Okunma

Twitter kuralları değişti! Nefret politikası güncellendi


10 Temmuz 2019 Çarşamba 13:25
Twitter kuralları değişti! Nefret politikası güncellendi

Donald Trump adaylığından başkanlığa devam ettiği bu günlere kadar Twitter üzerinde yaptığı paylaşımlar ile eleştirilerin odağı haline geldi. Zira, Trump’ın tweet’lerinde kullandığı ağır diller / hareketler sıkça şikayet ediliyor. Twitter ayrıca nefret davranış politikası üzerinde de güncelleme yaptığını açıkladı.

Kullanıcıların şikayetlerine artık sessiz kalmayan Twitter kurallarında değişikliğe gittiğini açıkladı. Yeni Twitter kuralları siyasilerin veya tanınmış kişilerin ifade özgürlüğünü elinden almıyor, kullanıcıları bu kişiler konusunda uyarıyor.

Dini baz alarak insanları dışlayan söylemler de nefret davranış politikası çerçevesinde değerlendirilecek.

Yeni Twitter kuralları açıkladı

Twitter, Trump’ın adından bahsetmeden yayınladığı bir blog yazısında, “kuralları ihlal etse bile, bazı durumlarda belirli tweet’lere erişim sağlamak” gerektiğini belirtiyor. Buna gerekçe olarak paylaşımların “kamu çıkarına” olması gösteriliyor.

Twitter’ın sunduğu en büyük hizmetlerden birisinin de, insanların liderlerine açıkca yanıt verebilmesi ve yaşanan olaylardan onları sorumlu tutabilmesi” olduğu vurgulanıyor. Bu kapsamda siyasiler tarafından paylaşılan tweet’ler kuralları ihlal etmesi halinde “uyarı etiketi” ile yayınlanacak.

Twitter tweet ilkeleri hakkında duyuru yaptı

Twitter’ın uyarı etiketi uygulamasından 100 binden fazla takipçisi bulunan, onaylanmış hesabı olan siyasiler ve hükümet temsilcileri etkilenecek. Tabi, uygulama için bundan sonraki süreçte yapılan paylaşımlar dikkate alınacak.

Geçmişte yapılan paylaşımların bu durumdan etkilenmediğini belirten Twitter, daha önce kuralları ihlal eden tweet’lerin kamu çıkarı gözetilerek silinmediği belirtirken, hangi durumlarda ve neden silinmesine karar verdiklerinin net olmadığını açıkça dile getiriyor.

Twitter üzerinde dini baz alarak atılan tweetler, raporlanıldığı takdirde silinecek. Bu söylemler şu şekilde örneklendiriliyor:

(Dini Grup) virusler. Bu ülkeyi berbat ediyorlar.

(Dini Grup) cezalandırılmalıdır. Bu iğrenç hayvanlardan kurtulmak için yeterince şey yapmıyoruz.

Daha fazla bu ülkede (Dini Grup) istemiyoruz. Yetti artık bu kurtçuklar!

Sıçanların kökünü kurutmalıyız. (Dini Grup) iğrençler.

Bu kuralları ihlal eden ve daha önceden atılmış Tweetlerin raporlandığına silinmesi gerekecek ancak hesap direkt askıya alınmayacak. Sebebi ise Tweetlerin bu kural koyulmadan önce atılmış olması.

Twitter geçen yıl nefret davranış politikasını düzenlemek için ayrıştırıcı dili nasıl daha iyi tanımlayacağını kullanıcılara sormuştu. 30’dan fazla ülkeden 8 binin üzerinde geri bildirim alan şirket aşağıdaki üç noktaya odaklandı.

Daha temiz bir dil – Kullanılan dillerde, kuralları ihlal eden örneklerin daha detaylı incelenmesi önerildi.

Kastedilen kelime havuzunun daraltılması – Katılımcılar, ‘’tanımlanabilir’’ grupların çok geniş olduğunu ve politik grupların, nefret gruplarının ve marjinal olmayan grupların hedef alınmasının bir ihlal olmaması gerektiğini söyledi. İnsanların “canavarlar” gibi terimleri sevdiklerine de söyleyebildiğine dikkat edilecek.

Uygulamada tutarlılık – Kullanıcıların uygulamada tutarlılık ile ilgili tereddütleri, uzun ve detaylı bir eğitim süreciyle ortadan kaldırılacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Twitter kuralları değişti! Nefret politikası güncellendi”

  1. Anonim dedi ki:

    homofobik tweetleri de silsinler

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Geç kalındı ama iyi bir çözüm yoluna girdiler.

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Gaza gelmesin Trump nefesini keser

" Twitter kuralları değişti! Nefret politikası güncellendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter kuralları değişti! Nefret politikası güncellendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter kuralları değişti! Nefret politikası güncellendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "