Okunma

Uber, Hacker İşe Aldı!


30 Ağustos 2015 Pazar 08:00
Uber, Hacker İşe Aldı!

Ülkemizde olduğu kadar, aralarında Fransa’nın Paris kenti de olmak üzere birçok farklı bölgede, hizmet problemi yaşayan Uber, buna karşın özellikle Amerika bölgesinde ciddi anlamda hizmet veren bir kişisel ulaşım aracı olarak kullanılıyor.

Taksi kavramına farklı bir bakış açısı getiren Uber, bu bağlamda özellikle taksi şoförleri tarafından, eleştiri yağmuru altında kalıyor.

Tüm bu eleştiriler ve dışlamalar bir yana dursun Uber, her geçen gün hizmet ağını genişletiyor ve farklı teknolojik alanlarda çalışmalar yapabilecek ekipler oluşturuyor. Bu bağlamda Uber, son olarak 2 farklı hackerı, bünyesine kattığını açıkladı.

Bu hackerların habere konu olmasının sebebi ise, daha öncesinde araç sistemleri konusunda vukuatlı olmaları…

15-08/30/news_2-uber-hacker-ise-aldi-2015.jpg

Uber ve Siyah Şapkalı Hackerlar!

Üzerinden daha 1 ay geçmeyen Los Angles’da düzenlenmiş olan Güvenlik Konferansı’nın yöneticiliği yapmış Charlie Miller ve Chris Valasek, doğrudan Uber’in yaptığı açıklama ile Uber çatısı altına girmiş oldular.

15-08/30/news_4-uber-hacker-ise-aldi-2015.jpg

Bu 2 hackerın öne çıkan detayları ise, geçtiğimiz haftaların çokça konuşulan konusu Chrysler hack olayının, mimarları olmaları! Son olarak Chyrysler hack olayında isimleri duyulsa da, bu konuda ilk değiller. Zira bu olaya en yakın zamanda yine bir Jeep Cherokee aracını hack etmeleri ile gündemlerde yer almışlardı.

Uber ve Sürücüsüz Araç çalışmaları!

15-08/30/news_3-uber-hacker-ise-aldi-2015.jpg

Uber’in bu 2 ismi bünyesine kattığı açıklamalarında, sebepleri ile ilgili detaylarda yer buluyor. Bilindiği gibi Uber, her ne kadar bir ulaşım hizmeti aracı platformu olarak görev alsa da, elde ettiği popülarite ise Sürücüsüz Araç konsepti üzerine de çalışmalar başlatmıştı.

Bu bağlamda Charlie ve Chris isimleri ile ivme kazanacağı düşünülen Uber’in Sürücüsüz Araçları, belki de gelecekte kendi ulaşım hizmetleri sağlayan robot bir araç filosunun ilk adımı olacak!

:: Uber hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sürücüsüz Araç konusunda, önemli adımlar atabilir mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Uber, Hacker İşe Aldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel kaliteli bir habere daha kutlarım. Diğer yorumcu arkadaşlarımın her birinin görüşüne katılıyorum çok doğru yorumlar getirmişler. İyi gerçek bir hacker olmak için en başta sağlam matematik bilmelisiniz. TCP/IP nin kitaplarda yazmayan kısımlarını kendiniz keşfetmeliniz. Assembler, C, Python dillerini driver yada compiler yazabilecek seviyede bilmelisiniz. Gelecek Hardware hackerlığının daha çok rağbet göreceği yönünde. Fizik,matematik,makine ve elektronik bilgisi akademik düzeyde iyi olanlar gelecekte hamuduyla parayı götürecek. Tek bir disiplin bilgisi sizi teknisyen mühendislikten öteye götüremez. Yani ben elektronik mühendisiyim ben bilgisayar mühendisiyim havaları dünya da çok dan bitti. Gerçek teknoloji firmaları mühendise doymuş onlar karşılarında bilimsel bir kafa görmek istiyorlar. Bilim adamı bulur mühendisin eline nazik bir şekilde verir; mühendis de bunu halkın kullanacağı hale getirir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Vay anasını 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Elin oğlu, adamları geleceğin mimarı yapıyor. Bizimkiler mühebbet verir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hmm ilginç arabaları hackerlemaya kullanacaklar heralde….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel mümkünse hiç bi işe girişmesin. Tel işine girişerek yaptığı rezillikleri unutmadık

" Uber, Hacker İşe Aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uber, Hacker İşe Aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uber, Hacker İşe Aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "