Okunma

Türkiye E-Devlet’in Neresinde?


08 Mart 2011 Salı 12:50
Türkiye E-Devlet’in Neresinde?

Ülkemizin e-devlet programına başlatmasının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçti. Peki Türkiye’deki kamu kuruluşları bu yatırımlar sayesinde ne adar büyük değişiklik gösterdi? Ankara’da bugün yapılan Kamu Yarırına Teknoloji zirvesinde, Intel, Fujitsu ve Microsoft yöneticileri bu soruların cevaplarını tartıştı.

Yayınlanan raporlara göre Türkiye e-devlet kapısına geçişte büyük bir atmış durumda. Adelet, eğitim ve askeri hizmetlerdeki teknolojik altyapı yüzde 100 seviyesine ulaşmış durumda.

Türkiye Teknoloji Konusunda Neler Yapmalı?

Tapu ve Kadastro yönetimi yüzde 60 oranında e-devlete geçmiş durumdayken diğer devlet kurumlarındaki değişim süreci ise yüzde 40 civarında.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, ülkemizdeki e-devlet gelişiminin büyük bir hızda geliştiğini bu sayede vatandaşların ve devletlerin arasındaki ilişkinin de değişmeye başladığını açıkladı.

Konuşmasına devam eden Zaim, tamamlanmakta olan e-devlet altyapısıyla birlikte bireysel devlet hizmeti dönemine geçildiğini belirtti.

Devletin özel bir yazılım ekibi oluşturduğunu açıklayan Zaim çok yakında e-devletin yazılımsal bazda da hizmet vereceğinin altını çizdi.

Sosyal Ağ Kullanımı Üretime Kaymalı

Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem ise dünyadaki tüm büyük ekonomilerin teknoloji yatırımları sayesinde büyüdüğünü belirtti.

Ertem ülkemizin sosyal ağ ve sohbet programları kullanımında en üst sıralarda bulunduğunun buna karşın teknoloji üretimi konusunda ise tam tersi bir durumda olduğumuzun altını çizdi.

Ülkemizdeki gençlerin sosyal ağ kullanımına ayırdığı zamanı üretime kaydırmasını tavsiye eden yönetici Türkiye’nin bu konuda yatırım yapması gerektiğini de belirtti.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel, teknoloji kullanımı konusunda büyük devletlerle aynı seviyeyi yakaladığımızı ancak bu başarımızı üretim konusunda devam ettiremediğimi belirtti.

Akyel, devletin üretim konusunda gençlere daha fazla destek vermesi gerektiğini de konuşmasına ekledi. Microsoft yöneticisi Türk IT sektörünün sorun aşma konusunda çok tecrübeli olduğunu ancak bunu üretim konusunda kullanmadığının altını çizdi

Yurtdışından teknoloji almak yerine artık üretim yapılması için şirketlerin ve devletin daha sıkı çalışması gerektiğini de Akyel konuşmasına ekledi.

Türk E-Devlet Hangi Seviyede?

Benno Zollner Fujitsu Kıdemli Başkan Yardımcısı yaptığı konuşmada Türk e-devlet hizmetleriyle dünyadaki diğer devlet çalışmalarımı değerlendirdi.

Türk devlet piyasası 367 milyon euro değerinde olduğunu açıklayan yönetici Türkiye’nin 2009’dan itibaren e-devlet yatırımlarını yüzde 80 oranın artırdığını belirtti.

Fujitsu olarak altyapı hizmetlerinde birlikte oldukları devletleri değerlendiren Zollner Türkiye’nin kullanım olarak ilk 20 içerisinde olduğunu da açıkladı.

Başkan Yardımcısı bu Haziran ayında piyasaya sürülecek olan yeni tablet ürünleri sayesinde e-devlet hizmetlerinin entegre şekilde kullanılabileceğini de açıkladı.

 Zollner bilgisayar teknolojisinin dokunmatik sistemlere doğru yöneldiğini ve Fujitsu’nun da bu konuda bu konuda yatırımlarını artıracağını belirtti.

:: Ülkemizdeki e-devlet hizmetlerini yeterli buluyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Türkiye E-Devlet’in Neresinde?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kısacası bu hükümette bizi ele güne muhtaçlıktan çıkaramadı ve elin teknolojisiyle evlenip işimizi kuruyoruz karşılığında onların emrlerini ve politikalarını takp edyoruz bilgsayar mühendisleri işsiz heryer tekno marketlerle dolu içinde bir tane bizm ürettiğmiz mal yok

 2. rtsbora dedi ki:

  gelişme var. orası kesin. ancak gösterildiği kadar parlak b,r tablo da yok bence.

  en önemli konu ülkedeki internet altyapısının geliştirilmesi… bu konuda doğru dürüst adım yok maalesef. türk telekom ve süperonline’ın insafına kalmış durumdayız.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  düzgün çalıştığını görmedim daha hep sorunlu hep sorunlu madem beceremeyecektiniz girişmeyin böyle işlere boşa masraf yapmayın bari

 4. lauset dedi ki:

  ortanın sağında çok hata veriyor normal çalıştığı zamanlar çok az denk geldim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bugun bana ”4060” e-adliyeden telefonuma msj geldi hic bi alakam olmadıgı ildeki bassavcılığa cagrılıosunuz die aslını arastırınca telefonuma yanlıslıkla atıldıgını yanlıs numara yazdıklarını öğrendim. Turkiye E-Devletin hiç bi yerinde

" Türkiye E-Devlet’in Neresinde? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye E-Devlet’in Neresinde? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye E-Devlet’in Neresinde? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "