Okunma

Uber halka açıldı!


11 Mayıs 2019 Cumartesi 08:00
Uber halka açıldı!

Uber bugün sabah hisse başına 42 dolar değerleme ile halka açıldı. New York Borsası’nda işlem görecek hisse için tahmin edilen değer 45 dolardı. Şirket 3 dolarlık kayıp nedeniyle biraz hayal kırıklığına uğramış olabilir. Ancak bunun yine de iyi bir başlangıç olduğu belirtiliyor.

Uber halka açıldı, borsada işlem görecek

Uber, bu sabah Amerika Birleşik Devletleri New York Borsası’nda halka arz edildi. Şirket, hisse başına 42 dolardan işlem görecek.

Uber’in başarısını ise insanların sisteme ilgisi belirleyecek. Uber eğer insanları toplu taşıma ve kişisel araçlar yerine kendi sistemine yönlendirirse hisselerin kısa sürede 100 dolar üzerine çıkabileceği belirtiliyor. Ancak Uber’in önünde önemli bazı engeller bulunuyor.

Bu engellerin başında ülkelerin taksi ve limuzin hizmetleri bulunuyor. Neredeyse tüm ülkelerde bulunan taksiciler Uber’e karşıt bir tutum sergiliyor. Bu nedenle Uber, bir çok ülkede hukuki zorluklarla mücadele ediyor.

Ülkemizde de taksiciler ile sorun yaşayan Uber, bazı hizmetlerini Türkiye’den çekme kararı almıştı. Uber’in ilerleyen dönemlerde farklı isimlerle Ortadoğu pazarına adım atacağı konuşuluyor, bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor.

Uber’in en yakın rakibi Lyft’te 1.5 ay kadar önce halka arz edilmişti. Lyft, Uber kadar ilgi görmemiş, hisse değerleri beklenenden oldukça aşağıda kalmıştı.

Uber ve Lyft’in taşımacılık sektörü içerisindeki payının yüzde 1’in altında olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu durum, otonom araçların yayılması ile birlikte değişebilir. Tabii, Tesla gibi şirketler de ileride bu sektöre adım atabilir. Bu durumda rekabetin kızışacağını tahmin etmek zor değil.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Uber halka açıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uber halka açıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uber halka açıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "