Okunma

Unutulma Hakkı Şimdi Devrede


27 Haziran 2014 Cuma 09:00
Unutulma Hakkı Şimdi Devrede

Avrupa Birliği Mahkemelerinden çıkan karar doğrultusunda, bireylerin internetteki arama sonuçlarında görüntülenen rahatsız edici kişisel bilgileri kaldırtabilmesi için bir online form oluşturan Google, gelen şikayetleri değerlendirerek ilgili arama sonuçlarını kaldırmaya başladı.

Google’da isim ile arama yapıldığında, eğer bu isim için arama sonuçlarından link kaldırma talebi gelmiş ise sayfanın altında “Bazı sonuçlar, Avrupa’nın veri koruma kanunu çerçevesinde kaldırılmış olabilir” notu yer alıyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/google-ab-kaldirma1401441176.jpg

Şikayet edilen sonuçlar kaldırılıyor

Geçtiğimiz ay verilen kararda Avrupa Birliği Mahkemeleri, vadesi dolmuş bilgileri ve kişiyle “ilgisiz” sonuçları arama sonuçlardan kaldırması için sorumluluğu Google’a vermişti. Avrupa Adalet Divanı Kurul Üyesi Viviane Reading tarafından “Avrupalıların kişisel verilerinin korunması için açık bir zafer” olarak tanımlanmıştı.

Google’ın konuyla ilgili yorumu ise “genel olarak arama motorları ve online yayıncılar için hayal kırıklığı” olmuş, buna karşın internet kullanıcılarının gerekli başvuruda bulunabilmeleri için bir online formu Google Destek sayfasına eklemişti.

:: Siz de unutulma hakkınızı kullandınız mı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Unutulma Hakkı Şimdi Devrede”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Türkiye içinde bekleriz.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Peki ya Türkiye için?

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bizim ülkede’de olsa keşke

" Unutulma Hakkı Şimdi Devrede konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Unutulma Hakkı Şimdi Devrede ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Unutulma Hakkı Şimdi Devrede ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "