Okunma

Turkcell’den 5G destekli yerli drone!


12 Şubat 2019 Salı 11:35
Turkcell’den 5G destekli yerli drone!

5G alanındaki çalışmalarını sürdüren Turkcell, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ve yerli drone üreticisi Lapis Havacılık Teknolojileri işbirliğiyle, Türkiye’nin ilk 5G teknolojisi üzerinden canlı sanal gerçeklik deneyimi yaşatan yerli drone’una imza attı.

Test uçuşları başarıyla tamamlayan drone, 5G ile kontrol ediliyor. 5G teknolojisi üzerinden gerçek zamanlı yüksek hızda veri aktarımı da sağlanan bu uygulama ile Turkcell, bu çözümü 3GPP standartlarına uygun şebekede hayata geçirebilen dünyanın ilk operatörü oldu. Turkcell’in iş ortaklarıyla birlikte geliştirdiği bu çözümle düşük gecikmeli bağlantı ve 5G kapsama alanı sayesinde pilot ile drone arasındaki mesafe sınırı ortadan kalkıyor.

Turkcell 5G Drone 3.5 GHz üzerinden kontrol ediliyor!

Türkiye’de ilk kez 3.5 GHz frekans bandı üzerinden sağlanan 5G teknolojisiyle kontrol edilebilen Turkcell 5G Drone, 360 derece 4K kamerasındaki canlı görüntüleri yine 5G üzerinden farklı konumda yer alan izleyicilere sanal gerçeklik (VR) gözlüklerinden izleyebilme fırsatı sunuyor. Drone uygulamalarına yeni bir boyut kazandıran bu çözüm sayesinde endüstriyel alanda petrol ve gaz boru hatlarının kontrolü ile tarım sektöründe tarlaların denetimi gibi işlemlerin daha güvenli, hızlı ve ekonomik şekilde yapılması mümkün hale geliyor. Ayrıca, 360 derecelik 4K görüntü iletme özelliği sayesinde ise konser veya diğer çeşitli gösterilerin sanal gerçeklik gözlüklerine iletilmesi sağlanarak eğlence sektörüne yönelik yeni deneyimler de sunulabilecek.

Dünya çapında 5G alanında ilk olan bu yenilikçi projeye, Türkiye’de imza atmış olmaktan gurur duyduklarını belirten Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “İş ortaklarımızla sürdürdüğümüz bu çalışmalar 5G için yaptığımız hazırlıkların çok önemli bir parçası. Türkiye’nin 5G alanında söz sahibi olması için bu alandaki dünyanın önde gelen teknoloji firmalarıyla birlikte yerli girişimleri destekleyen ortak çalışmalar yürütüyoruz. Huawei Türkiye ve Lapis işbirliğiyle hayat bulan Turkcell 5G Drone da işte böyle bir çalışmanın ürünü. Türkiye’de yine bir ilk olan bu çalışma sayesinde bu alanda çözüm geliştirebilen dünya çapındaki ilk operatör olduk” diye konuştu.

Huawei Kablosuz Ağ Pazarlama ve Satış Çözümleri Bölümleri Bölüm Başkanı Walter Wang ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Huawei Türkiye olarak, bu ülkenin teknolojik dönüşümüne, birçok farklı sektörde önemli faydalar sağlayacak bu işbirliğinin bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Tarımdan enerjiye, birçok önemli endüstrinin BT ile gelişimine ve verimliliğine, bu tür gelişmelerle daha fazla tanıklık edeceğiz. Bu proje aynı zamanda, 5G’nin yakın zamanda hayatımıza getireceği değişim ve kalite özelinde örnek teşkil ediyor. Gelecekte de Türkiye’nin teknoloji ile gelişimine yönelik her türlü katkıyı sağlamaya devam edeceğiz.”

Lapis Havacılık Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sevgi ise; “Lapis Havacılık Teknolojileri A.Ş Teknopark Ankara yerleşkesi içerisinde faaliyetlerini milli ve özgün yazılım tasarım ve yerli üretim ile sürdürüyor. Yerli girişimciler ile dünya devlerini buluşturan Turkcell’in böylesine önemli bir projede güvenerek bizle yola çıkması ve Türkiye de ilk olan bu çalışmada yer almamıza vesile olması bizleri onurlandırdı. Günümüzde drone’lar yaşantımızın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. 5G teknolojisi ile ilk olarak gerçekleştirilen bu teknoloji uygulaması bu alandaki hizmetlerin ayrılmaz bir parçası olacaktır’’ diye konuştu.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Turkcell’den 5G destekli yerli drone!”

 1. Ali dedi ki:

  Dolandırıcı turkcell

 2. Anonim dedi ki:

  5G desteğini bilmem ama ensar vakfını destekledikleri için gözümde beş para etmezler..

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Afet anında çok işe yarar. Başkada bir işe yaramaz

 4. Anonim dedi ki:

  ooo ne buyuk başarı be adamlar ropot yapıyor biz fdreopf

 5. Anonim dedi ki:

  Amma abartınız haaa..çoluk çocuk yapıyor artık bu oyuncakları

 6. Anonim dedi ki:

  falan filan oyuncak işe 🙂

" Turkcell’den 5G destekli yerli drone! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell’den 5G destekli yerli drone! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell’den 5G destekli yerli drone! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "