Okunma

Devasa hızıyla USB 4 duyuruldu! İşte detaylar!


05 Mart 2019 Salı 15:19
Devasa hızıyla USB 4 duyuruldu! İşte detaylar!

Geçtiğimiz günlerde USB 3.0, USB 3.1 ve USB 3.2 isimlerinde bazı değişiklikler yapılmıştı. Yapılan bu isim değişikliklerinin ardından, USB-IF gelecek nesil bağlantı versiyonu USB 4‘ü duyurdu. Şu an için özelikler halen resmileşmemiş olsa da, USB 4 ile veri transfer hızının ikiye katlanması bekleniyor. Duyurusu yapılan USB 4’e daha detaylı bir şekilde göz atalım!

40 Gbps hızıyla USB 4 karşınızda!

USB 3.2’nin sunduğu 20 Gbps maksimum hızın, çift kanallı USB 4 sayesinde 40 Gbps civarlarına çıkması bekleniyor. Bu devasa hızın yeni olduğunu söylemek, biraz yanlış olabilir. Benzer hız, Thunderbolt 3 standartı tarafından halihazırda sunulmaktaydı. Bununla birlikte Thunderbolt 3’ün 2015 yılından beri bazı cihazlarda yer aldığını da hatırlatmamız doğru olur.

USB 4

Thunderbolt 3 ile benzer özellikleri taşıyan USB 4, 100W güç aktarımı yapabilecek. İki adet 4K ekranı veya bir adet 5K ekranı besleyebilecek. Bu özelliklerden faydalanabilmek için, 40 Gbps destekli kablolara sahip olmanız yeterli olacak. Thunderbolt 3’ün ulaştığı cihazlar kısıtlı olsa da, USB 4 daha geniş bir kullanım alanı sunmayı hedefliyor. Thunderbolt 3, her ne kadar 2015 yılından beri kullanılabilir olsa da, şu ana kadar yalnızca 463 cihazda kullanılmış durumda.

Şu an için USB 4 standartları hala revize aşamasında bulunuyor. Standarta ait orijinal versiyonların, 2019 yılının sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor. Geniş ölçekli kullanımın ise önümüzdeki sene başlaması bekleniyor.

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Devasa hızıyla USB 4 duyuruldu! İşte detaylar!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  iPhone ligt giriş kablosu bence en güzeli

 2. Anonim dedi ki:

  Biz daha 3.0’a bile geçemedik

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Biraz daha bekleyelim direkt 5 olsun. Salaklar niye düşünemiyor 😉

  1. Anonim dedi ki:

   O zaman da 6 çıksın diye beklersin. Bekle bekle… Bunun sonu yok.

 4. Anonim dedi ki:

  usb 3.2 ye ne gerek vardı

 5. Anonim dedi ki:

  direk 10 11 çıkarın da bıktık bu işlerden

 6. Anonim dedi ki:

  şirketler için birebir Bireysel için daha çok erken sonuçta o kablolara sahip olmak biraz pahalı olabilir.

" Devasa hızıyla USB 4 duyuruldu! İşte detaylar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Devasa hızıyla USB 4 duyuruldu! İşte detaylar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Devasa hızıyla USB 4 duyuruldu! İşte detaylar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "