Okunma

Turkcell 2013 2. Çeyrek Sonuçları


23 Ağustos 2013 Cuma 07:03
Turkcell 2013 2. Çeyrek Sonuçları

Turkcell, 2013 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup gelirleri, bir önceki yıla göre %11 oranında büyüyerek 2,86 milyar TL oldu. Bu büyümede; Türkiye’de %4 oranında artan ses gelirleri, akıllı cihaz kullanımının gelişimiyle %42 oranında artan mobil internet gelirleri ve %29 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu.

Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre %12 artışla 869 milyon TL, net kâr ise 556 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketlerin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerinden biri olan VFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kar) ise bir önceki yıla göre %15 artışla 502 milyon TL oldu.

Faturalı abonede yükseliş devam ediyor

Turkcell Türkiye’nin abone sayısı bir önceki yıla göre değişmezken, 2013’ün ikinci çeyreğinde bir sene öncesine göre 1,2 milyon faturalı abone kazandı. Bu çeyrekte yurtiçinde 34,7 milyon abonesi bulunan Turkcell, yurtdışı iştiraklerinin de eklenmesiyle 9 ülkede 69,5 milyon aboneye ulaştı.

Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU); faturalı abone oranındaki yükseliş ve mobil genişbant gelirlerindeki artış sayesinde yıllık %8 artarak 22,3 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise artan paket kullanımlarıyla %8 büyüyerek aylık 269 dakikaya ulaştı.

Akıllı telefon sayısı 8 milyona yaklaştı

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda %42 oranında artarak ikinci çeyrekte 340 milyon TL oldu. Mobil internet ve servis gelirlerinin artmasındaki en büyük neden; ikinci çeyrekte 620 bin abonenin daha akıllı telefon kullanmaya başlamasıyla birlikte %24 seviyesine ulaşan akıllı cihaz penetrasyonu oldu.

Böylece Turkcell şebekesindeki akıllı telefon sayısı 8 milyona yaklaştı. Turkcell, yeni lanse ettiği Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu ‘Turkcell T40ile bu rakamı daha da artırmayı hedefliyor.

2009 yılındaki 3G lansmanından bugüne geçen 4 yılda Turkcell müşterilerinin abone başı ortalama mobil internet kullanımı 54 kat artarken aynı dönemde kullanılan Megabyte başına ortalama birim fiyat ise %95 oranında azaldı.

Büyümede grup şirketlerinin etkisi artıyor

Turkcell’in rekor gelirlerinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki grup şirketlerinin başarılı performansları da etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda %37,3 büyüyerek 222,7 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 500 bininci haneye taşıma başarısını gösterdi. Şirketin 2. Çeyrek AVFÖK marjı ise %26,1 oldu.

Ukrayna operasyonu ise başarılı bölgesel büyüme stratejisi ile gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre ABD Doları bazında %12,4 artırarak 112,5 milyon dolara taşırken %31,8 AVFÖK marjı kaydetti. Şirketin toplam üç ay aktif abone sayısı bir yılda 1,2 milyon artarak 8,6 milyon oldu.

:: Turkcell’in açıkladığı rakamlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Turkcell 2013 2. Çeyrek Sonuçları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell kesinlikle Türkiye’deki en iyisi öyle olmayada devam ediyor. Diğerleri ne kadar kar açıklayabiliyor?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir vodafon kullanıcı olarak tebrik ediyorum turkceli vodafona göre kat kat üstün vodafon turkcelin yanında halt etmiş ama napalım öğrenciyiz işte vodafon avantajlı geliyo bize 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  4G LTE’de İnternet Hızı 300 mbps hız yapıyor Vodafone
  4G LTE’de İnternet Hızı Türkcell’in 900

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Abi adamlar yatırım yayıp kaliteli hizmet sunuyorlar. Hemen her konuda Turkcell 1 numara. Tarifelerinin biraz pahalı olmasi gayet normal. Helal olsun sana Turkcell.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell çok kazık en iyisi vodafone

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Artık alanında o kadar rakipsiz olmuş ki turkcell hakkında çıkan o kadar spekülasyona rağmen hiç bir şeyden etkilenmiyorlar karını arttırıyor yatırımını yapıyor fiyatları geri bile çekmek yerine zam bile yapıyor bunda en önemli sebep 3g kalitesi diğer rakiplerine göre neredeyse kusursuz olması

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafonun bir ab önce turkcelli yakalaması lazım.

" Turkcell 2013 2. Çeyrek Sonuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell 2013 2. Çeyrek Sonuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell 2013 2. Çeyrek Sonuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "