Okunma

Twitter’a Yeni Özet Özelliği


02 Ocak 2015 Cuma 08:30
Twitter’a Yeni Özet Özelliği

Geçtiğimiz günlerde Twitter Analytics özelliğini iOS uygulamasına getiren Twitter, kendine yeni özellikler kazandırmaya devam ediyor.

140 karakterde bizlere pek çok şey anlatma imkanı sunan Twitter, doğru kullananlar için bir nevi haber kaynağı. Pek çok önemli bilginin anlık olarak çıktığı ve görülebildiği Twitter’a, çok önemli bir güncelleme geldi.

Tweet’ler kronojik olarak sıralanmayacak

Twitter‘da takip ettiğiniz kişilerin tweet’lerini gördüğünüz ana sayfada kişilerin attığı tweet’ler, kronojik yani zamana göre sıralanıyordu. Twitter, yeni özelliğiyle beraber kronojik olarak sıralamayı değiştiriyor.

Böylece uzun süre Twitter profiline girmeyen kişilere, sizin bakmadığınız zamanlarda önemli neler oldu, neler bitti onun özetini gösteren While You Were Away adlı özellik, sizleri tweet yığınları arasından kurtarıyor.

Özet neye göre seçiliyor?

Twitter, While You Were Away adlı özet özelliğinde neye göre seçim yaptığını açıklamadı. Örnek vermek gerekirse sizin 1000 kişi takip ediyorsunuz ve ortalama siz bakmadığınız sürece 2 tweet attılar. 2000 tweet, nasıl size özet hale getiriliyor orası bilinmiyor.

Tahminlere göre paylaşılan tweetlerin aldığı favori ve retweet değerlerine göre bu özetlendirme yapılıyor. Tabi ülkemizde pek çok parodi hesaptan atılan, sözde komik tweetlerin yüzlerce hatta binlerce favori ve rt alması, ülkemizde bu özetin mantıklı çalışmasının önündeki en büyük engel olarak gözüküyor.

Ayarlar kısmından kapatılabiliyor

Bu özelliği istemeyenler, ayarlar kısmından kolayca kapatabiliyor ve yine eskisi gibi kronojik sıralamaya geçebiliyorlar.

:: Twitter’ın yeni özelliğini nasıl buldunuz? Sizce gerekli mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Twitter’a Yeni Özet Özelliği”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İstemediğiniz kişileri sessize alabilirsiniz zaten, bence güzel bi düşünce sınav zamanları giremiyorum ve merak ediyorum epey

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mute diye bisey var be

 3. SDN Okuru dedi ki:

  2000 kiso takip ediyim ama 100 kisinin tweetleri görünsün olmaz mi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  orası bilinmiyor kelimesini altını çizelim. bilmiyorum dicekti. eksiliyelim.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Orasıda Var Hadi Takip Ettiği Kişilerin Hepside Çok Önemli Ve Favori Reetweet Olabilir Ama Pek Kullanılmayacaktır Bu Özelliği

 6. raxetul dedi ki:

  Yani mantýklý insan bu özelliðin nasýl çalýþacaðýný "Genelin deðil de kiþinin kendi favorilerine göre sýralama yapacaðýný" kestirebilir.

" Twitter’a Yeni Özet Özelliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’a Yeni Özet Özelliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’a Yeni Özet Özelliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "