Okunma

USB’yi Ters Takma Derdine Son


30 Ocak 2011 Pazar 11:25
USB’yi Ters Takma Derdine Son

Bilgisayarlar üzerinde yer alan bağlantı arayüzleri arasında en sık kullanılanı hiç kuşkusuz USB. Hemen her türlü kontrol cihazı, bellek, harici disk ve daha birçok cihaz USB üzerinden bilgisayara bağlanıyor. (USB Kablosundan Gelen Tehdit)

USB girişlerini çok sık kullanıyorsanız mutlaka cihazları yanlışlıkla ters takmaya çalıştığınız olmuştur.

USB girişlerinin yapısı gereği bir cihazı ters olarak bağlamak mümkün değil fakat ucun hangi tarafının doğru olduğunu her seferinde tutturmak da mümkün olamayabiliyor.

İki Taraf da Doğru

Kullanıcıların bu sıkıntısına çözüm bulmak için kolları sıvayan Ma Yi Xuan adlı tasarımcı Double USB adını verdiği konsept tasarımla bir sonuca ulaştığını düşünüyor.

Tasarımda USB ucunun hem altı hem de üstü kapalı gözüküyor. Ancak aslında iki tarafta da bağlantı için uçlar bulunuyor. Ucu USB girişine soktuğunzda girişin hangi tarafında plastik engel varsa ucun o tarafındaki kapalı kısmı içeri itiliyor.

Bu şekilde USB ucunu girişe hangi taraftan sokarsanız sokun bağlantıyı yapabiliyorsunuz. Henüz bir konsept tasarım olan Double USB‘nin cihazlarda kullanılıp kullanılmayacağını ise zaman gösterecek.

:: Bu ürünün yaygınlaşmasını ister misiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “USB’yi Ters Takma Derdine Son”

 1. SiLGEC dedi ki:
  Alıntı erenberk Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Tamam elindeki kabloda belli olabilir ama taktığın cihazda bakmadan anlayamazsın O yüzden 2 saniye kabloyu çevirmekle uğraşamam diyorsan bunu kullanman lazım

  Cihazların bağlantıları da standart, o yüzden dedim. Laptoplarda veya kasanın önündeki girişlerde dene istersen

 2. erenberk dedi ki:
  Alıntı SiLGEC Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Zaten usb’nin üste (dikey olunca sağda oluyodu sanırım) gelecek tarafı sürekli bellidir.

  Tamam elindeki cihazın belli olabilir ama taktığın cihazda bakmadan anlayamazsın O yüzden 2 saniye kabloyu çevirmekle uğraşamam diyorsan bunu kullanman lazım

 3. RedBull dedi ki:

  valla güzel düşünülmüş deli oluyorum her seferinde yönünü bulmaya

 4. SiLGEC dedi ki:

  Bozulabilecek bir tasarım bence Zaten usb’nin üste (dikey olunca sağda oluyodu sanırım) gelecek tarafı sürekli bellidir. Mesela kabartma usb işareti veya yazı vardır. Bunu bildikten sonra karışacak birşey yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bır fıkır ama olmaza da olur

 6. sonic54 dedi ki:

  gerçekten iiyi akıl edilmiş sonucta yeni çıkan flas bellekler tersten çokmaya çalışırken kıran arkadaşlar oluyor ama bunda öle bir sorunla karşılamaşmak mümkün değil seri üretime çabuk geçilir inşallahh 😀

 7. pumperking dedi ki:

  ben düşünüyorum gavurlar yapıyor
  ektradan ödeyeceğim paraya bakarım 5$’a kadarsa tmm fazlası için gerek yok 😉

 8. mr_rain42 dedi ki:

  Güzel düşünmüş, flash belleği bazen kırıp atasım gelir bu yüzden

 9. virtual worms dedi ki:

  büyük bir sorun değil ki takıyorum girmediyse ters çevirip takıyom oda en fazla 3-5 saniyemi alıyor

" USB’yi Ters Takma Derdine Son konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere USB’yi Ters Takma Derdine Son ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda USB’yi Ters Takma Derdine Son ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "