Okunma

Ubuntu ve Fedora’ya MS Font Kurulumu


15 Ekim 2011 Cumartesi 07:37
Ubuntu ve Fedora’ya MS Font Kurulumu

Linux’a geçen kullanıcılar arasında yaygın bir söz vardır. “Linux’u yükledim ama yeterince program yok”. Bu söz ne yazık ki aslında doğru değil. Yok Photoshop yok, yok Dreamweaver yok, Yok MS Office yok…

Hepsinin birer muadili var. Photoshop için GIMP, DW için KompoZer, MS Office için LibreOffice. Ve adını daha sayamadığımız binlerce açık kaynak uygulama, kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kadar başarılı.

Ancak Linux dağıtımları genellikle beraberinde Microsoft öğelerini getirmez. Windows işletim sistemiyle birlikte gelen yazı tipleri de bunlardan biri. Özellikle web sitelerinde gezinirken, sayfaların farklı yazı tipleriyle görütülenmesi yeni kullanıcılar için ilk etapta teşkil edebilir. Ya da bir web tasarımcısıysanız Arial, Verdena gibi yazı tiplerine ihtiyacınız olabilir.

Ubuntu’da Microsoft TrueType yazı tipi kurulumu

Ubuntu, bu işlem için, depolarında gerekli paketi sunuyor. Bu paketi sisteminize kurmak için yapmanız gereken tek şey Uçbirim‘i çalıştırıp aşağıdaki kodu girmek:

sudo apt-get install msttcorefonts


Fedora’da Microsoft TrueType yazı tipi kurulumu

Fedora’nın depolarında gerekli paket bulunmuyor. Bunun için isterseniz bu sayfadan gerekli RPM paketini indirebilirsiniz.

Daha sonra Terminal‘i açıp aşağıdaki komutu girmeniz yeterli:

sudo yum install –nogpgcheck /home/atalay/Downloads/msttcorefonts-2.0-2.noarch.rpm

Yukarıdaki komutta, RPM dosyasının bulunduğu konumu, sizin indirdiğiniz dosya konumuyla değiştirin. Ayrıca eğer daha önce yazdığımız gibi Fedora’da sudo komutçularına kullanıcı adınızı tanımlamadıysanız önce root erişimi vermeniz gerekiyor.

Hem Ubuntu hem de Fedora‘da paket kurulumu yaptıktan sonra herhangi bir sorun olmadığı takdirde web sayfasını yenilemeniz halinde yazı tipleri görünecektir. Ancak bu işlem gerçekleşmezse:

sudo fc-cache -fv

komutunu girip yeniden deneyin.

:: Sizce Ubuntu mu yoksa Fedora mı daha başarılı bir Linux dağıtımı?
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Ubuntu ve Fedora’ya MS Font Kurulumu”

 1. akin33 dedi ki:

  yahu arkadaslar birisi bana yardım etsin ne yaptıysam bu yazı tipini kuramadım bu nasıl yapılıyor yani microsoft yazı tipi nasıl yükleniyor ubuntuya bn yeniyim biraz da :S

 2. SDN Okuru dedi ki:

  güzel olmuş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ms outl

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben de dün bunu düşünü***** başka şey düşünseymişim ….pehhh

 5. muratveb dedi ki:

  Tabikide Ubuntu daha başarılı (benim için)

" Ubuntu ve Fedora’ya MS Font Kurulumu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ubuntu ve Fedora’ya MS Font Kurulumu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ubuntu ve Fedora’ya MS Font Kurulumu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "