Okunma

Turkcell ilk 5G hız testini gerçekleştirdi!


13 Ocak 2017 Cuma 04:30
Turkcell ilk 5G hız testini gerçekleştirdi!

Yaklaşık 1.5 yıl önce ülkemizde faaliyete geçen 4.5G teknolojisinin gelişim süreci devam ederken, 5G konusunda zaman kaybetmek istemeyen operatörler çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorlar. 

2020 yılında faaliyete geçmesi beklenilen 5G teknolojisinin geliştirilmesi konusunda aktif rol oynayan ve laboratuvar ortamında çalışmalarını yürüten Turkcell, ülkemizde ilk 5G hız testini gerçekleştirdiğini duyurdu.

İlk 5G hız testinde 24.7 Gbit hıza ulaşıldı!

İstanbul’da bulunan Turkcell Küçükyalı Plaza‘da, Ericsson işbirliği ile 15 GHz bandında gerçekleştirilen 5G hız testinde 24.7 Gbit hıza ulaşıldı.

Hız testinin ardından açıklamalarda bulunan Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Grup Başkanı Gediz Sezgin, testin bizleri nasıl bir gelecek beklediğini görmemiz açısından oldukça önem taşıdığını belirtiyor.

17-01/13/5g-de-rekor-hizi-test-ettik-8336834.Jpeg

Turkcell olarak bir yandan 4.5G’de dünyanın en güçlü altyapılarından birisini kurarken, diğer yandan gerçekleştirdiğimiz bu uygulama ile 5G teknolojilerini dünyada ilk test eden şirketlerden birisi olduk ifadelerini kullanan Gediz Sezgin, hedeflerinin Türkiye’yi 5G’yi dünyada ilk kullanan ülkelerden birisi haline getirmek olduğunu vurguladı.

Turkcell ile yaklaşık 1.5 yıldır 5G teknolojilerini geliştirmek için stratejik işbirliği yaptıklarını belirten Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem ise, Türkiye’nin 5G teknolojileri geliştirme yolculuğunu desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

:: 5G konusunda ülkemizde yürütülen çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Turkcell ilk 5G hız testini gerçekleştirdi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Daha 1 sene olmadı 4.5G'ye geçeli ne 1.5 senesinden bahsediyorsun?
  Haberi düzeltin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  1 GB paket var hala en az paketin 10 GB olması lazım oda 20 TL ama nerede

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sen önce 4.5G yi becer. 4.5G hizmetini vermeye başladığınız ilk zamanlar 100 mbs leri gördüğümüz "LTE" hızımız artık 12-13 mbs yi bulursa ne mutlu… Şahıs olarak da değil hemen hemen tanıdığım bütün Turkcell kullanıcılarının derfi aynı. Ve bazı zamanlar, interneti geçtik trlefon bile doğru çalışmıyor Turkcell'de. Şebeke iyi çekiyor gözükse de, açık olsa da sizi dışarıdan arayanlar ulaşamıyor, meşhur "aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor" anonsu ile karşılaşıyor. Ve bazı zamanlar siz de çeken şebeke sinyal göstergesine rağmen bir yeri aradığınızda uzuuunnnn süren bir sessizlik sonucu karşılaştığınız sürekli dıt dıt dıt seslerinden sonra 3 saat uğraşıp müşteri hizmetlerine ulaştığınızda karşınızda hiç bir şeyden haberi olmayan her şeyi güllük gülistanlık zanneden ekmek parası peşinde koşan asgari ücrete talim eden Call Center görevlisini de düşünerek tüm kibarlığınızla durumu izah etseniz de bir sonuç alamıyorsunuz… Sadece siz mi…!!! Bu sorunları yaşadıklarını öğrendiğiniz bir çok kişi…. Ve yine bu deneyimler sırasında suçu kullandığı telefona bularak, yeni telefon alan, kullandığı telefonu dinirle duvara ya da yere atıp parçalayan, masaya vuran mı istersiniz… Şimdi eeeeyyyyyyy Turkcellllll sen önce mevcutta ücretini aldığın ve sunduğunu söylediğin hizmetleti önce foğru düzgün sun bir hele….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yani iyi halt etti

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hala 1gb 2gb lar olduğu sürece isterseniz 10g ye geçin neye yarar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Birgün aslında pahalı olmadığını anlayacaksınız. Kaliteye alışmak zaman ve imkan ister.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki bu hızları son kullanıcıya verebilecekler Turkcell anca adam kazıklar, gerçi bu kotalarla 1000 gbps verse nolucak…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyatına göre çok hak ediyor nederseninz diyin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kalitesi diğer markalardan iyi lakin gerek yok pahalı.zatem bi sim kartından enfazla ne bekliyoruz ki.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Önce tüm istasyonlar ortak olarak 4,5g sağlıklı desteklemesi gerek.
  Bunlar zam haberinden başka bir şey değildir.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Akk oldukça hiç bir şey değişmeyecek

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İyi öper

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bırakın bu işleri hâlâ 2G olan yer var, 3G de sıkıntı var 4,5 hiç söylemiyorum bunlar……..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  4,5 G istanbul (kavacık) gibi yerde mbps hız var. tesler labaratuvarda güzel 🙂 gercekte başarılı malesef olamıyor. Ayrıca elin Ericsonu yapıyor Turkcel seviniyor . Bu demek değildir ki Türkcellin başarısı olsun. Üzücü şeyler

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ordaki hızın ne önemi var. 4.5g içinde bilmem kaç ghz diyorlar, arkadaşın teline bakıyorum 10mbps bile zor oluyor. bende vodafone var 25mbps kadar çıktığı oluyor, hava atıyorum bak seninki yavaş benimki hızlı diye 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yer bulun anten dikelim

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Çalışan tek firma turkcell, adamlar sürekli bir şeyler yapıyor. Fiyat farkı olacak tabi. Herşey beleş olsun isteyenler var, ne kötü alışmışsınız beleşe.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  6g hızını yapsa ne olur daha denizli gibi yerde (merkezde) çekmeyen yerleri var müşteri hizmetlerini aradığınızda yer bulun anten dikelim diyorlar böyle bir mantıkta olan firma isterse 10g ye geçsin ne değişir ki?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  4'yi-pardon 4.5- tam becerdiniz sıra ona geldi

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell cok pahalı 10G ye de gecse tercih etmem

" Turkcell ilk 5G hız testini gerçekleştirdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell ilk 5G hız testini gerçekleştirdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell ilk 5G hız testini gerçekleştirdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "