Okunma

Tweet Yüzünden İdam Edilecek


11 Şubat 2012 Cumartesi 12:00
Tweet Yüzünden İdam Edilecek

İnternet ve sosyal medya denilince birçoğumuzun aklına, fikirlerin görüşlerin özgürce paylaşılması gelebilir. Ancak dünyanın her ülkesinde durum böyle değil.

Suudi Arabistan’da bir yerel gazete çalışanı olan 23 yaşındaki Hamza Kaşgari, Mevlid Kandili kutlanırken gönderdiği bir tweet yüzünden hayatından olmak üzere.

Twitter’a“Senin hakkında sevdiğim şeyler de var nefret ettiğim şeyler de… Ayrıca senin hakkında anlayamadığım çok şey de var. O yüzden senin için bu gece dua etmeyeceğim.” tweet’ini gönderince Suudi Twitter kullanıcılarının tepkisiyle karşılaştı.

  

Gönderdiği tweet’i silip pişman olduğunu belirtse de ülke çapında nefret toplayan ve Suudi yetkililere hakkıda binlerce şikayet gönderilen Kaşgari hakkında yetkililer kendisinin kafir olduğunu ve ölüm cezasına çarptırılması gerektiğine karar verdi. Hükümet de bu karar üzerine harekete geçti.

Enformasyon Bakanı tarafından çalıştığı gazeteden işten çıkarılması sağlanan Kaşgari’nin diğer gazetelerde çalışması yasaklanırken Suudi Kralı Abdullah tarafından da  Kaşgari için yakalama kararı çıkarıldı.

Olayların bu noktaya gelebileceğini tahmin eden Kaşgari Malezya’ya kaçmaya çalıştıysa da Suudi Kralın yakalama emri üzerine Malezyalı yetkililer tarafından havaalanında yakalanan Kaşgari ülkesine teslim edecek. Teslim edildikten sonra da Kaşgari’nin kafir olduğu için başı kılıçla kesilerek idam cezasına çarptırılacağı açıklandı.

:: Haşim Kaşgari’nin tweet’i yüzünden başına gelenler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

74 yorum - “Tweet Yüzünden İdam Edilecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İsrail’e kaçsaydı… Hem yakın hem de Müslüman ülke değil. Ne güzel ülke işte.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun devlet eliyle gerçekleştirilen bir cinayet olduğunu düşünüyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  “Engizisyon Mahkemeleri bitti” yüzyıllar önceydi diyen mi oldu?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bu adam su anda kafir veya yanlış yolda olabilir ama ölmeden önce tövbe etmeyeceğini doğru yolu bulamayacağını nerde biliyorlar sadece cahillik yapmış ama bu haberde sahte olabilir herzaman ki gibi bize araplari Araplar’ı bize düşman etme cabalarından olabilir gazada gelmemek lazım

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ahh bee malezyaya niye kaciyorsun olum yaa??? kacsana amerikaya veya ingiltereye… onlar seni vermezlerdi bunlara… simdi bisey diyecektim bu cocugu idam etmek isteyenlere aman yok bosver demiyeyim yoksa banada idam cezasi falan cikartirlar falan gitmeyelim b… yoluna 🙂 cocuga üzüldüm yazik.. umarim malezya vermez onu yoksa hakikaten yazik olacak cocuga.. dünyada düsünce özgürlügü denen bisey var.. mesela kadinin biri cikip bi mitinge peygamber muhammede sübyanci dedi o kadina idam cezasi cikmadi bu cocuk küfür etmemis hakaret etmemis düsüncesini söylemis niye idam edilecek ya..yaziktir günahtir etmeyin eylemeyin yaa.. anasina babasina bagislayin…. umarim idam edemezler cocuguu :/

 6. fatihcamli dedi ki:

  eee oylebir devletten böyle bir karar cıkar yapcek bişeyyok… idam edilmesi icin toplanan kişilerde sorun var. Öbür tarafta hesabını verirler O toplanan kişiler..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu arapların eline allah düşürmesin kimseyi. çok hain acımasız insanlar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yukarda okuduğum kadarıyla genç kendi düşüncesini söylemiş dine hakarette bulunmamış. dinimizde zorlama yoktur isteyen inanır istemeyen inanmaz. bu arapların yaptığı müslümanlıkla bağdaşamaz. Allah’ın verdiği canı Allah alır bilmiyorlar mı?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Adam daha oncedende boyle seyler soyluyir allah a da hakarat ediyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  yazık

 11. topalsolucan dedi ki:

  petrolünü "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" diyerek siyonistlerlerle paylaşmak ve müslüman halklara yapılan zulümlere hiç ses çıkarmamak idam cezasını girmiyor mu?

 12. HRNKC dedi ki:

  erdemyasar Nickli Üyeden Alıntı

  Mevlit Kandili’nde attığı bir tweet sonrasında kendisine karşı başlatan kampanya sonucunda yakalanan 23 yaşındaki Suudi genç, başı kesilerek idam *****

  Edepsizliğin kime yapıldığı çok nettir…

  Düzenleme: Bu yorumumda bulunan imla hatalarını düzenledim…

 13. ozkanbey dedi ki:

  Kaşgari, kandil gecesinde attığı tweet’te, "Senin hakkında sevdiğim şeyler de var nefret ettiğim şeyler de… Ayrıca senin hakkında anlayamadığım çok şey var. O yüzden senin için bu gece dua etmeyeceğim"

  i işlerine alet edenler muhakkak İslam’ ı kötü göstermiş oluyorlar… Fakat bu gibi zihniyetler olmasa dahi, İslam elbette medyayı elinde tutanların istediği doğrultuya göre insanların kafalarında şekillendiriliyor… Tweet atan genç "Allah (c.c.) ya karşı cümle kullanmamış" demeye getirmişsiniz… Hz. Muhammed (sav), Allah (c.c.) nun kulu ve elçisi olduğuna göre, O‘ nu temsil ettiğine ve O‘ nun buyrukları dışında adım dahi atamayacağına göre… Hz. Muhammed (sav) e, kendisinin de söylediği gibi "anlayamadığım" anlayamadığı halde, beyni yetmediği halde "nefret ettiğim" demesi ! Tam bir beyin-akıl-fikir yoksunu cahil varlığın yapacağı iştir, tam olarak bunu yapmış… Allah (c.c.) nun buyurduğu üzere yaşamış olan Peygamber (sav) e "Hataların var" diyor dikkatli bakarsanız yazdıklarına… Allah (c.c.) kimin aracılığıyla insanlara yol gösteriyor, töbe haşa bizzat yanımızda belirmediğine göre ? O zaman burdan çıkan anlam, bu genç Allah (c.c.) nun buyruklarına karşı sözler sarf etmiş oluyor, lafın yönü o tarafa gidiyor… Çünkü Peygamberimiz (sav) direkt olarak Allah (c.c.) nun kontrolü altındadır… Yanlış bir şey yapamaz, zorbalık edemez, haram yiyemez, haksızlık edemez, hatta çok uç örnekler vereyim tebessüm eder kahkahayla gülemez, esnemez, kapısına her gün büyük abdestini yapan cahil adam bir gün hastalanıp da gelmeyince, Peygamber (sav) o kişiye ne olduğunu sorar ve bir problemi vardır belki, gidin durumuna bakın gerekiyorsa yardımcı olun diye adam gönderir (bu olay üzerine o cahil bile iman eder, Müslüman olur) daha neler neler vs. Nefret edecek birşey arıyorsa, öncelikle ettiği mesnetsiz lakırdıdan nefret etsin bu cahil genç…

  İyide ben mi yanlış anladım haberi bilmiyorum. Ancak sizin cümlenizde sanki adam Hz. Muhammed (s.a.v) ‘e söylemiş gibi konuşmuşsunuz. Adam anladığım kadarıyla sıradan birisi için cümle kullanmış.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi burada yanlış bildiğimiz bir konu var epey kafa karıştıran malum örneğin hırsızın eli kesilir gibi şeriat kuralları vardır ama bu kimler için geçerlidir buradaki kural nedir? Yani sizinle aynı ülkede aynı dini kurallar içinde yaşasa da sizinle aynı cemaat içinde olmayı kabul etmeyen birini şeriat kuralları ile cezalandıramazsınız., yani şeriat kuralları aynı dini sözleşmeyi kabul edenler arasında geçerlidir. örneğin bir hadis var bu konuda “içinizden birileri sapkınca şeyler yapıyorsa onu cezalandırın onu” mealinde gayet anlaşılacağı gibi içinizden derken aynı dini sözleşmeyi yani dini kuralları kabul edenler arasında birbirini yanlış şeyler yaptığında daha kötüsü olmaması için cezalandırma vardır? aynı toplum da ya da aynı vatandaşlık kimliği paylaşıyorsun diye birine kafir deyip öldürmek İslam’da yoktur bence

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Allah’ın yerine bole insanlari kafir ilan etmek o karar vermeden can almak hele ki adamin Allah ile arasinda olan bi dusuncesine karismak Allah adina karar vermek daha cok yanlis yapilan bi istir.. Allah cocugun yardimcisi olsun..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Devletin basina cahil egolu ve bu buldugu makamla kendini ilah zanneden bazi dallamalar gecince bole durumlar kacinilmaaz oluoo.. Diger arkadaslarin dedigi gibi islam dini yanlis tanitilio yanlis anlasiliyor. Bu idam kararini verenler kim ki kendilerini ne zannediyolar neye gore karar veriolar da bi baska insanin hatasindan idamini onayliyolar. Eger sebep buysa adamin ogrenme sansini Allah ı tanima sansini ve affedilme sansini elinden aliyolar ve öldürüyolar. Kimsiniz ki Allahin verdigi cani kafaniza gore aliyorsunuz vahi

 17. SDN Okuru dedi ki:

  işte din merkezli devletlerin vardığı nokta bu. hala nasıl din etrafında kurulmuş bir ülke isteyenler var aklım almıyor. görmüyor musunuz durumu? her yer suistimal dolu. iyi ki atatürk bu tip şeylere izin vermemiş zamanında.

 18. kosasker dedi ki:
 19. SDN Okuru dedi ki:

  bi kampanyada biz başlatalım. kurtaralım çoçuğu.
  bu kampanyalar ülke batırıyo artık

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi yazan Erdem Yaşar’a haberi doğru ve tüm detayları ile yazmadığı için kendisini burdan kını***** Hamza kaşgari haberdeki adam belki söyledikleri Suudi kuralllarına göre idam dır bunu ülkenin kuralları belirler ve Eğer Suudi Arabistan biz ülkeyi şeriat ile yönetiyoruz diyorlarsa orda Hamza kaşgarinin idamından önce ülkeyi yöneten İslam düşmanlarına baksınlar İslamın “İ”sini kendi hayatlarına uygulamıyorlar.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bir müslüman olarak bu zihniyetlerden utanıyorum.

" Tweet Yüzünden İdam Edilecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tweet Yüzünden İdam Edilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tweet Yüzünden İdam Edilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "