Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net

Google Huawei ilişkisi için üst düzey açıklama!

Ana sayfa / Mobil

ABD hükümetinin almış olduğu karardan sonra ABD‘li şirketler Huawei ile çalışmayı sonlandırmıştı. Ancak uzun sürenin ardından üst düzey bir açıklama geldi. Google Huawei sorunu için çözüm arıyor ve çalışmalara başlamak istiyor. Google ve Huawei, kısıtlamalardan önce başarılı çalışan iki iş ortağıydı.

ABD ve Çin arasında patlak veren krizin en büyük yansıması Huawei üzerinde olmuş ve firmanın ABD‘de iş yapması engellenmişti. Hatta firmanın amiral gemisi modeli Mate 30 Pro, Google Play Hizmetleri‘nden yoksun olarak kullanıcılarla buluştu.

Google ve Huawei sorununun çözülmesi isteniyor

Huawei geçtiğimiz sene içinde maruz kaldığı yaptırımlar ve ambargolar nedeniyle çalışmalarında aksama yaşadı. Telefonları için kendi işletim sistemini geliştireceğini belirten firma, Google Play Hizmetleri yerine kendi geliştirdiği servisi de hizmete aldı. Ancak Android ve Google Play başkan yardımcısı Sameer Samat, uluslararası basın kuruluşu DPA’ya yaptığı açıklamada Google‘ın Huawei ile olan iş ortaklığını devam ettirmek için ABD hükümetine başvurduğunu belirtti.

Samat, ABD hükumetine nasıl bir başvuru yapıldığını açıklamadı. Ancak bu başvuruyla birlikte Google‘ın ciddiyetini gösterdiği düşünülüyor. Bununla birlikte hükümet, bazı firmalara Huawei ile tekrar iş yapabilmeleri için lisans vermeye hazırlanıyor. Bu lisansın ilk sahibinin Microsoft olacağı düşünülüyor. Böylelikle yeni Huawei bilgisayarlarda Windows işletim sistemi hazır kurulu olarak gelebilecek.

Ayrıca ABD hükümetinin de Google‘ın isteğine sıcak baktığı söyleniyor. Eğer tekrar çalışma için izin çıkarsa aylar sonra Huawei cihazları Google Play Hizmetleri’ne kavuşmuş olacak. Daha önce de Huawei Tüketici Grubu Başkanı Richard Yu, eğer Google‘dan destek alırlarsa, Mate 30 ailesinin hemen güncelleneceğini belirtti.

Google Huawei sorunu için iyimser bir hava yaşansa da geçtiğimiz günlerde farklı bir açıklama gelmişti. Google, Huawei kullanıcıları için bir uyarı yayınlamıştı. Bu uyarıda, desteklenmeyen cihazlarda Google uygulamalarının kullanılması sonucunda güvenlik riskinin ortaya çıkacağı belirtilmişti.

Yorum Ekleyin