Okunma

Türkiye’deki En Büyük Oyun Yasağı!


21 Ocak 2016 Perşembe 07:30
Türkiye’deki En Büyük Oyun Yasağı!

Video oyunlarına dair yasaklamalarla ön plana çıkan ülkelerin arasına Türkiye de dahil oldu. Antalya Valiliği tarafından alınan bir karar ile 18 yaşından küçük bireylerin internet cafelerde Grand Theft Auto serisi, Half-Life ve Battlefield gibi oyunların oynamasına yasak getirildi.

Yasağın gerekçesi olarak; 23 Mayıs 2007 tarih ve 26540 sayılı Resmi Gazetede yürürlüğe giren 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi” olarak gösterildi.

16-01/21/videogamesviolence1.jpg

Yasak getirilen 12 adet oyunun şiddet, kumar, intihara teşebbüs, cinsel istismar ve uyuşturucu madde alışkanlığına teşvik edebileceği belirtildi.

Uzmanlardan ve akademisyenlerden oluşan bir komisyonun, 55 adet bilgisayar oyununu inceleyerek bu kararın alındığını belirten valilik ayrıca 12 yaşından küçüklerin internet cafelere sadece velisi ile girebileceğini tekrardan hatırlattı. Yasaklanan tüm oyun listesi şu şekilde:

Bloodrayne
Bloodrayne 2
Half Life

Grand Theft Auto (GTA)
Grand Theft Auto Epidos from Liberty City
Grand Theft Auto San Andreas
Grand Theft Auto 3
Grand Theft Auto 2
Call Of Duty
Battlefield Vietnam

Hitman
Knight Online

Global Operations
Sniper Elite
Wolfenstein
Metin2

The Godfather
The Godfather II

:: Getirilen oyun yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSerkan Levent

Yaklaşık beş yıldır oyun editörlüğü yapmakta ve tam bir geek. Önemli oyun organizasyonlarında yer alan Serkan, oyun ve donanım haberleriyle ShiftDelete.Net'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

56 yorum - “Türkiye’deki En Büyük Oyun Yasağı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  gta 2 yi oynayan varmı daha 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yasak konulması bu oyunların oynanmasını engelleyemez bence. İnternetten bu oyunlar rahatlıkla indirilebiliyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu oyunlara +18 yaş sınırını kimse koyamaz, türkiyede bu oyunlar yurtdışından geliyor madem yasak satışınıda yasaklayın, satışını yasaklamadığınız her oyunun kutusu üzerinde dünyada kabul görmüş yaş sınırı vardır, bu yaş sınırı dışında elinizde telif hakkı olmadan hiç bir kurum yaş sınırı getiremez uygulayamaz. eğer uygulamak isterse tek yapılacak türkiyede bu tür oyunların satışını ithalini yasaklamak başka de çözümü yoktur, bu oyunlar heryerde marketlerde bile yaş sınırına uygun olmayan çocuklar bile alırken, evlerinde rahatlıkla istediği şekilde oynarken bunları nasıl denetim altına alacaksınız, alamıyacaksınız, bence bu yasaklar türkiyede internet satan bazı firmaların karalama kampanyasıdır, bunada devlet kurumları alet edilmektedir, ithali serbest evde serbest internet kafede yasak bence çok gülünç bir durum……

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İrana döndük iyice

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yönetimin faşizan ve özgürlük kısıtlayıcı yasaklarından sadece biri…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çok "etkili" bir çözüm. Laf olsun diye boş boş işler yapıyolar. Sanki takıcak bunu millet de. İnternetten indirdiğin oyunda yaş sorgulaması mı var? Ne saçma bir fikir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bunların çoğu zaten eski oyunlar pek fazla kimsenin oynadığını sanmıyorum. yasaklamanında bir şeyi değiştireceğini sanmıyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten oyunlara Pegi sınır koyuyor. Burada suç oyunda değil oyunu çocuklara oynatan bilnçsiz ailelerde. Oyunu yasaklamak birşey ifade etmez önemli olan aileleri bilinçlendirmek. Ayrıca bu oyunların yarısını kimse oynamıyor zaten kaç yıllık eski oyunlarla dolu liste.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece GTA5 +18 gibi ibareler kullanmışsınız soruyorum size Metin2 oyununu ele alalım bu oyunda sakıncalı bulunan ne var? Siz işin hep bir tarafından bakıyorsunuz bu oyunlar sadece internet cafelerde yasak evinde pc olan herkes bu oyunları oynayabiliyor. Satılırken yada satın alınırken kimse yaş grubuna bakmıyor. Peki neden sadece internet cafelerde yasak bunu neden hiç sormuyorsunuz. Eğer bu ülkede bir oyuna yasak getirilecekse sadece internet cafe olarak getirilmesin oyunun satışından pclerde oynanmasına kadar yasak getirilsin. Birazda bu tarafından bakın olaya.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yaklaşık 10 yıldır olan bir yasağı yeniymiş gibi sunmanızı yakıştırmadım.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  boş iş yasaklasan ne yasaklamasan ne oynamak ısteyen her turlu oynar ınternet cafeye cocuklar o oyunlar ıcın degıl ortam ıcın gıdıyor ülkede satısını yasaklasan neyse dıyecem

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bloodborne de yasaklayın 28 yaşındayım psikolojimi bozdu

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ◘ Trap & Hard Big Room House Mix ◘ [HD] youtube girin ve bu isime sahip videoyu bi izleyin oyunlara laf etmeden önce ve bunu 5 yaşında çocuk youtube girip rahatlıkla izleyebilir veya ergenlik yaşlarındaysa bu tiplere özenicektir ki zaten öyle oluyor toplumun ne halde olduğunu yazmaya gerek duymuyorum he umrumda mı değil banane herşey olacağına varır ama bişeyi yasaklayacaksanız öncelik bunlara verilmeli diye düşünüyorum!

 14. SDN Okuru dedi ki:

  GTA5 +18 yaş sınırı var – Prince of Persia +16 yaş sınırı var.. orjinal oyun kapaklarında dev puntolarla yazıyorlar. Siz okumaktanmı acizsiniz millet. Oyunların yapımcıları yaş sınırı koyuyor. Gta5 gibi oyunlarda striptiz kulupleri var.. Cinsel birleşme yapanların resimlerini çekme görevi var. Arabana yol kenarından o..pu alıp tenhada araba içince cinsel durumlar yaşanıyor. Sigara alkol bunları saymayabile gerek yok. Az düşünün. şuan bu oyunları evde oynama yaşı 5-6 yaşlarına kadar düştü. kafelerde 10 yaş ve üzeri oynuyor. kendi evladınızın bunları görmesini istermisiniz. Yapılan uygulamada tam yasaklama yok. sadece küçüklerin oynaması yasaklanmıştır. yetişkinler zaten istediği gibi oynamakta hür ve özgürdür. Yerinde ve geç kalınmış bir uygulama. Saygılar.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  sokağa çıkıp gerçek hayattamı deşarj olsun bu çocuklar şimdi. kararsız kaldım doğru mu yanlış mı?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bunların valisinden mantıklı karar çıkar mı sanki…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  league of legends niye yok

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Çok doğru bir karar.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Doğru karar ***** da olsa ne kadar düşünüyor bunlar kendi milletlerini bizimkiler bizim neslimizi düşünmüyor vs yaw şöyle bi dışarı alalım sizi

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Cinayetmi

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Yasak yasak yasak yasak
  bunları yasaklamakla olmaz artık herkes ulaşabiliyor yaş sınırı zaten var birde eğitimolması şart bu tarz şeylerin hayal ürünü olduğunu taklit edilmemesi gerektiğini doğrunun yanlışın ne oldğunu anlatılması gerekir bizlerde oyun oynuyoruz stres atıyoruz ama elimize bazuka alıpda sokaklarda dolaşmıyoruz

 22. SDN Okuru dedi ki:

  şiddet yüzde bir bile azalsa başarıdır

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Gta 5 yasak değiş

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar yasak ama kurtlar vadisi serbest. Bu ülkeye en büyük zararı şu yasakçı zihniyet veriyor.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  İnternet cafe mi kaldi laaa uzayli bunlar

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bu işler yasakla olmaz

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunlarda zaten yaş sınırı var. Valilik de bu yaş sınırının uygulanmasını istemiş. Eleştirecek bir durum olmadığını düşünüyorum.

  "Ayrıca biz de çocukken oynadık bize bir şey olmadı." demek de pek doğru değil. Psikolojik açıdan zayıf olan bir çocuğu etkileyebilir. Oyun ve gerçek yaşam ayrımına varamayabilir. İnternet kafede oynadığı oyunda headshot yaparak mutlu olan bir çocuk gerçek hayatta da babasının tabancasıyla headshot yapmak isteyebilir. Böyle bir olasılık olamaz diyemez kimse.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Asalak bir nesil gelecek ne yaparsak yapalım!!

 29. SDN Okuru dedi ki:

  vay azına vay lol yasaklayın veletlere

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Hee tv deki dizi'lerde sıkıntı yok yani ölemi ? Kafa kesmeler Kulak kesmeler istedikleri gibi silah cekip vurmalar hapisaneye girmeyi onurlu güzel bişeymiş gibi göstermeler daha neler neler 🙂 Yahu biraz gözünü acında etrafınıza bir bakın.. Sıkıntı çocuk'lardamı yoksa dizilerdeki abilerine özenen genç'lerdemi. !!!!

 31. SDN Okuru dedi ki:

  doğru bir karar. kararı eleştiren arkadaşların yetişkin olmadığını anlıyoruz zaten.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  gta vice city, gta 4 ve gta 5 oynamak serbest ozaman… sanki yasaklanan gta larda yaptığın şeyleri yasaklanmayan gta serilerinde yapamıyosun bu nasıl bir yasaklamadır hala anlamadım???

 33. SDN Okuru dedi ki:

  GTA 2 mi ? aSDASFASDGDsa … aBİ O oyunun görsellerine baktım kuş bakışı oynuyosun nesi kötü ki ???

 34. SDN Okuru dedi ki:

  sıkıntı yok eski oyunlar zaten

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Boş geçin bunları araplara engelleyin abi ayva ayva deyip duruyorlar serverda

 36. SDN Okuru dedi ki:

  BU ALLAHSIZLIKITIR ADAM ORAYA SADECE CALL OF DUTY YAZMIŞ YANİ CALL OF DUTY ADVANCED WARFARE OYNAMAK SERBEST???

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Daha durun iyi günler bunlar. Bunların hepsi bahane yarın daha saçma sapan yasaklar gelecek kapalı toplumun ilk adımları bunlar…

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Yaş sınırı konmuş zaten güzel kardeşim.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Mafia 2'nin olmaması dikkat çekti

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Gercekten sacma olmus suan 26 yasindayim. Oyunlarin cogu bizim cocukluk donemimizin oyunlari. Ne kimseye saldirdik ne intihara kalkistik nede abuk subuk insanlar olduk. Oyunlara suc atmak yerine aileleri egitsinler. Her gun sayfa sayfa cikan cinayet haberlerindeki insanlari bir cougunun bilgisayarla isi bile olmamistir

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Kendileri gibi gelişmemiş bir beyin istiyorlar gazoz kapağıyla oynar artık çocuklar yazık.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Hattağa oyunların ülkeye girişinu de yasaklayın

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Bune yaaa yaş sınırı koyun bnce oyun yasağı saçma

" Türkiye’deki En Büyük Oyun Yasağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’deki En Büyük Oyun Yasağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’deki En Büyük Oyun Yasağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "