Okunma

Türkiye Uzay Ajansı kuruldu!


13 Aralık 2018 Perşembe 09:05
Türkiye Uzay Ajansı kuruldu!

Ülkemizin uzay teknolojileri alanında çok daha hızlı yol almasını ve çeşitli kuruluşlar tarafından yürütülen projelerin koordinasyonunu sağlamak amacıyla uzun süredir çalışmaların sürdürüldüğü Türkiye Uzay Ajansı sonunda kuruldu!

Türkiye Uzay Ajansı kuruldu!

Uzunca bir zaman çalışmaların yürütüldüğü Türkiye Uzay Ajansı‘nın kuruluşu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkezi Ankara‘da olacağı açıklanan Türkiye Uzay Ajansı‘nın, Milli Uzay Programı kapsamında hazırlanan projelerin hayata geçirilmesini sağlayacağı belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak faliyetlerini yürütecek olan Uzay Ajansı’nın idari ve mali açıdan özerk olacağı da özellikle vurgulandı. Tüm bunların haricinde ise, söz konusu ajansın kendine has bir bütçesinin olacağı da, açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile duyuruldu.

Türkiye Uzay Ajansı

 

Resmi Gazete tarafından yayımlanan, Türkiye Uzay Ajansı‘nın görev ve yetkilileri ise şunlar;

– Cumhurbaşkanınca belirtilen politikalar doğrultusunda Milli Uzay Programı’nı hazırlamak ve hayata geçirilmesi için düzenlemeler yapmak.
– Uzay, havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik stratejik planlar hazırlamak. Rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayisinin gelişimi için gerekli çalışmaları yapmak ve yaptırmak.
– Milletler arası anlaşmalar uyarınca uzaya fırlatılan nesnelerin kayıtlarını devlet adına tutmak, BM nezdinde temsil işlemlerini gerçekleştirmek.
– Ticari, bilimsel araştırma-geliştirme amaçlı uzay operasyonları ile insanlı veya insansız uzaya erişim ve uzayın keşfine yönelik operasyonları yaptırmak veya organize etmek.
– Uzay ve havacılıkla ilgili her türlü ürün, teknoloji, sistem tasarımı, üretimi, entegrasyonu ve gerekli testlerin yapılmasını sağlamak amacıyla plan, proje ve çalışmalar yapmak.
– Uzay ve havacılık teknolojilerine olan ilginin arttırılmasına öncülük yapmak.
– Uluslararası uzay hukukundaki gelişmeleri izlemek ve muadil yabancı kuruluşlar ile iş birliği yapmak, uzay hukukuna ilişkin mevzuat dahil her türlü çalışmaları yürütmek.’
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

48 yorum - “Türkiye Uzay Ajansı kuruldu!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya şimdi biz inanıyormuyuz ki bu devlet uzay programı yapacak adamlar deik aya astroide insansız arac gönderiyorlar biz de daha yeni kuruyoruz belki bundan bilmem kaç yıl sonra ilk görev yapılacak milyar dolarlar harcanacak puehhhh ölme eşeğim yaz gelsin

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Osmanlı da ki kapitilasyonun modernilasyonu… Bunu da yabancı şirket kuracak ki adım gibi eminim, atıyorum roketin patlacısı patlatmıyor diyecek 100 milyon dolar… O olmuyor 200 milyon,şu gitmiyor 300… 200 sene sonra ilk roketi fırlatcak olsak bile bunu kendimiz başarmamız lazım. Bir an önce olsun demek yanlıştır bence. Elin roketi ile uzaya çıkmaktansa,kendi osurumla havalanmayı denerim. Soğanı da unutmadık. Teşekkürler.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kimsen katılıyorum

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  istikbal göklerdedir.

 5. Anonim dedi ki:

  DAHA S400 GELMEDİ UZAYA NASIL CIKCAZ FŞVJSDGDFVBN

 6. Anonim dedi ki:

  becerdik

 7. Anonim dedi ki:

  aşağıda bayağı dalga geçmişler ama böyle ufak tefen yeniliklerle ilerliçez süper güç oluçağız demedim ama ilerliçez

 8. Anonim dedi ki:

  Hahaha! Uzay ajansı kurulmuş. Hahaha! Sırf, “Bakın bilime önem veriyoruz” ayağına kurulmuş bir şey. Muhtemelen ilk projeleri “Mars’a nasıl cami yaparız?” olur. Hahaha!

  1. Anonim dedi ki:

   böyle deme ama ayıp ya
   fark ettiysen ülkemiz biraz geride ve tahminimce bir 70 sene gerideyiz ve sen şimdi en iyilerle Türkiyeyi kıyaslıyorsun bu yanlış
   türkiyeyi amerikayı kıyaslamak aslanın önüne çita atmak gibi olur anlıyor musun güçlüyüz ama zayıfız teknolojik acidan ve bunlarla dalga geçmek sana birşey kazandırmaz aksine sende türkiyenin gelişimiyle dalga geçen “ileri zekalılardan ” olursın.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  şimdi ameriga düsünsun..

 10. Anonim dedi ki:

  Uzayda namaz kılcaz daha…şamda kıldılar…

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kesin buranın başına sırf tanıdık diye salağın birini getirirler içi hep tanıdıklarıyla dolar zaten bizim akp li tanıdığa ihtiyacımız var astronota deil

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Refah düzeyimiz 0 olan ülkemizde her gecen gün daha da fakirlesirken traji komik , tabiki her atilim icin gurur duyariz ama bir elektrik faturasina 8 ayri vergi ödedigimiz ulkemizde bu ajansin her bir lirasi fakir fukaraya yüklenecek kirilmis beli omurgasini param parca edecek.

  1. Anonim dedi ki:

   Bu nasıl bir kafa yahu?

  2. Taha dedi ki:

   Devletten bahsediyoruz, özel sektörden bahsetmiyoruz. Devlet bu, tabi ki bu tür şeylere para yatıracak. Refah düzeyinden bahsetmişsin, devlet bu tür meselelere bütçe ayirmazsa, refah düzeyi nasıl artacak halkın, sorarım sana?

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Eskidenkinden daha iyiyiz Şu kadarını söyleyeyim size bilgisayarla çok daha öncesinden tanışabileceğimiz halde nasip! her ne hikmet ise bize acaba hangi zamanda geldi? Bir de zaten “hani sağır bile duydu” derler ya aynen öyle “Sizin İnternet hızı gerçekten yavaş galiba. Çünkü. acil kota uygulaması yılbaşında kaldırılacak haberine
   daha. ama ulaşamamışsınız. Belki de başka bir ülkeden bize yazıyorsunuzdur * Ola ki o ülkenin de gelişmemişliği fazladır tıpkı Türkiye’nin ” O Eski Dönemlerinde Olduğu Gibi ” Kısacası
   ” zaman ” göreceli olduğu için size “uzun ” gelmiş olabilir ) bu

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sonunda istediğim mesleğin yolu açıldı. Devletimize hayırlı olsun gurur duydum

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Helal

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Baya gerideyiz jajaha

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu ne lan

 17. Anonim dedi ki:

  Hayırlı uğurlu olsun. Dilerim kısa zamanda bizleri gururlandırıcı, başarılı haberler alırız.

 18. baycocuk dedi ki:

  uzayda hava olmadığı için rüzgar da olmaz mantıken bayrak
  dal-ga-lan-mazz

  1. Taha dedi ki:

   Elektrostatik kuvvet ile bayrağı dalgalandırıyorlar.

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  vatana millete hayirli olsun çikamayida nasip eder in sha Allah

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Daha Uzun menzilli fuzemiz yok nasil cikacaz uzaya.

 21. Anonim dedi ki:

  Başına geri kafalı birini getirip sağa sola sataşırlar her zaman ki gibi.

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Daha sınırsız internet verilmiyor , bir de uzay ajansı mı kuruldu ? Ayranımız Yok içmeye, tahtırevanla gidiyoruz uzay ajansı kurmaya …

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sabah saatlerinde hızlı tren kazası oldu, herkese geçmiş olsun ve daha hızlı tren ile bu kadar basit kazalar yapılıyorken, uzaya gitmek bizim için mucize olur

  1. Anonim dedi ki:

   maksat yeşillik olsun 😀

 24. mtn.yazgu dedi ki:

  Zaten Dünya Artık Yaşanmaz Bir Yer Olmuştu…

 25. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evde yemege zeytin yok diyen kardesim agzina saglik okadar kisa ve net cevap ki 2 3 kelimeyle bu kadar net ozetlenirdi ulkenin durumu.

 26. Teknoloji Dostu dedi ki:

  4mgbit baglanti ile uzay ajansimi kurdular uzay ajansi kurucaklarina batan ulkeyi aydinliga cikartmaya calissinlar yil 2020 oldu turkiye fiber den habersiz allahim sabir ver.

 27. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Astronomum ve buraya bizden bir kisi bile alinmadi. Neyin uzay ajansi bu

  1. mapavrili dedi ki:

   Ne yani yapmayalım mı

 28. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evde yemeye zeytin yok

 29. Anonim dedi ki:

  1 adet masa 1 adet sandalye 1 adet çay makinesi, tamamdır Türkiye Uzay Ajansı hazır.

  1. Anonim dedi ki:

   Aga ne kadae bos konusmussun ya

  2. Anonim dedi ki:

   kek unuttun.

 30. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu internet ile mi? Bende galaxi kuvvetler komutanlığını kurdum. Biraz önce kurdum.

  1. Eren_5751 dedi ki:

   gurur duymamız gerekirken yaptığınız şeylere bak hemen marsa gidiceğiz demiyor ki adam kuruldu diyorlar onunda zamanı gelir merak etmeyin bu arada herkese geçmiş olsun yaralı yakınlarına Allah sabır versin

 31. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aklı olan astronomi okur yatırımlar artarak devam edecek kazanan millet olur vatan olur uzay bilimi okuyun

 32. Anonim dedi ki:

  Her secim oncesi petrol bulup yerli araba uretiyoruz, milli helikopter satip uzay ajanslari kuruyoruz ama secim bitince bu binalar nerede ortadan kayboluyor, keske oksa bunlar ama her secim her secim ayni bos yalanlar olunca kimse inanmiyor

 33. Ali dedi ki:

  Geç kalınmış bir adım ama sevindirici

 34. Anonim dedi ki:

  Zeki Müren de bizi görecekmi?

 35. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben tubitakdayken vardı bu mesele ama Tubitak gibi köhne bir yapı olursa boşa masraf

 36. Murat dedi ki:

  Tebrikler

 37. Anonim dedi ki:

  sonunda bizim de artık bir feza ajansımız var (!)

 38. Aytaç B. dedi ki:

  Vatana millete hayırlı olsun.

" Türkiye Uzay Ajansı kuruldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye Uzay Ajansı kuruldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye Uzay Ajansı kuruldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "