Okunma

Türkiye’de Drone’lara Kayıt Zorunluluğu Geldi


13 Ocak 2016 Çarşamba 15:30
Türkiye’de Drone’lara Kayıt Zorunluluğu Geldi

Kullanımı her geçen gün artan Drone ve İnsansız Hava Araçları (İHA), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgeye göre artık kayıt altına alınacak. Ülkemizde de oldukça popüler olan Drone ve İHA kullanımında böylece yeni bir dönem başlayacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan genelgeye göre 25 kilogramın üstünde yer alan İHA ve Drone’lar için kayıt ve tescil işlemi gerekecek. 25 kilogramın altındaki İHA ve Drone’lar ise kayıt işleminden sonra kullanılabilecek.

16-01/13/drone-1452698375.jpg

Türkiye’de 25 kilogramın altında 4 bine yakın Drone ve İHA olduğu tahmin edilirken, kayıt için en düşük ağırlık ise henüz belirlenmemiş gibi duruyor.

Yayınlanan yeni genelge ile beraber İHA ve Drone’ların kötü amaçlı kullanılmasının önüne geçilmesini hedefleyen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yaklaşık 6 ay süren bir çalışmanın ardından bu genelgeyi yayınladı. Henüz son haline kavuşmayan genelgenin son halinin ise bu ayın sonunda yayınlanması bekleniyor.

16-01/13/drones-101-guide.jpg

Drone ve İHA’ların elektronik bir sistem ile kayıt altına alınacağı belirtilirken, herhangi bir kötü amaçlı durum neticesinde drone sahipleri belirlenebilecek. Ayrıca emniyet birimleri gerekli gördükleri zaman uçuşu sonlandırma, drone’a el koyma ve ceza kesme yetkisine de sahip olacaklar.

:: Siz bu genelge hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gerekli bir hamle mi?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Türkiye’de Drone’lara Kayıt Zorunluluğu Geldi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyal hayatı sınırlıyor artık bu dronelar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Devletin tepesine,eleştireni geçir,daha fazla vergi getirirler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Plaka da verin tam olsun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Demedi demeyin yakında drone kaldırmak için kuleden kalkış izni alma zorunluluğu getirir bunlar 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Belirttiğiniz düzenleme taslak halindedir henüz yayınlanmış bir genelge bulunmamaktadır

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Geciken bir uygulama çoktan yapılmalı idi. Uçuş sırasında kullandıkları frekanslar çok büyük tehlikeye yol açıyordu. Her birine kuyruk numarası verip izinli uçuş yer ve frekans verilmeli.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de bu güven için iyi olmuş

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de bu güven için iyi olmuş

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de bu güven için iyi olmuş

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi bakalım vergi almadıkları bi bunlar kalmıştı…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ya emmi saçma sapan konuşmayın. Amerika diye öve öve bitiremediğimiz ülkede de alındı bu karar. He vergi çıkarsa bizim millet aksine gider. Trafikte 4 milyona yakın araç trafik sigortasını yeniletmeden geziyor. Drone'a da öyle bi muhabbet olursa bizim m'illetimiz yine yapacağını yapar. AZ BİLE

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Döner sermaye lazım devlet babaya

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Kaçak kullanırız biz de memur bey =) not: drone'm yok =)

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi 100 lira isterler kayıt içinde yine sömürmenin bir yolunu buldular.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  uygun bir fiyata kayıt altına alınacaksa ve tek seferlik alınacaksa bu ücret sıkıntı yok ama benim bildiğim bizim devlet bir yolunu bulur ve bu işten de vatandaşı yolar…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Sağlık raporu ehliyet belgesi araç vergisi zorunlu hava sigortası telsiz kullanım ücreti muayene falan da gelecek mi?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim devlet kayıt edeceğim diyerek masum ve mantıklı bir şekilde işe başlar o meclisten geçerken vergiye tabi tutulur, olmadı kaza sigortası yapılır, o da olmadı araç muayene si yaptırılır, o da olmadı ÖTV yi çakarlar, hadi o da olmadı diyelim bu araçların kumandasın dan telsiz işletim ücreti almazlar ise ben hiç birşey bilmiyorum. Burası Türkiye bir drone A mı vergi bulamayacaklar….

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Oldu olucak verin siz kullanmayın sizin için fazla teknolojik deyin olsun bitsin bu ne be arkadaş

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Oh iyi olmuş. O kadar alan var iken gidip havaalanı üzerinde uçarsa mallar böyle olur.

" Türkiye’de Drone’lara Kayıt Zorunluluğu Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de Drone’lara Kayıt Zorunluluğu Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de Drone’lara Kayıt Zorunluluğu Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "