Okunma

Twitter’da Reply Bile Yapamayacağız


21 Mart 2014 Cuma 13:00
Twitter’da Reply Bile Yapamayacağız

Twitter‘ın kapatılması gündeme bomba gibi düştü. Dün akşam saatlerinde anı anına sizlere duyurduğumuz gelişmelerle birlikte Twitter.com’a tıklanıldığında ya da mobil cihazlarla Twitter uygulaması açıldığında büyük bir boşlukla karşılaşıyor internet kullanıcısı.

Sosyal ağlar arasında en popüler mikroblog platformu konumundaki Twitter‘ın kapatılması internet kullanan kimseleri farklı şekillerde erişime zorluyor. Bir bakıma soyut resimleri etkilemek isteyen karar alıcılar Twitter’a doğrudan girişin önüne set çekerken farklı yollarla giriş her zaman olduğu gibi mümkün.

Ancak Twitter için farklı metotlarla giriş yapabilmenin elbette ülkemizdeki çoğu kullanıcı açısından zorlayıcı bir kararı da beraberinde getireceği aşikar. İnternetin boşluklarını değerlendirmenin yolları oldukça pratik, bununla birlikte herkese göre de değil. bu nedenle Twitter yasağı her ne anlamda olursa olsun, Türkiye’deki internet kullanıcılarının bir kısmını kendinden uzakta tutacak.

Evet! herkes için değil, bazıları için açık

Twitter‘da yaşlı amcanız muhtemelen hesabına girip yazdıklarınıza göz atamayacak. Dostlarınızın tümü muhtemelen Tweet‘lerinize yanıt (reply) veremeyecek. Yazdıklarınızı RT yapmak isteyen, beğenen kimselerin ancak ‘görebilenler’ RT yapabilecek mesela. Twitter’ın kapatılması Türkiye’deki internet kullanıcılarının önüne büyük bir acı hüzmesi bırakacak.’

Ya sosyal medya çalışanları?

Bugün itibarıyla sosyal medya uzmanlığı gibi iş kolları elbette tedirgin. Sosyal medya alanında çalışan on binlerce kişi için Twitter’ın kapatılması büyük bir belirsizliği de beraberinde getirecek. Milyonlarca takipçiye sahip Twitter hesaplarının yöneticileri, geliştiricileri için önümüzdeki süreç işlerinden olma ihtimali anlamına geliyor. Umut ediyoruz böyle bir durum yaşanmaz.

Dünya basını

Türkiye’de Twitter‘a gelen engel; Reuters, CNN International, CNBC ve aklınıza gelecek tüm platformlarda flaş haber olarak çıktı.

SDN’de kalın

Artık optik görüntü hızla iflas ediyor, teknoloji önemli, herşey dijital görüntülerde’ diyen karar alıcıların Twitter‘ı kapatma aşamasının sonrasını, süreci siz değerli SDN okurları için takip etmeyi sürdüreceğiz.

Fotoğraf: Getty Images

:: Twitter’ın kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Twitter’da Reply Bile Yapamayacağız”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter yasağını tek bir kişiye yıkmamalıyız. Konuştu 2 saat sonra kapandı vs gibi sözler çok boş. Ona o konuşma hakkını veren halk ki onlara halk demek yanlış

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yandaşlar savunuyor twiter yasağını bildiğiniz yolda yürümeye devam edin siz 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter türkiyedeki yasalari ihlal ***** neden kapansin ***** hak kanunlarini hice sayarsan böyle ***** günlük zarari 1 milyon dolari ***** etmeyin haftaya kadar yeniden acilir

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kısa ve net, Tüm dünyaya tekrar ve tekrar rezil olduk.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  demagoyi yapmaya gerek yok bugün twiter olur yarın başka bir alan olur neden hep bizde bu yasaklar oluyor buna kafa yormak lazım, yoksa twiter olmadan yaşayamıyormuyuz demek çok basit bir yorum o zaman internette olmadan yaşabiliriz pek ala , bu zamanda bu tarz düşüncelere ilkokul çocukları bile güler 🙂 kaldıki Hürriyetteki habere göre mahkeme ben böyle bir yasak kararı almadım diyor, buna ne diyeceksiniz ?

 6. ByEGT dedi ki:

  Editör Ferhat bu duruma kafayı fena takmış. Mesaisini Twitter meselesine harcadı resmen

 7. El Padrino dedi ki:

  Siz çok kafaya taktınız bu Twitter’ı.

  Gerçekten NEDEN kapatıldığını açıklasanıza !? Sabahtan akşama kadar "TWITTER KAPATILDI", "TWITTER’A GİREMIYOZ", "AH ŞİMDİ TWITTER’SIZ NAPACAZ", "DÜNYA BASINI TÜKİYEYİ ELEŞTİRİYOR", "TWITTER’IN KAPANMASI BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ"

  Hani bilmeyen sanıcak hükümetin muhalefetine hizmet ***** bu Twitter arkadaş.Eğer özgürlük sizin için TWITTER’SA SİZ BİTMİŞSİNİZ demektir !!! Bu kadar açık ve net söylü***** özgürlüğünüzü Twitter’a teslim ettiyseniz kusura bakmayın ben hepinizden daha özgürüm o zaman…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter yüzünden moralim çok bozuk yemeden içmeden kesildim ne olacak benim Halim

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çok hüzünlü bir yazı olmu, ağlamamak için kendimi zor tuttum. Fasa fiso işler bunlar… 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  “Sosyal medya alanında çalışan on binlerce kişi” vay arkadaş nerde bu on binler acep?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  18:07 öncelikle bende bu tarz engellemeleri doğru ***** bir insanın özgürlüğü bir başkasının özgürlük alanına müdahale edene kadardır. eğer neden engelleme olduğunu araştırır sanız ne demek istediğimi anlarsınız.benm devletimi mahkememi tiye almayan bi kurum haddini bilmelidir

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Mahkeme, TBB’nin “yasak kaldırılsın” başvurusuna “yargı tarafından alınmış bir yasak kararı yok” diyerek, red yanıtı verdi….
  buyur burdan yak hürriyetteki haberde mahkeme ben yasak kararı almadım diyor : )

 13. SDN Okuru dedi ki:

  16:06 siz biz diye diye zaten ülkeyi iyce kutuplaştırıyorsunuz, karşılaştırdığın verdiğin örnek saçma olmuş, insan yasaklara karşı çıkınca illa şucu bucu mu olmak zorunda mı, senin anlamadığın insanın hür iradesi diye birşey var.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç bir web sayfası ve hiç bir ticari olgu devletten üstün değildir. Devleti ve mahkeme kararlarını hiçe saymak, Ülkemin büyüklüğünü hiçe saymak hiçbir kurumun haddine değildir.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ya kardeşim otobüsü yakanlar mı twitter kullanıcısı oluyor yani 500 milyon twitter kullanıcısı var herkes özgürce giriyor kullanıyor yeni medya bu işte bu kapatma kararı da ayak uyduramamakla alakalı kanımca

 16. SDN Okuru dedi ki:

  twitter yasaklandı diye imajımız zedelendi diyenler,siz yaktığınız otobüslerin kamu mallarının önünde gülücüklerle hatıra fotoğrafı çektirirken imajımızı zaten yerlere serdiniz…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  hangi türkiye mahkemesi, dün akşam başbakan kapatıyoruz dedi iki saate kapadılar, mahkeme dediğin iktidarın dediğini birebir uygulamaz, bağımsız olur. bağımsız davranmayan mahkemeyi de twitter dahil kimse takmaz.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Twit mwit bilmem ben zararlı bunlar kapatacağım, yasayı zaten düzenledim dedi ve Twitter ertesi gün kapandı.

  Yani kağıtta ne yazdığı çok önemli değilmiş Tib başkanı ve Hakim’in ne karar vereceği zaten biliniyormuş asıl kararı tek kişi veriyormuş.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde bir atasözü var pire için yorgan yakılmaz 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  sempatizanlar haklı sebeb bulmaya çalışsada İnsanlar görüyor bu zamanda bu tarz yasakların Anlamsızlığını

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter sonuçta özgür bir platform mahkeme neye göre karar almış mahkeme karar aldıktan sonra o zaman her platform kapatılır bu çözüm değilki…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter, Türkiye senin mahkemelerinin kararlarını ben tanımıyorum dedi ve karşılığında kapatıldı…

 23. SDN Okuru dedi ki:

  çekinecek bir durumu olmayan insan rahatça özgürce soyal medyada gezer, yasaklamak neyin refleksi acaba 🙂

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Kimse korkmasın Türk Gençleri burada

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu kimse de demiyor ki bu yasaklanan siteler Türkiye Cumhuriyeti yasalarını kaale almıyor ve suç teşkil eden içeriği kaldırmayı reddederek tüm sitenin engellenmesine sebep oluyor diye.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyal medyanın engellenmesi çok komik.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Daha önce youtube da yasaklanmıştı şimdi twitter yasaklanıyor, bahanesi ne olursa olsun sonuçta kendi halkımızın özgürlüğü kısıtlanıyor hemde yurtdışındaki imajımız daha da olumsuz bir hale geliyor .

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyal Medya calisaniniz Seda Hanim Muhasebeye ugradimi 😀

" Twitter’da Reply Bile Yapamayacağız konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’da Reply Bile Yapamayacağız ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’da Reply Bile Yapamayacağız ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "