Okunma

USB 3.0 Savaşı Kızışıyor


06 Haziran 2008 Cuma 21:00
USB 3.0 Savaşı Kızışıyor
Intel‘in, her yerde örnek ürünlerini sergilediği ama kağıt üzerinde henüz nitelikleri netleşmemiş olan USB 3.0‘la ilgili olarak yeni standart tanımlamalarını kimseyle paylaşmaması, bilişim dünyasında ilginç bir ayrılığa doğru ilerlenmesini de beraberinde getirebilir. Benzer sorunların USB 1.0 ile yaşanması ve herkesin katılımıyla geliştirilen USB 2.0’ın canavar gibi çalışıyor olması, açıkça ortak payda ve birlikte çalışma konusunda önemli vurgu yapıyor. Fakat halihazırda AMD, Nvidia ve VIA, bazı atılımlar gerçekleştirmenin arifesinde.

Kullanıcıları Bekleyen Muhtemel Felaket

Belirli konularda Intel gibi devlerle inatlaşmak teknolojilerin geleceğiyle ilgili olarak hem iyi hem de kötü sonuçlar doğurabiliyor. AMD‘ye yakın kaynakların bildirdiğine göre kafalardaki fikir, yeni bir ortak çalışma grubuyla birlikte kendilerine özel bir USB 3.0 Open Host Controller Interface (OHCI, bir denetçi arayüzü) üretme yoluna gitmek şeklinde.

Intel Bekleme Taraftarı

Intel ise hamurun biraz daha yoğrulması taraftarı ve bu konudaki tutumunu değiştirecekmiş gibi gözükmüyor. Peki sonuç? Bir sene sonra, birbiriyle uyumsuz iki tane USB 3.0 standardı görürseniz, şaşırmayın.

Bilgi için: USB
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “USB 3.0 Savaşı Kızışıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    usb 3.0’ın bir an önce çıkıp yaygınlaşması gerek,eksikliği fazlasıyla ***** hdd’lerdeki usb çıkışları firewire ve e-sata’nın performans olarak çok gerisinde….

" USB 3.0 Savaşı Kızışıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB 3.0 Savaşı Kızışıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB 3.0 Savaşı Kızışıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "