Okunma

Twitter’a Şair Robot


16 Mayıs 2012 Çarşamba 11:00
Twitter’a Şair Robot

Her gün onlarca tweet attığımız Twitter’da bizimle aynı anda ve kafiyeli tweet’ler atan kullanıcılar olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Pentametron adlı botu tasarlayan Ranjit Bhatnagar düşünmekle kalmayıp bu ilginç fikri hayata da geçirmiş.

Pentametron, gönderilen tweetleri toplayıp analiz ederek onlardan 14 mısralık şiirler oluşturuyor. Oluşturduğu bu büyülü dizeleri de Pentametron.com’da yayınlayan bot, anlamlı dizeler oluşturma konusunda pek başarılı olmasa da kafiye konusunda dijital ortamın en başarılı ismi gibi görünüyor.

  

Bhatnagar, “Pentametron öncelikle emoticon ve ASCII karakterlerden yapılmış resimlerden arınmış bir tweeti alıyor sonrasında ise özel bir sözlük aracılığıyla kelimelerin okunuşuna bakarak bunları en kafiyeli olacak şekilde karşılaştırıyor. Eğer tweet uzunluk ve kafiye olarak uyumluysa Pentametron bu tweet’i retweet ederek şiirine ekliyor.” açıklamasını yaptı.

Pentametron’un sadece İngilizce ile uyumlu olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Eğer şiirde sadece kafiyeye önem veriyorsanız Pentametron’u bir denemenizi tavsiye ederiz. Kim bilir belki de Pentametron da yeni bir akım başlatarak sonunda şiir kitabı çıkaran ilk bot olarak tarihe bile geçebilir.

:: Şair Twitter botu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Twitter’a Şair Robot konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’a Şair Robot ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’a Şair Robot ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "