Okunma

Twitter trolleri için düğmeye basıldı!


15 Mayıs 2018 Salı 22:00
Twitter trolleri için düğmeye basıldı!

Twitter, Mart ayında yaptığı açıklama ile herkese açık olan konuşmaların daha sağlıklı ilerlemesi adına yenilikler yapacağını duyurmuştu. Bu açık mesajların bir diğer yan etkisi olan “troll” profiller için de düğmeye basıldı. Twitter bundan böyle troll hesaplara geçit vermeyecek. Yani Twitter trolleri artık istekleri gibi platformda cirit atamayacak.

Elbette burada ayrımı doğru yapmak gerekiyor. Bazı trolümsü davranışlar eğlenceli, iyi ve komik olsa da, burada kast edilen davranış biçimleri, Twitter’da özellikle konuşmalar ve aramalar gibi topluma açık alanlarda sohbetleri bozan ve rahatsız eden, davranışlar olarak öne çıkıyor. Bu hesaplar ve Tweet’lerin bazıları, topluluk kurallarını ihlal ettiği için de Twitter yönetimi yeni önlemler alıyor.

Twitter trolleri için yeni bir yaklaşım

Twitter yönetimi tweet’lerin belirlenme ve sunulma yollarını belirlemek için kurallar, insan kontrolü süreçleri ve yapay zeka öğrenimini kullanıyor. Şimdi, Tweet’lerin nasıl sunulduğuna dair yeni davranışsal sinyaller kullanarak bu bölgelerdeki herkese açık sohbetleri rahatsız eden ve engelleyen tavır sorunlarını çözmek için çalışılıyor. Bu soruna davranışsal açıdan bakarken yeni araçlar kullanarak, sohbetleri ve herkesin Twitter’daki deneyimini iyileştirmek için,Twitter kullanıcılarının potansiyel konularda bize şikayette bulunmasını beklemeden harekete geçiliyor.

Peki, troll hesaplar nasıl anlaşılıyor? Örneğin bir hesap e-mail adreslerini teyit etmediyse ve aynı kişi aynı anda birden fazla, tekrar tekrar tweet atıp onları takip etmeyen hesaplardan bahseden hesaplara giriş yapıyorsa, veya koordine edilmiş bir saldırıya işaret eden tavırlar sergiliyorsa. Aynı zamanda hesapların kuralları ihlal eden hesaplarla ne gibi bağlantıları olduğunu ve birbirleriyle nasıl etkileşime geçtikleri de inceleniyor.

Bu sinyaller, sohbet ve arama gibi herkese açık alanlarda içerikleri nasıl belirleyip sunduğumuz konularında dikkate alınacak. İçerik, kurallarımızı ihlal etmediği için Twitter’da kalmaya devam edecek, ve “daha fazla Tweet göster” seçeneğine tıkladığınızda veya arama ayarlarınızı değiştirip her şeyi görmeyi tercih ederseniz, görülebilir olacak. Sonuç, arama ve sohbet alanlarında sağlıklı konuşmalara katkıda bulunan insanlar daha çok görülebilir olacak.

Twitter’ın bu çabası ise şimdiden etkilerini göstermeye başladı. Taciz raporlarında %4 oranında azalma, ve sohbetlerde %8 daha az taciz raporu yaşandı.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Twitter trolleri için düğmeye basıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter trolleri için düğmeye basıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter trolleri için düğmeye basıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "