Okunma

Uber fiyatlarına zam!


02 Şubat 2019 Cumartesi 15:30
Uber fiyatlarına zam!

Uber fiyatlarına zam yapma planı ile gündemde. Şirket, dün yaptığı açıklama ile ilk olarak New York ve sonrasında diğer şehir, eyalet ve bazı ülkelerde fiyat artışına gideceğini bildirdi!

Önce Amerika sonra Dünya genelinde Uber fiyatlarına zam gelebilir!

New York Şehri Taksi ve Limuzin Komisyonu (TLC) geçtiğimiz günlerde, Uber, Lyft ve Juno gibi şirketler için sürücülerin masraflar ile saatte 27.86 dolar, masrafsız ise saatte 17.22 dolar kazanç sınırı getirme teklifi sundu.

Komisyon, bu oranın diğer sektörlerdeki asgari ücret ile aynı olduğunu iddia ediyor. TLC’nin önerisine göre sürücülerden bordro vergileri de alınması gerekiyor. Bu teklifin, saat sınırı ve ek bir vergi ödemesi olmasına rağmen sürücü maaşlarını yılda 9.600 dolar artıracağını da iddia ediyor.

Uber fiyatlarına zam yapma planı ile gündemde! - SDN-2

Ek olarak, kısa mesafe giden tüm yolculardan 2.75 dolar ek ücret alınacak fakat bu ücretler şirkete değil Metropolitan Ulaşım Otoritesine ödenmiş olacak.

Juno ve Lyft, TLC’ye yeni asgari ücret kuralları için ayrı ayrı dava açtı. Yeni kuralların Uber’le rekabet etmelerini zorlaştıracağını savundu. Aslında bu şirketler asgari ücret yasasını reddetmiyor, asgari ücret hesaplamalarında rekabetin göz önüne alınmadığını iddia ediyor.

Aynı şekilde Uber de, yeni sürücü ücretlerini hesaplamak için kullanılan yöntemin, sürücülerin yolcu olmadan dolaştıkları süreyi göz ardı ettiğini iddia ediyor. Fakat bu durum için şirket, kendi çözümünü getirdi. Yeni teklif kabul edilirse, Uber fiyatlarına büyük bir zam yapacak.

New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi Hakimi Andrea Masley, Juno, Lyft ve Uber’e Çarşamba günü, olayla ilgili bir karar vereceğini fakat bu süreçte ekstra ödemelere devam edileceğini bildirdi. Bu durumda, Uber’in zam planının hizmet verdiği tüm bölgeleri ve ülkeleri de etkilemesi bekleniyor.




yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Uber fiyatlarına zam!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Boşuna uğraşmayın saçma sapan yorumlarınızla kimseye ikna edemezsiniz.

 2. SeYYaH dedi ki:

  Ya bu kadar tantanadan sonra Uberciler hala faaliyette bulunuyorlar mı?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Binmem ki

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiyede taksicilerden daha kötü hizmet veriyorlar berbat

  1. Enis dedi ki:

   En azından sabıka kayıtları yok

 5. Enis dedi ki:

  Sildim şuan

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapsın sarı üçkağıtçı taksiciler birliğinden çok iyidir. Her iki taşıma araçlarına da gelsin millet her yere yürüyerek gitsin

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapsın, sarı taksiden iyidir

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Taksicilerden daha kötü hizmet veriyorlar berbat diye yazmış bu arkadaş uberi kullanmamış galiba kullansa idi böyle bir yorumda bulunmazdı bence kullanıyoruz uberi çok da memnunuz fiyat temizlik dürüstlük emniyet harika bence

" Uber fiyatlarına zam! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uber fiyatlarına zam! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uber fiyatlarına zam! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "