Okunma

Twitter’a Otomatik Çeviri Özelliği


23 Şubat 2012 Perşembe 17:30
Twitter’a Otomatik Çeviri Özelliği

Twitter, farklı insanların belirli konulardaki görüşlerini takip etmek için ideal bir sosyal mecra. Ancak şöyle bir sorun var, birden fazla yabancı dil biliyor olsanız bile bütün dünyadaki tweetleri takip edebilmenizin imkanı yok. Ancak görünen o ki yakında bu mümkün olabilecek.

Twitter’dan sızan bir bilgiye göre, Twitter, bazı kullanıcılarda otomatik çeviri özelliğini test amaçlı devreye soktu. Sistemin doğru işlemesi durumunda artık dil farkı olmaksızın bütün dillerdeki tweetleri takip etmek ve bütün dünyadaki Twitter kullanıcılarıyla iletişime geçmek mümkün olabilecek.

  

Bilindiği üzere tweet’lerde arama yapılabilmesi için Yandex’le anlaşan Twitter, çeviri yapması için Microsoft’un arama motoru olan Bing’in çeviricisini tercih ediyor.

İnternette dolaşan ekran görüntülerine bakacak olursak Twitter, Bing Translator sayesinde Tayland dili, Japonca ve Korece yazılan bazı tweetleri İngilizce’ye çevirebilmeyi başarıyor. Çevirilerin ne kadar hatasız olabileceği şimdilik şüpheli, ancak görünen o ki Twitter sayesinde bütün dünyadaki kullanıcıların birbiriyle çok daha kolay etkileşime girebilecekler.

:: Sizce Twitter’a çeviri özelliği gerekli mi?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Twitter’a Otomatik Çeviri Özelliği”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Herhalde yani tabiiki gerekli hemde çok…dünyadan taze haber mis gibi birazda cümleler sağlıklı kuruldumu…!!!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ya nasıl kuruldugunu bilen var mı ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle harika. Temel mesele net anla§ılıyor. Şuan çeviri kalktı. Tekrar gelmesini bekliyorum.

 4. cem1304 dedi ki:

  faydalı olucagı kesin ama karakter sınırlaması yüzünden sıkça kısaltmalar kullanılıdığından fazla bişe beklememek geerektigini düşünüyorum

  — Mesaj Güncellendi —

  aynı fikirdeyim siri ve benzeri programlarda sadece yazışmalarda değil konuşma dilindede çeviri yapabilmelerini umuyorum

 5. cem1304 dedi ki:

  faydalı olucagı kesin ama karakter sınırlaması yüzünden sıkça kısaltmalar kullanılıdığından fazla bişe beklememek geerektigini düşünüyorum

 6. SDN Okuru dedi ki:

  aynı özellik facebook’ta da var ama işe yaradığını görmüş değilim (:

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tür çeviri uygulamaları gayet güzel, lakin hala baya fırın ekmek yemeleri gerekiyor, zira çeviriler vasatın üzerine çıkabilmiş değil.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Gerekli

 9. eSa dedi ki:

  internet sayesinde, yakında dil öğrenmeye gerek kalmayacak.

" Twitter’a Otomatik Çeviri Özelliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’a Otomatik Çeviri Özelliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’a Otomatik Çeviri Özelliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "