Okunma

Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli?


10 Nisan 2015 Cuma 07:00
Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli?

İlk olarak App Store‘da bir uygulama olarak yer alan ancak daha sonra Apple’ın satın alması ile 2011 yılında iOS 5 ile birlikte iPhone 4S‘in bir özelliği olarak karşımıza çıkan Siri, bu tarihten itibaren Apple’ın ürettiği yeni iPhone ve iPad modellerinde Apple’ın kişisel asistanı olarak kullanıcılara sunulmuştu.

Aradan geçen yaklaşık 4 yıllık süreçte yeteneklerine sürekli yeni diller ekleyen Siri son olarak, 8 Nisan’da final sürümü ile karşımıza çıkan iOS 8.3 ile birlikte aralarında Türkçe‘nin de bulunduğu yeni diller öğrendi ve toplamda 16 dil ile kullanılabilir hale geldi.

iOS 8.3‘ün ikinci betası ile kendini gösteren Türkçe Siri, test sürecinden itibaren İngilizce Siri kadar başarılı ve yetenekli olmadığı konusunda eleştirilere maruz kaldı. Peki ama Siri gerçekte ne kadar yetenekli ?

15-04/10/img_4014-1428618464.PNG

Apple’ın iOS 8 özelliklerinin hangi ülkelerde kullanılabilir olduğunu açıkladığı sayfaya göz attığımızda Siri’ye ait özelliklerin 12 farklı başlık altında toplanığını görüyoruz.

8 Nisan’da yayınlanan güncelleme ile birlikte düzenlenen listeye göz attığımızda Siri’nin sahip olduğu 12 farklı özellikten 5 tanesinin Türkiye için kullanılabilir olduğunu görüyoruz.

Türkçe Siri için kullanılabilir olan özellikler Twitter entegrasyonu, Facebook entegrasyonu, yerel arama, yönlendirmeler ve Shazam olarak karşımıza çıkarken; spor müsabakaları, restaurant bilgileri, restaurant incelemeleri, restaurant rezervasyonları, film bilgileri, film gösteri saatleri ve film rezervasyonları özellikleri ise ülkemizde kullanılamıyor.

Peki genel olarak bu özelliklerin dışında Türkçe Siri’nin performansı diyorsanız bu konudan bahsetmeden önce ilk olarak sizler için hazırladığımız Türkçe Siri Nasıl videomuza göz atabilirsiniz.

Hazırladığımız videoda da gördüğünüz gibi her ne kadar Türkçe Siri birçok soruya yanıt verse, sizin adınıza alarm oluşturup arama yapabilse de hala hem Türkçe ses yazılımı istenilen seviyede değil hem de ne yazık ki ülkemizde tüm özellikler kullanılabilir değil.

Ancak şunu hatırlatmakta fayda var ki Siri yapı itibari ile her geçen gün kullanıcıların daha sık kullanması ile kendini geliştirebilen bir yazılım ve kısa sürede söylenilenleri anlamak ve daha mantıklı cevaplar vermek gibi yetenekler daha iyiye gidecektir.

:: Türkçe Siri’yi beğendiniz mi?
yazarBerkay Tutal

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimini sürdüren Berkay, teknolojinin hemen her alanını takip ederken, özellikle mobil ve giyilebilir cihazlarla beraber Apple'ın ürünlerine ayrı bir ilgi besliyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli?”

 1. emrhyldrm dedi ki:

  iPhone 6 Plus’ta Siri’yi etkinleþtirmek için ana ekran tuþuna bastýðým zaman Siri konuþmuyor hiç ses çýkmýyor. Ayarlardan Siri’yi kapatýp açýyorum yine ayný. Ancak telefonu tamamen kapatýp açtýðým zaman düzeliyor. Bu sorunu yaþayan var mý ?

 2. neet dedi ki:

  araba sürerken de pek dikkat edemedim.

 3. neet dedi ki:

  Dün Vialand’a giderken denedik 6+’da sýkýntý ***** />
  Vialand’ý bi telaffuz ettiremedik ingilizce aldýk sonra yol tarifini o ayrý tabi.
  vayland,viyeland,viyland vs. iyi güldük.

 4. benersoy dedi ki:

  efsane olmuþ bence… ufak tefek aksaklýklar olsa da 4S ten beri gelen hasret bitti..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Futbol muhabbeti yapamayacakmıyız yani? Türkiye'de %100 ne Zaman kullanabileceğiz ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Peki 12 başlıktan 5 tanesi geldi diğer 7 başlık ne zaman gelecek gelecekmi?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bence harika olmuş bunu beğenmeyenler daha ne bekliyorlar anlamıyorum. Bildiğimiz çoğu bilim kurgu filmlerinde bile buna yakın değildi robotların konuşmaları. Fonetik problemi sorun olarak saymıyorum, özellikle öyle robotik yapılmıştır. çünkü isteselerdi gerçek insan sesi gibi yapabilirlerdi zaten piyasada pek çok temiz konuşan program var..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  cok güzel beğendim

 9. SDN Okuru dedi ki:

  yakında svoice yede türkçe desteği gelecek .. hava atacak bir şşey yok yani.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bazen sesi titriyor duygusallaşıyor

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bence robotik konusması daha guzel cunku o zaman teknolojik bir aletle knustugumu hissediyorum

 12. SDN Okuru dedi ki:

  androidde ise ceyda bacımız var :D… o bazı sorulara daha iyi cevap veriyor…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sesi robotik fakat çoğu işe yarayan şeyi yapıyor. Videoda siriye saçma sorular sormuşunuz? Yok güzel misin çirkin misin evleneli mi ilkokul 5

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Abi millet ios le cağ atladı biz hala android de takılıyoruz varmı böyle bi sey

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Olmamış sesi çok robotik

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Daha yeni çıktı bir çocuk bile konuşması için 5yıl gerekli seneler içinde gelişecektir

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Ben iki gündür Aralıksız siriyle konuşuyrum bence fena değil

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bir sorum olucak bu yeni türkçe siri 3 g ile bagliyken internet bağlantınız yok diye hata veriyor wifi de bu problem olmuyor yardımcı olur musunuz ?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  0 850 diyorum 08 150 algılıyor

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Androidçiler haberi okurken tırnaklarını yiyordur :))

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Ey gidi CORTANA gelde görsünlerseni

 22. SDN Okuru dedi ki:

  androidi olanlar asistan b yi indirsin türkçe asistan için.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  android kullananlar asistan b yi indirerek deneyebilirler.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Aramız açıldı siriyle, çok güzelsin dedim 'bunu daha kaç asistana söyledin kim bilir dedi'

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Peki sizin videoyu çekenler ne kadar gerekli? Ben söyliyeyim Fuzuli

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Şuan için gayet stabil çalışıyor benim beğenimi kazandı ama yeni ios güncellemeleri ile dahada iyi olacağını düşünüyorum….

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Haklısınız. İleride gelişeceğini düşünüyorum. Bayan'nın sesi konusunda ben, oldukça pozitifim. Daha da yükselir, fakat Siri ülkemize çok geç uğradı. Ve Apple Watch için geldiğine hemfikiriz.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  İngilizcesi daha başarılı ancak Türkçe de fena değil, birçok işlemi rahatça yapıyor, yanlız aşırı batarya kullandığı için ben kullanmıyorum sadece denedim (iphone 6)

 29. SDN Okuru dedi ki:

  TÜRKÇEYİ YENİ ÖĞRENMİŞ TURİST GİBİ… ÇOK EKSİK VAR.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  ..::EC::.. Sanal zekanın kullanılabilir özelliklerinin çekici yanını birebir Siri ile hissetmiş oluyoruz… Bu alanda ülkemizde de çalışmalar yapılmalı…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de akıcı konuşsa abla iyi olacak. Karşında insan varmış gibi ciddi laflar ediyor ama o kadar mekanik bir ses geliyor ki biraz zorlama duruyor.

" Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkçe Siri Ne Kadar Yetenekli? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "