Okunma

Turkcell İnternet Ucuzladı


14 Nisan 2009 Salı 11:22
Turkcell İnternet Ucuzladı

Türkiye’nin en büyük operatörü olan Turkcell bugün Tepebaşı’ndaki merkez binasında düzenlediği toplantıyla yeni data fiyat tarifelerini açıkladı. Turkcell, mobil internet tarifesini megabayt bazında cazip fiyatlarla yeniden düzenledi. Bu düzenlemeye ÖİV indirimi de yansıdığı için kullanıcılar için yeni fiyatlar dikkate değer hale geldi. Ancak Turkcell abonelerine internet paketlerinde ÖİV dışında herhangi bir indirim sunmadı.


Turkcell mobil internet için çok çalışıyor

Buna göre Turkcell müşterilerine ayda tüm vergiler dahil 9,38 TL / 65 kontöre 100 MB mobil internet kullanımı sunuyor. Bu daha önceki pakete göre sadece ÖİV indirimi yansıtılmış bir paket fiyatı. ÖİV dışında Turkcell’in de indirim yaptığı esas alan ise Turkcell’in geniş müşteri kitlesini ilgilendiren MB başına düşen fiyatlandırmanın düzeltilmesinden ibaret. Turkcell, 21 Nisan tarihinden itibaren standart mobil internet tarifesinde faturalı hat kullanıcılarına yüzde 73’e varan indirimler sağlamış oluyor.

ÖİV İndirimi Dataya Yaradı

Yeni tarife ile faturalı hatlar için 1 MB kullanım 7.47 TL’den tüm vergiler dahil 1.99 TL’ye düşürüldü. Faturasız hatlarda ise 2 kontör karşılığı kullanılan 30 KB veri, yüzde 17 artış ile 35 KB’a yükseltildi. Toplantıda Turkcell’de mobil internet kullanıcı sayısının son iki yılda yüzde 59 arttığı ifade edildi. Toplantıda 3G hayta geçtiği zaman data fiyatlarında ne gibi değişiklikler yaşanacağı sorusuna cevap verilemedi ancak zam değil indirim olacağı belirtildi.


Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, basın toplantısında yaptığı konuşmada, mobil internet kullanımında yapılan Özel İletişim Vergisi indirimi ile ilgili şunları söyledi: “Mobil internet üzerindeki Özel İletişim Vergisinin yüzde 25’ten yüzde 5’e çekilmesi bizim uzun süredir gerçekleşmesini arzu ettiğimiz ve mobil internet sektörünün önünü açacak önemli bir adım oldu. Turkcell olarak, yapılacak indirimi müşterilerimizin lehine kullanacağımızı söylemiştik ve bu sözümüzü tutuyoruz. ÖİV’de yapılan indirimle yetinmeyerek müşterilerimize standart tarife kullanımlarında %73’e varan ek indirim sunuyoruz. Yurtiçi standart mobil internet tarifesinde ise, faturalı hatlar için 1 MB kullanım 7.47 TL’den tüm vergiler dahil 1.99 TL’ye düşürürken, faturasız hatlarda 2 kontör karşılığı kullanılan 30 KB’ye yüzde 17 ek kullanım avantajı sağlanarak 35 KB’ye yükseltiyoruz.

 3G İle İnternet Trafiği Katlanacak

Son iki yılda mobil internet kullanıcı sayısını % 59 artırarak; 12 milyondan 2008 sonu itibarıyla 19.1 milyona çıkartmayı başardıklarını da belirten Develioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mobil internet kullanımında gözlemlediğimiz artış, mobil internetin Turkcell müşterileri için günlük yaşamın bir parçası olmaya doğru yol aldığını gösteriyor. Bu durum, tüketicilerin faydalı bilgilere zamanında ulaşmak için mobil cihazlara daha çok güvenmeye başladığını da gösteriyor. Müşterilerimizin en cazip fiyata Turkcell kalitesinden yararlanmaları için verdiğimiz sözü tutmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de yeniliklerimiz ve sürprizlerimiz olacak.”


3G ile internete hız, fiyatlara indirim gelecek

Lale Saral Develioğlu konuşmasının sonunda 3G teknolojisinin önümüzdeki dönemde uygulamaya girmesiyle birlikte özellikle Turkcell abonelerinin mobil internet kullanımındaki hızlı gelişimin katlanarak artmasını beklediklerini belirterek “Mobil dünyanın gelişimine, mobil cihazlardaki değişimin büyük katkısı olduğunu düşünüyoruz, bu nedenle Turkcell olarak, sadece hizmette değil, hizmetin gerçekleşmesini sağlayan cihaz tekliflerimizde de önemli adımlar attık. Turkcell müşterilerini sunduğumuz çok uygun cihaz teklifleriyle şimdiden 3G’ye hazırlıyoruz.” dedi.

:: Cep telefonunuzda internet paketi kullanıyor musunuz?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Turkcell İnternet Ucuzladı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Internet halen daha çoook pahalı… Yurtdışındaki vatandaşların GPRS kullanarak download yapabildiklerini ve karşılığında çok da cüzi bir ücret ödediklerini biliyor muydunuz?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    100mb internet 10 tl, olmaz ttnet ile devam…

" Turkcell İnternet Ucuzladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Turkcell İnternet Ucuzladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Turkcell İnternet Ucuzladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "