Twitter harekete geçti: Sahte tweetler kalkacak!


19 Mart 2020 Perşembe 21:20
Twitter harekete geçti: Sahte tweetler kalkacak!

Twitter, Corona virüsü yanlış bilgilendirmesine karşı küresel mücadeleye katılan en son firmalardan biri. Çarşamba günü, Corona virüsü hakkındaki yaptığı geniş kapsamlı blog yayınında kullanıcıların Corona virüsle ilgili yaptığı yanlış bilgilendirme içeren tweet’leri silmesi gerekeceğini söyledi.

Corona virüsle ilgili sahte haberler ortadan kalkacak

Mizahi ögelere dikkat!

Çarşamba günü Twitter güvenlik politikasını “İnsanları COVID-19‘u yayma riskini daha yüksek hale getirebilecek” tweetleri yasaklayacak şekilde güncelledi. Yeni politika, virüs konusunda uzman rehberliğini reddeden, sahte veya etkisiz tedaviler, önleme ve teşhis tekniklerini teşvik eden tweet’lerin yanı sıra sağlık yetkililerinden veya uzmanlardanmış gibi davranarak kullanıcıları aldatan tweetleri yasaklıyor. Twitter’ın ana hatlarıyla ortaya koyduğu yeni yönergeler göz önüne alındığında, platform bunun için epey uğraşacak. Sosyal mesafenin etkili olmadığını iddia eden bir tweet kaldırılmaya tabi oluyor. Örneğin bir kullanıcı çamaşır suyu içmek gibi tehlikeli şeyler içeren söyleyen tweet’leri silmesini isteyecek. Tweet mizahi ögelere içerse bile, bu içerik bağlamdan çıkarıldığında zararlı olabilir. Twitter ayrıca, “Corona virüsü bir sahtekarlıktır ve gerçek değil. Dışarı çıkın!” gibi tweetleri de göz ardı etmeyecek.

Teyit edilmemiş sağlık bilgilerinin önüne geçilecek

Ayrıca bir nevi koltuk doktoru olan yani teyit edilmeyen bilgiler veren bazı kullanıcıların tweet’leri yasaklanacak. Örneğin, “Islak öksürüğünüz varsa, bu Corona virüs demek değildir. Corona virüsü kuru öksürük ile kendini belli eder.” gibi iddiaları da ortadan kaldırmayı hedefliyor. Kullanıcıların, takipçilerini Çin restoranlarında yemek yemeyi caydırması, Corona virüsü üzerinden ırkçılık yapmasına da izin vermeyecek olan platform bir dizi önlem alacak gibi duruyor.

Twitter’ın, Corona virüsle ilgili yanlış bilgilendirmeyi önleme kuralları, uygulanması zor olacağı kadar kapsamlı da. Birçok tweet, sağlık açısından yanlış bilgilendirme içeriyor ve bu tweet’lerin sosyal ağda yayılması çok hızlı gerçekleşiyor.

Durumun ciddiyetini artırmak için Twitter’ın politikaları hiçbir zaman sosyal ağlardan görmediğimiz kadar agresif bir yaklaşım ortaya koyuyor. Platformun bu yeni deneyinin önümüzdeki günlerde nasıl gittiğini göreceğiz.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Twitter harekete geçti: Sahte tweetler kalkacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter harekete geçti: Sahte tweetler kalkacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter harekete geçti: Sahte tweetler kalkacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!