Okunma

Twitter, Mısır’daki Tweetleri Çeviriyor


07 Temmuz 2013 Pazar 17:30
Twitter, Mısır’daki Tweetleri Çeviriyor

Sosyal ağ, sadece günlük hayatımızda değil siyasi gelişmelerde de çok ciddi bir rol oynamaya başladı. Merkez medyanın atladığı tüm bilgilere ilk ağızdan, hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz Twitter, başta Mısır olmak üzere pek çok siyasi halk hareketinde en çok kullanılan mecra oldu ve olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Mursi‘ye karşı ayaklanan halkın bir kısmı ile Mursi hükümetini destekleyenler arasındaki gerilimi önlemek amacıyla yapıldığı iddia edilen darbe sonrası, tüm dünya Mısır‘da neler yaşandığını merak ediyor. Bu merakı gidermek için en doğru araç yine sosyal ağ. Fakat bir sorun var. Mısır‘daki Tweetler Arapça.

Yoğun talep üzerine Twitter, Mısır‘dan atılan Tweetleri otomatik olarak İngilizce‘ye çevirmeye başladı. Her ülkede şimdilik işlemeyen servis, Bing’in çeviri aracını kullanıyor. Yüzde 100 temiz bir çeviri yapamasa da, yine anlatılanları az çok anlamamıza yardımcı oluyor.

Bing‘in çevirisinden memnun olmayanlar, Google Chrome kullandıkları takdirde, Arapça içerikleri otomatik olarak Türkçe‘ye çevirtebiliyorlar. Bu da ayrı bir alternatif olarak bulunuyor.

:: Twitter’ın bu hizmetini nasıl buldunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Twitter, Mısır’daki Tweetleri Çeviriyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gezi tweetlerini neden İngilizceye çevirmedi? büyük abi böyle emretti.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecek ten korkun.

 3. shadow2 dedi ki:

  google translate gibi bi.? Öyleyse kötü

 4. Karargaht dedi ki:

  Yalan haber yayıcılara gün doğdu. Provoke edenler sayesinde, kardeş kavgası 4’bir yanımızda!

 5. Artvincenter dedi ki:

  twitter prim yapıo şaka şaka

 6. Uranos dedi ki:

  Twitter yeni haber kaynagı oldu. Güzel uygulama satılık medya dan degilde direk olayı yaşayanlardan alıyoruz haberi.

 7. jestercat dedi ki:

  Birileri twitteri yönlendiriyor diğerleri de bunu kendileri yapıyor zannediyorlar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi olmuş, çok da güzel olmuş. Sağlıklı medya unsuru dediğiniz nedir? Devlete doğrudan veya dolaylı olarak bağlı medya kuruluşları mı? Halen yandaşlık yaparak bunların ipine sarılan çok kişi var ama twitter, facebook gibi sosyal ağlar olduğu sürece avuçlarını yalarlar.

 9. marancı dedi ki:

  Bir yönüyle iyi bir uygulama. Ama sosyal medyayı insanlar kendi düşüncelerine göre manipüle edebiliyor. Yani aslında sağlıklı bir medya unsuru değil. En yakın zamanda ülkemizde de gördük. Herkes istediği gibi yorumluyor. İlişkisiz fotolar bilgiler paylaşıyor ve kendi gibi olanlar veya düşünenler hiç sorgulamadan benimseyebiliyor.

 10. mylegend dedi ki:

  ortalığı karıştırmak için mükemmel bir plan…

 11. drjacob dedi ki:

  İyi olmuş gündeme göre güncelleme yapmaları ayrı güzel

" Twitter, Mısır’daki Tweetleri Çeviriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter, Mısır’daki Tweetleri Çeviriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter, Mısır’daki Tweetleri Çeviriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "