Okunma

Türkiye’den Gamescom 2016 Atağı!


23 Kasım 2015 Pazartesi 09:30
Türkiye’den Gamescom 2016 Atağı!

Oyun dünyasında son senelerde önemli bir çıkış yakalayan Türkiye, bu ivmeyi Gamescom 2016 ile perçinlemek istiyor.

Ülkemiz oyun geliştirme sektörü açısından, Avrupa ülkelerinin hayli gerisinde olsa da, orijinal oyun satışlarında önemli aşama kaydetti. Türkiye’de oyun satışlarının artması, firmaların oyunlarında Türkçe dil desteğine yer vermeleriyle daha da önem kazanmış durumda.

Oyun sektöründe yakaladığı başarıyı dünyaya duyurmak isteyen Türkiye, 2016’da gerçekleşecek olan Gamescom etkinliğinde partner ülke olacak.

Gamescom 2016 için ilk imzalar atıldı!

Organizatör şirket Koelnmesse GmbH ve sektör destekçisi Alman İnteraktif Eğlence Yazılımları Ticaret Birliği BIU, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve ODTÜ Teknokent ile partnerlik anlaşmasını imzaladı. Geçtiğimiz yıllarda Fransa, İskandinav ülkeleri ve Birleşik Krallık, dünyanın dijital oyunlar alanındaki en büyük ticari fuarı ve en önemli etkinliği konumundaki gamescom’da partner ülke olmuştu. Bu yıl ise gamescom’un organizatörü Koelnmesse, dikkatini Avrasya bölgesine çevirdi. Türkiye, 17 – 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenecek bilgisayar ve video oyunları alanında dünyanın en büyük ticari fuarı ve en önemli etkinliğinde partner ülke olarak yer alacak.

Koelnmesse’nin Operasyon Müdürü Katharina C. Hamma konuyla ilgili olarak, “Türkiye, oyun endüstrisi açısından gelecek vadeden oldukça cazip bir pazar konumunda. Gerçekleştirdiğimiz bu ortaklık ile katılımcılarımıza hâlâ gelişmekte olan bu pazara ulaşabilecekleri yeni kanallar açabilme şansımız olacak. Türkiye’yi Gamescom 2016’da partner ülke olarak göreceğimiz için çok sevinçliyiz,” dedi.

Türk oyun pazarı hızla büyüyor

BIU’nun Sorumlu Müdürü Dr. Maximilian Schenk ise düşüncelerini şöyle dile getirdi, “Türk bilgisayar ve video oyunları pazarı geride bıraktığımız yıllar içerisinde oldukça olumlu bir gelişme kaydetti. Ayrıca çevrimiçi ve mobil oyun alanlarında da oldukça güçlü bir büyüme yaşıyor. Bu büyüme hareketinin altında henüz yeni olmasına rağmen iyi organize olmuş bir ulusal geliştirici tabanı yer alıyor. Türkiye’nin partner ülke olmasıyla birlikte bu çok hareketli oyun pazarını gamescom 2016’da uluslararası katılımcılarla buluşturacak olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin Türkiye’deki oyun sektörü açısından büyük önem taşıyan bu gelişmeyle ilgili olarak, “Türkiye’deki oyun pazarı devasa bir gelişim ve büyüme potansiyeli taşıyor. Türk oyun geliştirme pazarı 2015 yılında büyüklüğünü ikiye katladı ve devlet tarafından sağlanan büyük destek sayesinde bu başarının 2016 yılında da devam etmesini bekliyoruz. 2016’da Gamescom’a partner ülke olarak katılacak olmak uluslararası farkındalığı artırma yolunda bizim için önemli bir adım. Bu yüzden gerçekleştireceğimiz işbirliğini sabırsızlıkla bekliyoruz,” yorumunda bulundu.

:: Sizce Gamescom 2016 sonrası, oyunlardaki Türkçe desteği artabilir mi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Türkiye’den Gamescom 2016 Atağı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Güzell haber. Hep birlikte destek olmamız lazım bu işlerde

 2. SDN Okuru dedi ki:

  E ne oluyor partner ülke olunca ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çok ekmek yemeleri lazım çok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İnşallah Türkiye'de de yaparlar.

" Türkiye’den Gamescom 2016 Atağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’den Gamescom 2016 Atağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’den Gamescom 2016 Atağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "