3 sürüm de ardı ardına geldi ve hemen sonrasında da kararlı sürümün tarihi belli oldu.


Yeni kapatılan pencereler de Firefox 3.5’te geri getirilebiliyor.

Nihayet Türkçe Firefox 3.5 kararlı sürümü bugün itibarıyla Mozilla’nın sunucularında yerini aldı. Biz de indirip sizler için denedik ve ilk izlenim olarak şunu söyleyebiliriz ki; Mozilla verdiği sözlerin çoğunu tutmuş.


Ne Kadar İyi?

Tarayıcıların CSS uyumluluğunu test eden meşhur Acid3 testinde, çıkış adayı sürümlerden geri kalmayarak 93 puan alan Firefox 3.5 nihai sürümü, FutureMark‘ın tarayıcı kıyaslama benchmark’ı Peacekeeper‘dan da memnun edici sonuçlar aldı:


Opera 10, Acid3’ten 100/100 ile tam puan almıştı.


Tek başına Firefox 3.5 sonuçları.


Mozilla’nın Google ve Apple’a yetişmesi için halen yolu var.


Neler Çalışıyor, Neler Çalışmıyor?

Eklentiler, Firefox’un her şeyi. Bu yüzden yeni sürümle birlikte üçüncü taraf geliştiricilere de büyük iş düşüyor. Zira Firefox için hayati önem taşıyan RSS bildirimi eklentisi Sage ve Microsoft .Net Framework Assistant‘ın Firefox 3.5 ile uyumsuz olduğunu görünce hayrete düştük:

Kararlı sürümün yayınlanmasıyla birlikte, umuyoruz bu ve benzeri eklenti uyumsuzlukları en kısa zamanda giderilir. Aksi takdirde alışkanlık haline gelen özelliklere kısa bir süre erişilememesi, kullanıcıların alternatiflere yönelmesine neden olabilir.


Kararlı Sürümü İndirin

Henüz resmi sitede bile yer almayan ve Türkçe sürümü içeren kurulum dosyasını ShiftDelete.Net farkıyla aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz. Siz de Firefox 3.5 ile ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi diğer SDN okuyucularıyla paylaşmayı ihmal etmeyin.

:: Türkçe Firefox 3.5 indirin.

:: Firefox 3.5 ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi forumda paylaşın.

Bilgi İçin : Mozilla
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Türkçe Firefox 3.5 Burada”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  he kardas

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ***** altında resmi yansısıda tutuluyor. Oradan da indirebilirsiniz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sürekli çöküyor. Bu günde bazen 50 yi buluyor. İşin garibi diğer internet tarayıcıları da çöküyor ancak çökmede Firefox birinciliği kimseye kaptırmaz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  mozilla sürekli çöküyor. Girmek ne mümkün!..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  firefox sürekli çöküyor. Özellikle flash kullanlıması gereken sitelerde aniden çökme yaşanıyor. Hata raporu gönder diyor, sürekli göndermemize rağmen sorun çözülmedi. İşin garibi diğer internet tarayıcılarında da çökme yaşanıyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hata veriyor indirme 😀 işinizi iyi yapın takip edin.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İndirdim kurdum, beta falan yazmıyor biryerinde.
  Hızında gözle görülür bir iyileşme var, çok yavaş açtığım bazı forumları bile 5-6 saniyede açtı. Maşallah diyelim…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sitesinde indirmeye açılmış fakat stabil sürüm değil Beta Language yazmakta?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten başarılı olmuş,hissedilir bir hız artışı var…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Framework Assistant 1.1 ile uyumlu 😉

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yaptığınız artık ayıptır. Kararlı sürüm diye haber yapıyorsunuz : sonuç RC çıkıyor. ***** i uzun zamandır rss ile takip ediyordum fakat haber tarzınız çoğu zaman spekülatif magazinden öteye gitmediği için hep kızıyordum ama yine de arada yayınladığınız güzel haberlerden dolayı vazgeçmiyordum. Ama bunu da yaptığınızı görünce anladım ki reklam gelirlerini kaybetmemek adına saçma sapan içeriklerle şişirilmiş web acemisi sitesinden öte bir site olmadığınıza kanaat getirdim. Umarım sözlerimi dikkate alır kendinize çeki düzen verirsiniz.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ben kullanıyorum cokta memnunum tsk ederim firefox

 13. SDN Okuru dedi ki:

  nerde indirme linki hocam

 14. SDN Okuru dedi ki:

  .Net Framework Assistant güncellemesini dün vista güncellemeleri ile aldım. Güncellemeden sonra RC3 sürümünde uyumsuz görünmüyordu.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Resmi sitede yer almadığını kim söylemiş?

" Türkçe Firefox 3.5 Burada konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkçe Firefox 3.5 Burada ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkçe Firefox 3.5 Burada ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "