Türkiye’den Dev Yazılım Atılımı!


07 Temmuz 2015 Salı 08:30
Türkiye’den Dev Yazılım Atılımı!

Ülkemiz ne yazık ki teknoloji ve bilişim konusunda birçok Avrupa ülkesinin hayli gerisinde bulunuyor. Bu alanda daha önce kapsamlı girişimler yapılmamış olması, bu alana yönelen gençlerin yeteri kadar desteklenememesi ve okullardaki teknik yetersizlikler, Türkiye‘yi özellikle yazılım konusunda bir hayli geri bırakmış durumda.

Dünyanın yazılım konusunda elde ettiği başarımları ve kaydettiği ilerlemeleri fark eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç aşamadan oluşan bir yazılım atılımı planladı.

Erdoğan‘ın yaptığı planlama “Parlak Beyinlere Ulaşma“, “Kamu ve Özel Sektöre Çağrı” ve “Öğrencilerle Yazılım Şenlikleri” şeklindeki 3 ana başlıktan oluşuyor.

15-07/07/2-1436255336.jpg

Parlak Beyinlere Ulaşma

Erdoğan‘ın öncelikli hedefi yazılım ve bilişim teknoloji konularında önemli işlere imza atan parlak beyinlerle buluşmak olacak. Ak Saray‘da bu buluşma için bir yemek düzenlenecekmiş. Yazılım konusunda önemli işlere imza atan kişiler ve bilişim dünyasının önde gelen akademisyenleri bu yemeğe davet edilerek bilişim teknolojileri alanındaki sorunlar ve arzulanan seviyeye gelmek için yapılabilecekler konuşulacak.

15-07/07/1.jpeg

Kamu ve Özel Sektöre Çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yazılım alanında iyi işler çıkaran gençlerin en büyük sorunu olan sponsor sorununu kamu ve özel sektör aracılığıyla çözecek. Başarılı gençlerin desteklenmesi için özel sektörden ve hükümetten maddi yardım istenecek. Erdoğan, yazılım hamlesinin desteklenmesi için İskandinav ülkelerindeki kuluçka modelini örnek gösterecek.

Öğrencilerle Yazılım Şenlikleri

Dev yazılım hamlesinin üçüncü ve son ayağında ise yazılım ve bilişim teknolojileri adına düzenlenecek olan şenlikler yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın da bizzat katılacağı bu şenliklerde gençlerle birlikte kod yazması ve yeni nesilleri bu konuda daha da heveslendirmesi bekleniyor. 1 milyon öğrencinin online bağlantıyla katılımının sağlanacağı bu etkinliklerle yazılıma olan ilginin arttırılması hedefleniyor.

15-07/07/3-1436255360.jpg

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri uzun süredir üzerinde çalıştıkları bu projenin, dünyanın yazılım devlerinden biri olarak lanse edilen Estonya‘da uygulanan modellerden esinlenerek ortaya çıktığının altını çizerken, ülkemizdeki genç nüfus potansiyeliyle kısa sürede büyük atılımlar yapılabileceğini belirttiler.

:: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılım atılımı projesi hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

102 yorum - “Türkiye’den Dev Yazılım Atılımı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ben samimi buluyorum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ben küçük yazılımcı ve ek olarak şunlarıda eklemek istiyorum Türkiyede programcıların çalışma şartları çok düşük devletten işe girerseniz sabit 3 bin civarı bişeyler alırsınız ama özelde ilk 5 yıl karın toklığuna çalışır sonrada 4knın üstüne çıkar bunuda yıla vurduğunuz zaman yılda 25.000$ dolar yapar ama yurtdışına baktığınız zaman en kötü 89.000$ dan başlarsınız orda hayat şartları pahalıdır o ayrı konu böyle oluncada yazılım sektörünün gelişmesini beklemek bence yanlış ben yurtdışında çalışmayı tercih ederim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyler ben bu sene lise sona geçtim iyi bir lisedeyim ve 9.sınıftan belli gece gündüz programlamayla uğraşıyorum C++de otomasyon keyloger , Javada Android uygulama otomasyon , Css + php + jquery tam olarak hakimim (c++,java değil)
  zaten bir dil öğrendinizmi hepsi birbirine benziyor ama bunları bilmek cidden ülkemizde bir işe yaramıyor web sitesi desen mali yetersizlik girişim başlamadan bitiyor diğer dillerden bahsetmiyorum bile çok orjinal projelerim var ama sadece var çok egoist bir yazı oldu lağnet

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Baktımda nerede hükümet düşmanı var gelmiş yerleşmiş Bir Allah'ın kulu gelip demiyorki hayırlısı olur İnşaallah..
  Ulan bu ülkede 12 sene önce yiyecek ekmek yoktu baban veya sen Tüp kuyruğunda ekmek kuyruğundaydın Şimdi İphone kuyruklarındasınız Millet fakiriz diyor elinde iphone6 s6 bilmem ney ulan Millet fakir felan değil NANKÖR Boşuna denmiyor İnsanoğlu nankördür diye Allah islah etsin…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  c yi bari öğretsinler, pascal yok iş hayatında

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar ordanda yolunu bulur 😉

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  İlk okulda minik beyinleri beden dersi diye top peşinden koşturursan,beden dersini not ortalamasının içine koyup her öğrenciye teşekkür takdir aldırırsan,sen matematiği sevdirmek yerine ondan korkutursan,zeki öğrencileri daha ilkokul döneminde bozuk para gibi harcarsan,her önüne gelen bir diploma sahibi olsun diye kanaat notu ile derslerden geçirirsen bu işler ilerisi için zor ***** okullarda matematikle oyunlar oynamazsan,yemek yapmazsan,resim yapmazsan,velilerde sıpayı saldım çayıra öğretmenler kayıra diye ilgilenmeden doğaya salarsa ilerisi için hep bu işler yaş olur.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Başbakanlık yerleşkesi diye yapılmıştı.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Okulları imam hatipe çevirerek ya da seçmeli derslerin çoğunu dinle alakalı yaparak mı yazılım atılımı yapacaklar. Çok komikler ama artık gülemiyoruz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinliklee!!!!

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimse kusura bakmasın ama bu ülke bu gidişle hiçbir ….. beceremez

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Osman kardeş Cumhurbaskanligi Külliyesi orası.Senin yaşın daha müsait değil daha yazarken belirli yerlerde kalın punto kullanmaya…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  yerli yazılım için ar-ge amaçlı yerli programlama dili de lazım.eğitim için hala pascal kullanılıyor ülkede 😀

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  sonu fatih gibi çöp olmasın da 😀 😀

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  basarilir veya basarilmaz denemekte fayda var aceleci bir milletiz .edison dan soz ederken adam bin deney yapmis diyoruz sonra bulmus icadini birakalim bizimkilerde bi yerden baslasinlar zamanla guzel sonuclar elde edilir

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  kaça saraydan sonra sırada kaçak yazılım projesi geliyor 😀 acaba bu yazılım projesiyle yine neler hortumlayacaklar 😀

" Türkiye’den Dev Yazılım Atılımı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’den Dev Yazılım Atılımı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’den Dev Yazılım Atılımı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar