Okunma

Türkiye Tekrar Dünya Gündeminde


03 Nisan 2014 Perşembe 06:00
Türkiye Tekrar Dünya Gündeminde

Sosyal paylaşım sitesi Twitter ve video paylaşım sitesi Youtube’un engellenmesi üzerine dünya çapında bir çok sitenin ve gazetenin manşetinde yer alan haber, bir kez daha gündeme geldi.

Anayasa mahkemesinin Twitter’ın açılması, erişim engelinin kaldırılmasını yazan ünlü teknoloji bloğu Engadget, haberi Türkiye’de ki internet özgürlüğü için iyi bir adım atıldı şeklinde duyurdu. Özellikle Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update 1′in tanıtıldığı gün canlı yayın yapan Engadget’ta bu haberin çıkması, ülkemizin zedelenen imajını bir nebze de olsa düzeltmiş oldu.

Twitter’dan Açıklama

Haberin üzerine açıklama yapan Twitter’ın çok dilli resmi hesabı @Policy, “Anayasa Mahkemesinin kararını memnuniyetle karşılıyor, Twitter’ın Türkiye’de en kısa zamanda açılmasını ümit ediyoruz” dedi.

Youtube’un Kaderi Bilinmiyor

Anayasa Mahkemesinin kararında sadece Twitter’ın yer alması, akıllara Youtube’a ne olacak sorusunu getirdi. Twitter’dan sonra engellenen video paylaşım sitesi Youtube’un da açılıp açılmayacağı tartışılırken, henüz net bir sonuç alınabilmiş değil.

:: Sizce Twitter açılacak mı?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 yorum - “Türkiye Tekrar Dünya Gündeminde”

 1. Turab Garip dedi ki:

  @vaio, bir kimsenin kendi sözü bile kendisi hakkında delil olmayacaksa biz neye yanlış ve neye doğru diyeceğiz? Sanırım sizin biraz başa sarmanız gerekiyor. Grup olarak komple resulullahın bile kabrine "put" diyen bir grup var ortada; siz "kimin yaptığınız bilemeyiz" diyorsunuz. Yahu adam çıkıyor, iftiharla biz yaptık diyor, daha bunun "bilemeyiz"i mi kaldı? Üstelik dediğim gibi, sahabeyi bırak, elinde imkan olsa peygamber-i ekremin kabrini talan edecek, orayı ziyaret etmeye şirk diyorlar, şeyhleri bunların fetvalarını veriyor her gün. Siz bu ayan olmuş bilgiye bile sahip olmadığınız için çok safiyane bir şekilde "bilemeyiz" demekle yetiniyorsunuz. Adamların resmi televizyonlarında canlı yayınlarda bile konuşuluyor böyle şeyler.. Onların kendi sözlerini bile kendileri hakkında delil kabul etmeyeceksek neyi delil kabul edeceğiz? Mitinglerde uydurulan dayanaksız saçmalıkları mı?

  Suriye’de savaşan önemli çoğunluğu oluşturan dört grup var. Ki bunları daha önce konuştuk. Yine de özet geçelim. 1. El Kaide, yukarıda anlattım, peygamberin kabrini bile şirk vesilesi gören, sokakta Hristiyan kadınlara "Allah-u Ekber" nidalarıyla tecavüz etmeye kalkışan, Amerika’nın maşası olan en sapık grup. 2. El Nusra, Hatay’daki patlamayı düğün alayı gibi kutlayan, 12-13 yaşındaki çocukları "kafir" diye kurşuna dizen, "alevi köyünü bastık, çoluk çocuk herkesi katlettik" diye fotoğraflar yayınlayarak kutlama yapan, koyun keser gibi adam kesen, El Kaide’nin kolu, en sapık örgütlerden. 3. IŞİD, önceki iki grupla özü aynı, sözü aynı, ameli aynı, sadece küçük detaylarda ihtilaf eden grup. 3. ÖSO, daha önce yıllarca Esad zalimine (!) hizmet etmiş olan, kendi ağızlarıyla 2012 yılına kadar bir saldırı veya katliam olmadığını itiraf eden, başını eski Suriye ordusu generalleri ve demokratlarının çektiği hain grup. Buraya bir arkadaş Millyet’ten bir haber koymuştu sözde delil olarak. Fakat verdiği tarih resmen itiraf gibi. Diktatörler neyle tahakküm kurarlar? Orduyla. O yüzden böyle hükümetlerde orduyu kaybeden devleti kaybetmiş olur. Şimdiye kadarki bütün darbelerde de böyle oldu. Demek oluyor ki yıllarca Esad’ın zulmetmesine(!) maşa olan bir grup asker, bugün sözde Suriye halkını mı düşünür olmuş? Kendi kendilerine bir itiraftır ***** />

  Kim kaldı geriye? Bunları ayırt etsek ne olur etmesek ne olur? Suriye’de savaşanların çok azı hariç hepsi dışarıdan gelme terörist. "Biz sadece konuşuruz, bilemeyiz" demek yerine sadece Arabistan’ın resmi televizyonlarını izleseydin, Arabistan’ın Türkiye büyükelçisinin açıklamalarını okusaydın, sırf Arabistan’dan oraya kaç terörist gittiği hakkında bir fikrin olurdu. Yani adam ağzıyla biz şu kadar kişi savaşmaya yolladık diyor artık, sen daha "bilemeyiz" diyorsun. Eğer bunlar yalan söylüyor bile olsaydı, Suriye’de halk Esad’ın gitmesini isteseydi sonu aynı Tunus, Mısır, Libya, Irak vb gibi olurdu. Bu saydığım ülkelerde en fazla 2-3 ay içinde ülkeler tarumar oldu, orduları dağıldı, diplomatları kaçtı, hükümet liderleri ya öldürüldü ya da işkenceye maruz kaldı.. Bunların hiçbirinde de Suriye’ye gönderildiği gibi dışarıdan terörist yığınları gönderilmedi. Halk ayaklanmalarıyla sonuçlandı süreçler. Fakat gel gelelim Suriye’de 4 yıldır Amerika arzusuna ulaşamadı, dışarıdan ha bire terörist yığdı, para ve silah yağdırdı.. Yine de 4 yıldır başaramadı. Çünkü halk ÖSO, El Kaide vb terörist örgütlerin yanında değil, karşısında. Her ne kadar Esad sütten çıkmış ak kaşık olmasa da, Suriye halkı yapılan oyunun farkında ve alevi sünni hristiyan demeden tüm Suriye halkı bu senaryoya meydan okuyor ve ülkelerini destekliyorlar. Kaldı ki Amerikan medyası bile Suriye’nin olaylar öncesinde ferah ve istikrarlı olduğunu yazdı. Bugün Suriye’nin en büyük düşmanlarından Samanyolu TV bile olaylardan sadece birkaç ay önce Suriye’nin "ne kadar özgür, ne kadar refah seviyesi yüksek olduğunu" belgesel yaparak anlattı. Üstelik de bu fikri kendileri atmadılar ortaya, bizzar sokak sokak dolaşıp Suriye vatandaşlarına sorarak aldıkları cevaplardı bunlar! Öyleyse Suriye’de halk Esad’ın karşısında değil, El Kaide, ÖSO vb dahili ve harici teröristlerin karşısında. Halk desteği olmayan isyanlar da haliyle başarıya ulaşamı***** />

  İkinci konuya gelirsek, dünyada onlarca müslüman ülke var. Saysak aklımıza gelmez adları. Peki bu kadar mı büyük tesadüf bizim siyasi olarak sorun yaşadığımız müslümanların İsrail’in sorun yaşadıklarıyla aynı olması? Hadi diyelim ki tesadüf.. Diyelim ki sen haklısın.. Peki, Arabistan’da müftüler katliam fetvaları verirken niye sesimiz çıkmıyor? El Kaide’nin terörist olduğunu ABD’nin baskısıyla biz de kabul ettik; peki El Kaide’nin açıktan destekçisi olan Arabistan’ı niye katliama ortak etmiyoruz? Niye kralın devrilmesi için dünya siyasetinde gıkımızı bile çıkaramıyoruz? Halbuki Suriye’de size göre göstermelik bile olsa bir seçim sistemi var; Arabistan’da o da yok. Ülke kralın malı, her şehirde kralın akrabaları mezalim ve zevk-ü sefa içinde ve bu imkanları da terörü desteklemek için kullanıyorlar.. Hani demokrasi neden götürmüyoruz oraya? Bangladeş’te onlarca müslüman hükümet eliyle öldürülüyor her gün. Niye Bangladeşle diplomatik sorun yaşamıyoruz? Malezya’da Şafii mezhebi dışındaki müslümanlara aşırı baskı ve eziyet var, niye hiç sorunumuz yok siyasi arenada? Irak’ta ABD askerlerinin tecavüzüne uğrayan sayısız müslüman var, her gün hapishanelerde türlü işkencelere maruz kalıyorlar ve kaç yüz bin müslümanı öldürdüklerini bile bilmiyoruz. Niye bizim sorunumuz Irak hükümetiyle de onlara eziyet eden ABD hükümetiyle değil? Bugün "sandık da sandık" diye bağıran arkadaşlar açısından bakıldığında, "sandık" ile seçilen Sudan hükümetini darbeyle deviren, keyfine göre meclis kapatan Sudan kasabı Ömer El Beşir’e niye sahip çıkıyoruz? Hani demokrasi, hani sandık? Bugün Suriye’de hükümet eliyle öldürüldüğü iddia edilen sayıdan onlarca kat fazlasını öldürdüğünü BM’nin açıkladığı bu kasabı niye himaye ediyoruz? Yani ülkesini 21 yıldır demir yumrukla yöneten bir diktatörle niye hiç diplomatik sorun yaşamıyoruz? Aksine destek oluyoruz?

  Şimdi yanlış anlamayın, "bir sürü dinamikler" diye medyadan dinlenerek okunan hikayeleri bir tarafa bırakalım. Ortada yüz binlerce müslümanın kanı var ve ben sana bir sürü müslüman ülke saydım. Bunların hiçbiriyle ama hiçbiriyle en küçük bir sorunumuz yok. Tam tersine kankayız, çok iyi geçiniyoruz.. Ama gel gelelim öteki taraftan, İsrail’in "bu adam gitsin" dediği müslüman ülkeyle birden bire, şakkadanak düşman kesiliyoruz. Ülkede katliam haberleri uyduruluyor, Filistin’den, Irak’tan devşirilen fotoğraflar, hatta trafik kazalarında çekilen fotoğraflar "Esad yaptı" denilerek medyaya servis ediliyor. 2006 yılında Milliyet’e bile çıkmış ve Irak’ta olmuş bir haber 2012 yılında Suriye’de olmuş gibi gösteriliyor ve binlerce affedersin "ahmak" bu haberlere inanarak bir nefret dinine giriyor; ve sen "medyadan öğrenilenle hareket etmemeliyiz" diye onlara değil bana diyorsun. Sonra ikinci adımda ABD İran’a ölesiye düşmanlık ediyor ve dış işleri bakanı açıkça "İran’a çifte standart uyguladığımız doğrudur, biz böyle uygun görüyoruz" diyor, hop, şakkadanak İran’la da düşman oluyoruz. Halbuki Suriye’de uydurdukları "katliam"ları da uyduramadılar İran’da. Belki daha zamanı gelmemiştir. Yani ortada elle tutulur bir şey bile yok. O yüzden de şehir efsaneleri yaratılıyor, o ajan İran’lıymış da, bu pasaport İran’dan çıkmış filan gibi deli saçması haberler. Ki onların da 2006 haberini 2012’de olmuş gibi yutturma çabası olduğu ortaya çıktı ve yıllar önce ölmüş olan adamların pasaport fotokopileri "İran ajanı" diye yutturuldu millete. Iğdır’da Kars’ta Kur’an kursuna giden henüz baliğ olmayan ufacık çocuklara bile "İran ajanı" yaftası yapıştırıldı. Yani uyduracak bir şey bulamayınca böyle deli saçmalarına sarmaya başladık, sırf "düşman" olabilmek için. Sırf millete İsrail’in istediği bu kini, düşmanlığı aşılayabilmek iç***** />

  Şimdi daha net anlatabildim mi o kurduğum denklemi? Dünyada sorunlu olan, demokrasiyi zorbalıkla deviren, müslüman kanı elinden eksik olmayan onlarca müslüman devletle hiçbir sorunumuz yok.. Hatta tam tersine dediğim gibi çoğuyla kankayız, krallarla yatıp kalkıyoruz.. Çünkü bu ülkelerin hiçbirinin İsrail’e bir zararı yok, hepsi zaten maşa. Ama gel gelelim İsrail hangi müslüman ülkelerden memnun değil, işte biz de o müslüman ülkelerle düşmanız. Şimdi bu pencereden o denkleme tekrar bakalım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ilk yorumu yazan yazdığın şeylere dikkat et.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumların hiçbirini okumadım sadece 2. Yorumu okudum cevabımda ona youtube sadece bir ürün ve google da firması ayrıca istanbulda google türkiye ofisi var bilip bilmeden buraya gelip yorum yapmayın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  03.04.2014 10:09 Afrika’da ki çocuklara sen yardım ediyor musun da başkalarına karışıyorsun hayrettt

 5. SDN Okuru dedi ki:

  pek çok site yasaklı olduğu için kısıtlı internetin fiyatıda düşmeli

 6. neskalii dedi ki:

  Gündemde kalmakda iyidir bazen

 7. burakbardakci34 dedi ki:

  Twitter ve youtube’n kapatılması bir çok genci girişimciliğe sevk etti. Bu göz ardı edilemez. Bu iki site kapatıldığı takdir de birçok yerli proje üretilebilir ve yatırım yapılabilir

 8. aliitemel dedi ki:
 9. SDN Okuru dedi ki:

  Demokrasiye saygı duyarız ama hukukun üstün oldugu, otoriter yönetim anlayışının olmadığı sözde değil özde ileri demokrasinin olduğu bir Türkiye istiyoruz

 10. aliitemel dedi ki:
 11. Turab Garip dedi ki:

  Wall Street Journal gazetesine verdiği 31 Mart 2003 tarihli demeç.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Uzun müzakerelerden sonra ve Türk halkının yüzde 94’ünün Irak’a açılacak yeni bir savaşa karşı olmasına rağmen, hükümetim, müttefik kuvvetlerin Irak’a girerken Türk hava sahasını kullanması için onay çı***** />

  14.03.2006 tarihli Radikal Gazetesi

  İslam ülkelerine "demokrasi" götüreceklermiş, ABD ve İsrail ile beraber!

  Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül: Dünya barışı için son 50 senede dünyada en çok Amerikalılar kendi çocuklarını feda etmiş***** />

  aliitemel Nickli Üyeden Alıntı

  Müslümanları yakan adamların ellerine paralar verildi diyorsunuz, Verirken yanında mıydınız?

  Hayır, yine gerek yoktu, kameralar çekiyordu kendilerini. BM aracılığıyla Kızılhaç’a teslim edildi. Onlar da Budistler ve Müslümanlar arasında taksim ettiler. İstersen bilgi edinme başvurusuyla Dış İşleri Bakanlığına sorabilirsin, "kime" teslim etmişler yardım paralarını ***** />

  Çok celallenmişsin, şahsi olarak seninle benim bir problemimiz yok. Biraz sakin düşünmeni ve önceki mesajımda madde madde yazdığım her şeyi düşünmeni istiyorum, sadece bir tanesini iki tanesini değil.

 12. ConfickerBelasi dedi ki:
 13. SDN Okuru dedi ki:

  adam gibi türkiye ofisini aç, vergini ver, bizim enayiler üzerinden beleş para kazanma, düşünürüz…

  aynen

 14. aliitemel dedi ki:
 15. SDN Okuru dedi ki:

  uzun uzun yorum yazmaya gerek yok yarası olan gocunmaz twitterden youtube dan korkmaz ve yasaklanmaz, yok vergi vermiyormuş ofisi yokmuş, bitane kadın üzerinden sahte hesap açılmış mış geçiniz bunları..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Milli bir Duruş Sergileyelim Lütfen…Ortada vergilendirme ve devlet sırrı ifşası youtubeden kaldırılmazken Açılsın deyip omurgasızlık göstermeyin..

 17. Turab Garip dedi ki:
 18. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter devlete vergisini ödemeyi kabul etmişmi? Kişilik haklarının ihalali için adım atmışmı ? AYM başvurucuların hakkının ihlalini kabul ediyor da devletin haklarını düşünmüyormu acaba!

 19. Turab Garip dedi ki:
 20. SDN Okuru dedi ki:

  Abartılı haber, ülke olarak kararlı olmalıyız

 21. SDN Okuru dedi ki:

  380milyon Dolar üzerinden ciro yap ve kuruş vergi verme! devletin tepkisi tamamen duygusal sevgili cikcik gel paşam paşam vergini ver…al ver can ver 🙂

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bizi Orta Doğudan ve Kuran-ı Kerim’den koparanlar ülkelerin başına senin istediğin gibi idareciler getirmediler. Kalkmış Müslüman Müslümanın kardeşidir ama, fakat, şayet gibi kelimelerle aklın yanlış bilgilerle dolu.. Asıl amaçları tam da buydu başardılar.. kime sorsanız Orta Doğu insanı hain, yobaz.. bu insanlara söyleyin hiç o ülkelerin birine gitmiş görmüş mü.. Türklere bu kadar mı benzerler tabirini duyacaksınız görenlerden.. idarecilerine yöneticilerine bakarak halkını kötülemek çok yanlış onların arasından seçilmiş kişiler değil bunu bilin.. Bu gün Suriye yi kurtaralım diyoruz bu, halkını topraklarından ayırmak onlara savaş açmak değil halkı yöneticilerinden, zülmünden kurtarmak olduğunu hala idrak edemeyenler var yazık..

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Tüh bu yüzden Dünya gündemine girdik diye sokakta başım eğik dolaşacağım.

 24. watchers dedi ki:
  Alıntı Turab Garip Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Ee naparsın, işimiz gücümüz yokken Mısır’ın, Suriye’nin, Irak’ın derdine düşmüşüz; onlar da sağolsunlar dertlerimizi paylaşıyor işte.

  İşin kötüsü, bazen hak sonuçlara batıl emeller yüzünden ulaşılamıyor.

  yok ya sen gerçekten normal bir insan değilsin arkadaş hükümete çakmak için her olayda saçma sapan bağlantılar kuruyorsun kendince birde shiftdelete sana onursal üyelik vermiş o daha komik bir olay kaldı ki shiftdelete son zamanlarda o kadar çok taraf olmaya başladı ki asıl işi teknoloji olan bir sitenin forumları siyasetten geçilmez oldu siyasi her konudada trap denen şahıs başrollerde onursal üyeymiş

 25. seyhmus21 dedi ki:

  Twitter youtube yıllar boyu kapalı kalsa ***** cumhurbaşkanı bakanları yasakları delerek giriyorlar bu ülkede yasak her zaman daha ***** ve youtube şimdi acayip kara geçti.

 26. Turab Garip dedi ki:

  @vaio, mesajımda tariz ve kinaye var. Bu çerçevede tekrar okumanızı rica edebilir miyim?

 27. vaio dedi ki:

  Turab Garip Nickli Üyeden Alıntı

  Son gördüğümde "Suriye ile savaş halinde" idik. Hatta sahabe kabrini talan edenlere özgürlük savaşçısı diyoruz. Keşke dediğin bilince sahip olsaydı insanlarımız gerçekten. Böylece müslüman müslümana düşmez; hatta haddini aşarak İsrail’in hedefindeki diğer müslüman ülkelere de sıra gelecek diye ***** />

  Örnek verelim eğer daha net olacaksa; İsrail "müslüman" ülkelerden hangisiyle geçinemiyor?

  Suriye, Lübnan, İran.

  Türkiye hangi müslüman ülkelerle geçinemiyor?

  Suriye, Lübnan, İran.

  Daha fazla açıklamaya ihtiyaç *****

  Sahabe kabrini talan edenler kimmiş, hangi taraftanmış ve de onlara kim özgürlük savaşçısı tabirini kullanmış, açıklayın lütfen. Açıklayın da bilelim.

  Müslümanın müslümana düşmesini hiçbirimiz istemez. Müminler elbette kardeştirler. Lakin şu an ki yaşanan olayları da sizin nazarızla, yüzelsel bakış açısı ile bakarak yorumlamak doğru olmaz. Suriye’yle olan meselenin bildiğiniz kısmı bilmediğiniz kısmı yanında devede kulak kalır. Devletler arası meselelerin iç dinamikleri çok çeşitli ve de hassastır. Sadece medyadan edinilen bilgilerle konu hakkında hüküm çıkarmak son derece yanlıştır.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Afrika da değil, Türkiye de açlıktan ölenler var kardeşim. Örn hadis Buhari şir’a vs gibi… Ayrıca konu vergilendirme olsaydı , devlet eli ile verilmiş resmi vergilendirme ve sonucunda kapatma uyarıları halk ile paylaşılırdı ve belirli bir sıra ile giderdi bu kapatma işi.. Öle belli bir zamanda manidar bi şekilde kapatılarak değil… Ayrıca Anayasa mahkemesi kararı ile Twitter kapatma kararı bozulmuştur. Bilginize…

 29. Turab Garip dedi ki:
 30. SDN Okuru dedi ki:

  verginizi verin ulen aç gözlüler! hükümetin yerinde olsam hiç birini açmam bütün dns adreslerini de banlarım! avrupada vergisini veriyor oranın hükümetini de dinliyor bu tip sosyal ağ siteleri neden bizim burada hiç birisi yıllardır vergi vermeyip sırtımızdan geçiniyor diyen yok! yeter ki bizim ergenuslar manitasıyla msjlaşsın!

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter, youtube için emsal teşkil eder. Onun da en kısa sürede açılması gerek.

 32. Turab Garip dedi ki:
 33. Rambo_FT dedi ki:

  Afrika’da çocuklar açlıktan ölüyor kimsenin umrunda değil, Türkiye’de twitter ve youtube kapatılınca tüm dünya bir anda bu konu üzerinde yoğunlaşıyor, herkes bu konuyu konuşmaya başlı***** />

  Twitter ve Youtube gerekenleri yapmadıkça asla açılmasınlar. İnternetin resmen tekeli olmuşlar.

 34. Nemre dedi ki:

  Dünyanın işi gücü yoktu da Bizim derdimize mi düştüler.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Bence Twitter Türkiyede açılmasını istiyor ve uğraşıyor ancak youtubenin boyle bir uğraşısı yok,umrunda bile değil. bence twitter açilabilir ancak youtube eski akibetine tekrar donup acilmayabilir.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  adam gibi türkiye ofisini aç, vergini ver, bizim enayiler üzerinden beleş para kazanma, düşünürüz…

" Türkiye Tekrar Dünya Gündeminde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye Tekrar Dünya Gündeminde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye Tekrar Dünya Gündeminde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "