Okunma

USB Bellekten Çalışan Yazılımlar


06 Mayıs 2009 Çarşamba 10:44
USB Bellekten Çalışan Yazılımlar

Cebinizdeki bilgisayarınıza program kurma yetkiniz yok mu? Gerekli program yanınızda olmadığı için arkadaşınızın bilgisayarındaki soruna müdahale edemiyor musunuz? Ya da internet kafelerde dolaşıyor ve bilgilerinizi yanınızda nasıl taşıyabileceğinizi bilmiyor musunuz? İşte tam bu noktada USB bellekler yardımınıza koşuyor. 

 


İhtiyaç duyacağınız tüm yazılımları USB belleğe aktarın.

 

Çok sık kullandığınız, dolaysıyla hangi bilgisayarda çalışırsanız çalışın elinizin altında bulunmasını istediğiniz programları USB belleğinizde taşıyabilirsiniz. Tabii ki isterseniz kurulum dosyalarını yanınızda taşıyıp ihtiyaç duyduğunuzda yüklemeyi deneyebilirsiniz.  Ancak iş yerindeki ya da bir internet kafede çalıştığınız bir bilgisayardaki kullanıcı yetkileriniz sınırlandırılmış ve program yüklemeniz engellenmiş olabilir. İşte bu sorunu aşmak için söz konusu programları ister belleğinize yükleyebilir, ister taşınabilir versiyonlarını temin edebilir ya da programlarınızı kendiniz taşınabilir hale getirebilirsiniz.


PStart 2.11

Oldukça küçük olan Pstart, aslında USB belleğiniz için bir başlat menüsü hazırlıyor.  Bunun için yapmanız gereken tek şey ise kurulum programını çalıştırmak, kullanmak istediğiniz USB belleği seçmek ve son olarak da kullanmak istediğiniz taşınabilir uygulamaların kısa yollarını eklemektir. Bunun haricinde PStart’ın arama fonksiyonunu kullanarak sabit disk ve belleğinizdeki tüm çalıştırılabilir dosyaları arayabilirsiniz. PStart’ın belki de en önemli fonksiyonlarından biri ise Notes sekmesidir. Bu sayede yapmanız veya unutmamanız gereken şeyler için küçük notlar alabilir ve USB belleğinizde taşıyabilirsiniz.

 


PStart, USB bellek için start menüsü hazırlıyor.

İndirmek için tıkla


XAMPP 1.7.1

Birçok insan Apache Web sunucusu kurulumunun kolay olmadığını bilir. Hatta bu sunucuya MySQL, PHP ve Perl uygulamalarını da eklenince işiniz çok zor. En azından XAMPP adlı yazılımını bilmeyenler için konuşuyoruz. Çünkü bu yazılımı bilen kullanıcılar  Apache web sunucusu ile birlikte MySQL, PHP ve Perl uygulamalarını çok rahat ekleyip çalıştırabiliyorlar. XAMPP’yi sisteminize indirin, kurulumu başlatın ve sonra da uygulamanızı çalıştırın. Hepsi bu kadar.

 


Appache Web sunucusunu kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştır.

İndirmek için tıkla

 


LBreakout2 Portable 2.5.1.1

LBreakout2 Portable, oldukça hoş bir oyun. Top’u yukarıdaki taşlara dokundurup patlatıyorsunuz. Birçok adı olan bu oyun türü, oldukça hoş sürprizlerle dolu. Yaptığınız en iyi skor’un kaydı tutuluyor.

 


Oldukça basit ve eğlenceli bir oyun.

İndirmek için tıkla


Frets on Fire 1.2.451

Bu oyun bildiğimiz Guitar Hero’nun bir türevi. Klavyeniz ile gitarı yönlendiriyorsunuz. Bu yönlendirmede müzik notalarını tutturmaya çalışıyorsunuz. Oldukça küçük olan bu oyun her türlü USB bellekte rahatlıkla çalışabiliyor.

 


Guitar Hero’nun bir türevi.

İndirmek için tıkla

 

GIMP Portable 2.6.6

Photoshop ve Corel’e benzeyen bu program, resim üzerinde oynamayı seven kişiler için mükemmel bir seçenek. GIMP, dünyada o kadar çok tutuldu ki USB bellek versiyonu da piyasaya çıktı.

 


Ücretsiz bir resim işleme programı.

İndirmek için tıkla


Mozilla Firefox, Portable Edition 3.0.10

USB bellekten web tarayıcınızı çalıştırın. Sistemde bulunan tarayıcıyı kullanmayın. Bunun avantajı, sık kullandığınız web siteler hep yanınızda. Kendi eklentinizle çalışma imkânına sahipsiniz. Tüm bunlara ek olarak kayıt ettiğiniz şifreler de yanınızda.

 


Kendi tarayıcınızı kullanın.

İndirmek için tıkla

 


aMSN Portable 0.97.2

aMSNMSN Messenger’a benzeyen bir  uygulama. Oldukça küçük olan bu yazılım sayesinde video’lu sohbet bile yapabiliyorsunuz.

 


aMSN bir MSN türevidir.

İndirmek için tıkla

 


Mozilla Thunderbird, Portable Edition 2.0.0.21

E-Mailleriniz USB bellekte kayıtlı. Adres defteri ve tüm gerekli ayarlar Thunderbird ile yanınızda. Thunderbird’i USB bellekten çalıştırın ve maillerinizi USB belleğe kayıt edin. Tüm bunlara ek olarak şifreleme sistemlerini de kullanabilirsiniz.

 


Mozilla Thunderbird ile mailleriniz güvende.

İndirmek için tıkla

 


WinWGet Portable 0.20

WinWGet herhangi bir iz bırakmadan Download imkanı tanıyan bir uygulama. İnternet üzerinden dosya indiren bu yazılım, tüm indirdiğiniz dosyaların transfer hızlarını kontrol etmenizi sağlıyor. Kullanımı oldukça kolay. USB bellekten direkt olarak çalışıyor.

 


Oldukça basit bir Download aracı.

İndirmek için tıkla

 


InfraRecorder Portable 0.46.1

USB belleği taktığınız bir sistemde CD/DVD yazacaksınız. Bu birçok kişi için oldukça zor bir durum. CD/DVD yazma yazılımı kurulmamış olabilir veya kurulu olan yazılımı kullanmak karmaşık gelebilir. InfraRecorder oldukça kolay kullanıma sahip olan bir CD/DVD yazma programı. USB bellekler için tasarlanan InfraRecorder Portable, kendi verilerinizi, audio ve karışık dosyalarınızı rahatlıkla kayıt edebilirsiniz.

 


CD/DVD yazmak hiç bu kadar kolay olmamıştır.

İndirmek için tıkla


VLC Media Player Portable 0.9.9

VLC Media Player Portable, USB bellekten çalışan bir mültimedya video oynatıcısı. Sistemde herhangi bir iz bırakmayan bu oynatıcı, bir çok dosya formatını desteklemesi ile ilgi çekiyor.

 


VLC, oldukça başarılı bir video oynatıcısı.

İndirmek için tıkla

 


CoolPlayer+ Portable 2.19.1

Winamp’a benzeyen bu oynatıcı, müzik dosyalarınızı USB bellekten çalıştırabiliyor. Geniş bir dosya formatını destekleyen bu oynatıcı, kişisel bilgilerinizi sistemde bırakmıyor. 

 


CoolPlayer+ birçok audio formatını destekliyor.

İndirmek için tıkla


OpenOffice.org Portable 3.0.1

Office paketini USB bellekten çalıştırmak. Word, Excel, Powerpoint ve buna benzer uygulamalar Open Office Portable için hiç de sorun değil. Dokümanlarınız her zaman yanınızda. İstediğiniz zaman değişiklik yapmaya sahip olmanız güzel bir avantaj.

 


Mutlaka sahip olmanız gerekiyor.

İndirmek için tıkla


7-Zip Portable 4.65

7-Zip ile dosyalarınızı sıkıştırabilir, küçük parçalara ayırabilir veya şifreleyebilirsiniz. Bunun haricinde dosyalarınızı tabii ki yaygın olarak kullanılan BZIP2, GZIP, TAR ve ZIP gibi biçimlerinde sıkıştırabilirsiniz.

 


Başarılı bir dosya sıkıştırma programı.

İndirmek için tıkla

 


ClamWin Portable 0.95.1

ClamWin, USB bellekler için tasarlanmış olan bir anti virüs yazılımı. USB belleğin içine kurulan bu yazılım buradan tüm sistemi tarayabiliyor. ClamWin’in bu sürümü Windows 7 işletim sistemine bile uyumlu. Açık kaynak kodlu olan bu yazılım ücretsiz olarak dağıtılıyor.

 


ClamWin, USB belleğe kurulan ve sistemi kontrol eden bir anti virüs.

İndirmek için tıkla

   
Total Commander

Yabancı bir sistemde çalışırken veya bir sorun üzerinde uğraşırken en çok kullanacağınız araçlardan biri bu dosya yöneticisidir. Windows gezgininin yeterli gelmediği durumlarda yardımınıza koşan Total Commander, standart bir dosya yöneticisinden farklı olarak, sahip olduğu çok sayıdaki kullanışlı fonksiyonu ile bir çok işinizi kolaylaştırabilir.

 


Total Commander, fanatik bir kitleye hitap eden bir dosya yönetim programı.

İndirmek için tıkla

 


Explore2fs Portable Edition

Eğer Linux sistemler üzerinde de çalışıyorsanız yanınızdan ayırmamanız gereken programlardan biri de Explore2fs’dir. Bu aracı kullanarak Windows altından EX2FS biçimindeki Linux dosya sistemine ulaşarak buradaki dosyaları görebilirsiniz. Ancak bu programı kullanabilmek için sisteminizde yönetici haklarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

 


Windows altında Linux dosya sistemine ulaşmanızı sağlıyor.

İndirmek için tıkla

 


Avira Unerase

FAT 16/32, NTFS4 veya NTFS5 biçimindeki disklerinizden sildiğiniz dosyaları geri almanıza yardımcı olan Avira UnErase ayrıca sıkıştırılmış ve şifrelenmemiş dosyaları da kurtarabiliyor. Kullanmak için yönetici haklarına sahip olmanız gereken program dinamik disk, yazılımsal ya da donanımsal RAID desteğine de sahip. Programı taşınabilir olarak kullanmak için ilk olarak EXE dosyasını Universal Extractor ile açın ve $COMMONFILES, $PLUGINSDIR ve [NSIS].nsi dosyalarını silin.

 


Sildiğiniz dosyaları geri almanıza yardımcı oluyor.

İndirmek için tıkla


::
Kullandığınız yazılımları bizlerle paylaşın.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “USB Bellekten Çalışan Yazılımlar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  linkler niye kırık galiba

 2. SDN Okuru dedi ki:

  işime yarayacak elinize sağlık

 3. SDN Okuru dedi ki:

  guitar hero dan ne anlıolar bilmiyorum.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlarin turkceleri yok mu? Hepsi ingilizce ?

" USB Bellekten Çalışan Yazılımlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB Bellekten Çalışan Yazılımlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB Bellekten Çalışan Yazılımlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "