Okunma

TX Venus Micro-ATX Kasa İnceleme


30 Temmuz 2009 Perşembe 13:00
TX Venus Micro-ATX Kasa İnceleme

Odasında ya da ofisinde fazla boş yer olmayan insanlar için en uygun kasalar micro-ATX boyutlarında olanlardır. Küçük boyutları sebebiyle fazla yer kaplamayan bu modeller yer sıkıntısı yaşanlar için biçilmiş kaftandır.

İç hacimleri küçük olduğu için bu tip kasaların havalandırma ve soğutma sorunları olması bir dezavantaj. İç kısımda oldukça sıkışık bir halde duran donanım, fazla bir hava akımına olanak tanımadığı için bu tip kasalarda dikkat edilecek en önemli şeylerden biri soğutma özellikleridir.

Kasa ve soğutma sistemleri konusunda tecrübeli bir firma olan TX’in micro-ATX boyutlarındaki kasası Venus bakalım bu modellerin yaşadığı sorunları ne derece aşabiliyor.

Dış tasarım

Siyah renk seçeneği de bulunan TX Venus’ün beyaz renkli olanı test merkezimizi ziyaret etti. 41cm (D) x 18cm (G) x 35cm (Y) boyutlara ve 4,6 kg ağırlığa sahip olan modeli yer sıkıntısı yaşadığınız odalarda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Oldukça sade bir tasarıma sahip olan kasanın ön yüzünde bir adet gizli 5,25 inçlik yuva hemen göze çarpıyor. Buraya yerleştireceğiniz DVD-ROM, kapağın arkasında kalıyor. Düğmeye bastığınızda kapak açılarak DVD-ROM’a ulaşabiliyorsunuz. Diğer önden ulaşılabilir 5,25 inçlik yuvalarda böyle bir özellik bulunmuyor.

Daha alta indiğimizde aşağıya doğru kayarak açılan bir kapak görüyoruz. Bunu açınca iki adet 3,5 inçlik yuvaya, USB ve Firewire girişleri için ayrılmış bölümlere ulaşıyoruz. Kapak kapalı durduğunda ise kırmızı LED ışığa sahip 120 mm ortaya çıkıyor.

Ürünün üst kısmında ise güzel göründüğünü söyleyebileceğimiz bir açma kapama düğmesi ile beraber iki adet USB girişi, kulaklık ve mikrofon girişleri bulunuyor. Bu kısım kasanın tam olarak üzerinde değil de hoş bir açıyla duruyor.

Ön kısmın etrafını çeviren gri çerçeve kasaya hoş bir görünüm katmış. Genel olarak bakıldığında TX Venus’un dış tasarımının çok sade fakat bir o kadar da güzel olduğunu söylemek mümkün.

İç kısım

TX Venus’ün iç kısmına baktığımız zaman bizi çok fazla etkileyen bir şey göremediğimizi söylemeliyiz. Boyutlarından dolayı iç hacmi oldukça küçük olan kasada ön tarafta bulunan bir adet 120 mm fandan başka bir soğutma çözümü bulunmuyor. Yan ve arka yüzde birer adet 80 mm’lik fan yuvasına ayrıca alabileceğiniz fanları yerleştirebilirsiniz.

Üründe üç adet 5,25 inç, altı adet de 3,5 inçlik yuva bulunuyor. Bunların sayısının yeterli olduğunu söyleyebiliriz. İç kısımda kalabalığı ortadan kaldıracak, kabloların ayrı bir yerden geçmesini sağlayan bir kanal olsaydı daha iyi olabilirdi diye düşünüyoruz. Kısıtlı iç hacmi verimli kullanmak açısından böyle bir şey yapılabilirdi.

Güç kaynağı ve sonuç

TX Venus beraberinde bir adet 250 W’lık güç kaynağı ile beraber geliyor. Çok güçlü sistemler için uygun bir güçte olmasa da standart bir sistem için gayet yeterli bir güç kaynağı. Zaten micro-ATX bir kasanın içine çok güçlü bir sistem sığdırmak neredeyse imkansız. Güç kaynağının üzerinde 3 adet IDE, 2 adet de SATA çıkışı olduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç olarak standart bir sisteme sahipseniz, odanız ya da ofisinizde çok fazla boş alan yoksa ve dış görünümü güzel bir kasa arıyorsanız TX Venus bunları size tam olarak sunabiliyor. Ancak soğutma için sadece bir adet fan bulunması bizce büyük bir handikap.

Teknik özellikler

TX Venus

micro-ATX Kasa

Kasa tipi: micro-ATX
Renk: Beyaz
Yuvalar: 3 x 5,25″ 6 x 3,5″
Güç kaynağı: 250 W ATX
Boyut: 41cm (D) x 18cm (G) x 35cm (Y)
Ağırlık: 4,6 kg
Soğutma: 1 x 120 mm fan

Bilgi için: Akortek
Web: www.akortek.com
Fiyat: 51 $ + KDV

:: micro-ATX kasa kullanıyor musunuz?




Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “TX Venus Micro-ATX Kasa İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Şahsen bu kasayı kendim kullanıyorum ve çok memnunum kasanın iç performansını ölçmek için gigabyte 8800 gts iri bir ekran kartını getirdik ve rahatlıkla sığdı, kasaya yine intel işlemci üzerindede thermaltake in full bakır soğutucusunu kullanmaktayım yan kapakta bulunan 120 mm boşluk ve hemen altında ekran kartının dışardan hava almasını sağlayan deliklerde ii düşünülmüş kücük olmasına rağmen ön tarafta bulunan 120 mm fan içeriye hava alırken arkaya taktığım 80 mm fan ile havayı dışarı atıyorumki bu da soğutma için yeterli oluyor zaten işlemci ve ekran kartı yan kapak deliklerinden dışarıdan soğuk havayı alıyor. kısacası fiyat performans olarak ben bu kasadan gayet memnunum yine üzerinde 460 watt power bulunan tx Sonic te alternatif olarak seçilebilir.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Ya evet, çok güzel kasalar da, bunların -kullanılan malzemenin az olmasından ötürü- biraz daha ucuz olması gerekmez mi? Bora.

" TX Venus Micro-ATX Kasa İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TX Venus Micro-ATX Kasa İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TX Venus Micro-ATX Kasa İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "