Okunma

Türkiye’deki medya özgürlüğü Avrupa’nın gerisinde


04 Nisan 2018 Çarşamba 23:00
Türkiye’deki medya özgürlüğü Avrupa’nın gerisinde

Açık Toplum Enstitüsü (Open Society Institute), 2018 yılının medyası ve medya özgürlüğü hakkında bir rapor hazırladı. Yayınlanan 2018 Medya Okuryazarlığı Endeksi, Avrupa’da bulunan 31 ülkenin medya tarafındaki durumuyla ilgili birçok bilgiye yer veriyor.

Eğitim seviyesi, medya özgürlüğü ve kamu güveni konuları esas alınarak hazırlanan bu raporda, “medya özgürlüğü, medya okuryazarlığı ve başkalarına duyulan güven” konuları değerlendirildi. Ortaya çıkan sonuçlarda ise ülkemizin bu konularda diğer Avrupa ülkelerine kıyasla geride kaldığı sonucuna varıldı.

Medya Özgürlüğü 2018 Yılı Endeksi

Freedom House ile Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) tarafından raporlanan bilgilerle ortaya çıkan medya okuryazarlığı endeksine göre de Türkiye 100 puan üzerinden 0 puan ile son sırada yer alıyor. Listenin ilk sırasında ise yaklaşık 75 puan ile İsveç ülkesi yer alıyor.

Medya Okuryazarlığı 2018 Yılı Endeksi

Medya özgürlüğü

Eğitim seviyesi ve ifade özgürlüğünün de baz alınarak hazırlandığı medya okuryazarlığı endeksine göre Türkiye, sondan ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin 100 puan üzerinden 16 puan aldığı tabloda Finlandiya, 76 puan ile zirvede yer alıyor.

Başkalarına Duyulan Güven 2018 Yılı Endeksi

Medya özgürlüğü

Medya tarafında diğer kişilere duyulan güveni değerlendiren endekse göre de Türkiye, Bulgaristan ve Sırbistan’ın önüne geçerek sondan üçüncü sırada yer alıyor. 28 puan ile sondan üçüncülüğü yer edinen Türkiye‘nin yanı sıra listenin ilk sırasında da 100 puanla Danimarka yer alıyor.

:: Sizin bu grafikler hakkındaki düşünceleriniz neler?




yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve dosya yazılarını insanlara aktarmak için ShiftDelete.Net'te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Türkiye’deki medya özgürlüğü Avrupa’nın gerisinde”

 1. ali dedi ki:

  bende diyom niye ahlak dışı videolar izlemiyolar

 2. Murat Ataş dedi ki:

  Bence böylesi daha iyi. En azından medyadaki yalan yanlış haberlerden etkilenme olasılığımız azalıyor. Buna ek olarak ahlâka aykırı paylaşımların da önüne geçilmiş olunuyor. Umarım hep bu şekilde devam edebiliriz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gerizekalılar acaba kimi kandırmaya çalışıyorlar Türkler ve Türkleri seven milletler sonlarda devam edin böyle Türk’e düşmanlığınızdan çatlayıp bölünüp batacaksınız yakındır

 4. pompaci dedi ki:

  gayet komik. daha dun Almanya’da secimler oldugunda facebook, twitter da bircok hesap secimi manipule ediyor denerek kapatildi. ayrica Almanya’ya karsi terore tesvik ediliyor iddasiyla bircok kisi internet uzerinden gonderdikleri mesajlar yuzunden hapse atildi, pkk yi desteklemek serbest tabi orada, onu konusmuyorum. nerede ozgurluk?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Puan vermeyerek durumu ne kadar objektif değerlendirdikleri belli oluyor 👏

 6. noone dedi ki:

  Şaşıran var mı? Birilerinin egosu tatmin olsun diye yasaklar ülkesine dönüyoruz. çok güzel …

 7. efkan dedi ki:

  Yüksek lisans yapıyorum,dersi veren bir hocam bile o kadar politik yani tarafsız konuşma yapma ihtiyacı hissediyor ki.
  Akademik çalışma özgürlüğüne bile engel bu durum.

 8. Mustafa kılıç dedi ki:

  Cumhurun başkanına ve ailesine rahatca küfür eden ve tehdid edenleri ve onu yayınlayan medya sosyal alemleri. Başka ülkede görme şansımız olmadıki. Onlara ve onları yayınlayanlara nasıl muamele yapılıyor. Ne kadar özgür davranabililiyorlar görelim. ” özgürlük başkasının haklarına tecavüz etmek değildir. Başkasının özgürlüğüne dokunduğun an senin özgürlüğün biter. “

  1. Seni dedi ki:

   Valla burada Bulgaristanda devlet kanalinda TRT 1 esdegeri tum gun basbakana agir kufurler ediyorlar ve hiçbir şey olmuyor.

" Türkiye’deki medya özgürlüğü Avrupa’nın gerisinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’deki medya özgürlüğü Avrupa’nın gerisinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’deki medya özgürlüğü Avrupa’nın gerisinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "