Okunma

Hazırlanın: Dosya Yedekliyoruz!


27 Nisan 2009 Pazartesi 08:23
Hazırlanın: Dosya Yedekliyoruz!

Zamanında sadece şirketlerin bilgi işlem servislerinin kullandığı bir terim olan “yedekleme”, artık önemli dosyalarını kazalardan korumak isteyen her kullanıcı için bir zorunluluk halini aldı.

Siz de yedekleme işlemleri için uzun uzadıya program kurmak, hele hele herhangi bir ücret ödemek taraftarı değilseniz, birçok farklı yöntemle, değişik türlerdeki dosyalarınızı yedekleyen bu araçları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Allway Sync

Esasında bir dosya ve klasör senkronizasyon servisi olan Allway Sync, kişisel kullanım için tamamen ücretsiz. FTP ve ağ desteği bulunan servis, otomatik senkronizasyon için zamanlayıcıya da sahip.

Dosyalarınızı masaüstü ve dizüstü bilgisayarınız, USB belleğiniz ya da taşınabilir diskiniz arasında güvenle yedeklemek için kolay kullanımlı arayüze sahip Allway Sync’i kullanabilirsiniz.

:: Allway Sync yazılımını ücretsiz indirin.

FBackup

Otomatik yedekleme, sıkıştırma, çoklu konumda yedekleme ve açık dosyaları yedekleme gibi önemli özellikler sunan FBackup, sadece yedeklenmesini istediğiniz dosyaları ve yedekleneceği konumu belirlemenizle birlikte işe koyuluyor.

:: FBackup yazılımını ücretsiz indirin.

BuddyBackup

Online yedeklemeye çuvalla para ödemeyin; BuddyBackup ile “kanka bilgisayarlarınızı” belirleyip, P2P teknolojisi üzerinden güvenli bir bağlantı ile dosyalarınızı şifreleyerek yedekleyin.

BuddyBackup’ın tek sorunu; yedeklemenin hedefine ulaşabilmesi ve yedeklediğiniz dosyaları kullanabilmeniz için paylaşım yaptığınız bilgisayarın açık olması gerekiyor.

:: Buradaki formu doldurup BuddyBackup servisini ücretsiz kullanın.

FileHamster Lite

Belirlediğiniz klasörleri, dosyalardaki değişimler için takip eden, aynı dosyanın değişik hallerini saklamanıza olanak tanıyan ve böylece istemediğiniz bir düzenlemeyi geri almanızı sağlayan FileHamster Lite, tasarımcılar ve ofis çalışanları için vazgeçilmez yedekleme araçları arasında yer alıyor.

:: FileHamster Lite yazılımını ücretsiz indirin.

MozBackup

Firefox, Thunderbird, Sunbird, Flock, SeaMonkey, Spicebird, Songbird ya da Mozilla Suite uygulamalarını kullanıyorsanız, profillerinizi, yer imlerini, e-posta ve bağlantılarınızı, geçmişinizi ve daha birçok detayı online ortamda yedekleyen MozBackup‘ı kullanırken varsayılan yedekleme konumunu Belgelerim‘den farklı bir yere değiştirmenizde fayda var.

:: Mozbackup yazılımını ücretsiz indirin.

Mozy Free

Hiçbir ücret ödemeden, 2 GB online dosya deposuna sahip olmak ister misiniz? En güvenilir online yedekleme servislerinden olan Mozy Free’ye ücretsiz kayıt olarak 2 GB, ayda 4,95 dolardan başlayan abonelik ücretleriyle de sınırsız online yedekleme alanına erişebilirsiniz.

:: Mozy servisini ücretsiz kullanın.

Macrium Reflect Free

Macrium adını daha önce duymadıysanız, yedekleme denizinde yeteri kadar kulaç atmamışsınız demektir. En iyi sürücü imajı oluşturma araçlarından biri olan Macrium Reflect, kullanıcı dostu arayüzü, geniş yedekleme ortamı seçimi, kurtarma diski oluşturma özelliği ve oluşturduğunuz imajları Windows’ta bir sürücü gibi tanıtma özellikleriyle öne çıkıyor.::
Macrium Reflect Free yazılımını ücretsiz indirin.

NetSetMan

Aslında ağ ayarlarınızı her bilgisayarda ayrı ayrı düzenlemekten sizi kurtarmak için geliştirilen NetSetMan, aynı zamanda mükemmel bir “ağ ayarları yedekleme servisi” olarak da hizmet ediyor. Ücretsiz olarak 6 farklı profilde geçiş yapabilirsiniz.

:: NetSetMan yazılımını ücretsiz indirin.

DriverMax

Tüm sürücülerinizi tespit edip yedekleyen, belirsiz olanların online ortamda güncel hallerini arayan DriverMax‘e basit bir yedekleme aracı demek doğru olmaz. Kendisi, özellikle sürücüsü sıkça güncellenen donanımları bir hışımla bilgisayardan söküp kırmamamızın tek sebebi.

:: DriverMax yazılımını ücretsiz indirin.

XMarks

Sadece Firefox’u desteklediği dönemde adı Foxmarks olan bu ultra işlevsel servis, artık Internet Explorer, Safari ve Firefox‘taki tüm yer imleri ve parolalarınızı kaydedip farklı bilgisayarlara kolayca taşımanızın önünü açıyor.

:: Xmarks yazılımını Internet Explorer için indirin.

:: Xmarks’ı Mozilla Firefox’a ekleyin.

:: Siz de bildiğiniz ücretsiz yedekleme servislerini forumda paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Hazırlanın: Dosya Yedekliyoruz!”

  1. Halit dedi ki:

    Yerli yedekleme yazılımı Alze Backup’ı deneyebilirsiniz. google drive, dropbox, ftp ve networke Mssql veritabanı-dosya klasör yedeklemesi yapıyor. Zamanlanmış görev oluşturma geriye dönük silme vs. ücretli ve ücretsiz versiyonu var. Google’a alze backup yazarak ulaşabilirsiniz.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Arkadaşlar bence en iyisi ve kullanımı en kolay olanı Aomei backup pro. Ben kullanıyorum yıllardır hiç yarı yolda bırakmadı gayet memnunum. Sizinde işinize çok yaracağına eminim indirmek isteyen arkadaşlar için paylaşıyorum buradan indirebilirsiniz. Tek tek harddisklerinizin imajını dahi alabiliyorsunuz ben çok memnunum. *****

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ücretiz değil dosya limit var

" Hazırlanın: Dosya Yedekliyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hazırlanın: Dosya Yedekliyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hazırlanın: Dosya Yedekliyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "