Okunma

Ücretli Facebook ne kadar olacak?


17 Nisan 2018 Salı 19:30
Ücretli Facebook ne kadar olacak?

Milyonlarca kullanıcının bilgilerini açığa çıkartan ve kullanıcı gizliliği tartışmalarını körükleyen Cambridge Analytica skandalı sonrasında Facebook radikal değişikliklerle karşımız çıkabilir. Bu değişiklerden birisi de Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından da paylaşıldığı gibi reklamlardan arındırılmış ücretli Facebook platformu olacak gibi gözüküyor. Peki, ücretli Facebook aboneliği ne kadar olabilir?

Ücretli Facebook aboneliği kullanıcılara ne kadara patlayacak?

Geçtiğimiz hafta ABD Senatosu karşısında resmen soğuk terler döken Zuckerberg, ücretsiz Facebook servisinin yanı sıra, paralı ve reklamsız bir servis gelebileceğinin de ilk işaretlerini vermişti. Dev sosyal medya platformu şu an için böyle bir hazırlık içinde değil. Öte yandan, ücretli Facebook aboneliği seçeneği sunulduğunda şirketin ne kadar ücret talep edebileceği hakkında yapılan analizler, yüksek bir ücret ödenmesi gerekebileceğini gösteriyor.

Ücretli Facebook

Bildiğiniz üzere, Facebook iş modeli kullanıcıların reklamlarla hedeflenmesine odaklı. Gelirlerini kullanıcı bilgileri odaklı reklamlardan elde eden şirket, reklam görmeyecekleri bir deneyim isteyen kullanıcılarından birçok serviste olduğu gibi aylık ücret ödemelerini isteyecek.

Facebook aylık gelirlerinin Kuzey Amerika’daki kullanıcı sayısına bölündüğünde 7 dolarlık bir sonuç ortaya çıktığı belirtiliyor. Bu rakam aynı zamanda şirketin kullanıcı başına reklamlardan aylık ne kadar elde ettiğini gösteriyor. Yani şirket bu rakamı ödeyenleri reklamlardan azat edebilir. Bir başka düşünce ise, reklamverenlerin para ödeyebilen kullanıcılara daha çok ulaşmak isteyebilecekleri. Bu durumda daha fazla ücret talep edilebileceği ihtimali de artıyor. Hal böyle olunca da aylık ücretin 11-14 dolar olabileceği tahmin ediliyor. Bu durumda ülkemizde ücretli Facebook için ödenecek tutar 50 TL gibi fiyatlara çıkmış oluyor. Tabii ki ücretlerin yüksekliği sebebiyle birçok kullanıcı ücretsiz servise devam etmek veya hesabını kapatarak gizliliğini korumak isteyebilir. Kısacası Facebook’un geleceği şu aralar oldukça sisli.

:: Reklamsız Facebook için aylık 50 TL’lere varan ücret vermeyi düşünür müsünüz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Ücretli Facebook ne kadar olacak?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gurupları nasıl bir araya toplayacak anlamadım nasıl bir sistem oluyor birde resmî olması lazım şahıs adına

 2. efkan dedi ki:

  Reklamı ve reklamsız olarak yoluna devam eder kanaatimce

 3. Ahmet dedi ki:

  Ben veririm facebooka aylık 50 tl saten başka sosyal medya yok benim için twitter resmi 😀 instagram deden o pislik ( rezalet ) uygulamayı zaten hiç sevmedim her ne kadar ikiside facebook un olsada.

 4. Lazz dedi ki:

  Facebook kemepnkleri çekecek anlaşılan paralı olsun anında hesabımı kapatırım

 5. İlhami gürsoy dedi ki:

  Kör kuruşumu bile vermem
  Bye bye facebooooook…

 6. hakki dedi ki:

  facebook mu kaldı hacı

 7. Şaban Demirtaş dedi ki:

  Tüm hesaplarimi silebilirler cok da onemli uygulama değil

 8. Burhan dedi ki:

  Olmayan facebook hesabimi kapatirim :)))

 9. Mehmet dedi ki:

  Bırakın 50 TL vermeyi 1 TL bile vermem.

 10. Ismail Yildirim Yildirim dedi ki:

  KESİNLİKLE HAYIR HESABIMI KAPATIRIM

" Ücretli Facebook ne kadar olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ücretli Facebook ne kadar olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ücretli Facebook ne kadar olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "