Okunma

Ukrayna, Hackerlar Yüzünden Kararabilir


05 Ocak 2016 Salı 17:00
Ukrayna, Hackerlar Yüzünden Kararabilir

Hükümetlerin, internet sitelerinin, yazılım sistemlerinin karşı karşıya gelebileceği tehlikelerin en başında gelen hackerlar ve suç kategorisinde değer bulan “siber saldırılar” tehdit saçmaya devam ediyor.

Son tehdit konumundaki 3 yerel güç otoritesinden biri olan Ukrayna’da geçen hafta itibariyle aynı anda gerçekleşmek üzere binlerce siber saldırıda bulunuldu.

Ukrayna’nın ulaşım kapsamında en geniş ağlara sahip şehirlerinden biri olan Ivano-Frankivs’de meydana gelen saldırılar, neredeyse bütünüyle ele geçirilme anlamına gelen “kararma” betimlemesine sahip olacaktı.

Şehir içi otobüs, troleybüs, gibi geniş ulaşım ağlarına sahip şehirde hayatın, durma noktasına geldiği haberleri yankı buldu.

16-01/05/ivano-kravski.png

Eset adlı başta siber saldırılara uygulanmak üzere işlev bulan antivirüs programının, olay sonrasında bulunduğu değerlendirmelerde saldırının “Truva Atı” virüsü beraberinde etkin kılındığı bildirildi.

Konu bağlamında değerlendirmelerde bulunan İSIGHT siber casusluk saldırıları uzmanı John Hultquist, endişelere meal verilecek bir ortamın bulunmadığını, şehrin karartmaya gitme yolundan önce gereken tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Ukrayna’nın halihazırda görünen ve arka plan olarak betimlenen sahnede var olan düşmanlarından hangisinin söz konusu saldırılarda parmağı var bilinmez; fakat dıştan fethi gerçekleştirilemeyen kaleyi, içten fethetme yolunda en iyi yolu seçtikleri kesin gibi gözüküyor?

:: Siber saldırıların, gelecek dünyasında daha da etkin olacağına inanıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Ukrayna, Hackerlar Yüzünden Kararabilir”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ukraynaya yazık ediyorlar

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Düşman belli bizde saldırıların ikinci aşaması olan truva saldırısına hazırlıklı olmalıyız

" Ukrayna, Hackerlar Yüzünden Kararabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ukrayna, Hackerlar Yüzünden Kararabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ukrayna, Hackerlar Yüzünden Kararabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "