Uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir mi?


27 Aralık 2020 Pazar 00:49
Uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir mi?

Uzaylılar Uranüs’te yaşıyor olabilir mi? Uzay bilimlerinde görevli bilim insanları ve araştırmacılar uzun yıllardır Dünya dışındaki yaşam formlarına ulaşmak için yıllarını harcıyor. Elimizde şu güne kadar bir kanıt olmasa da bilim insanlarını Uranüs’ün yörüngesinde yaşamın bileşenlerine dair bir kalıntı bulunma heyecanı sardı.

Uzaylılar Uranüs’te yaşıyor olabilir mi? Henüz bilmiyoruz

Bilim insanları, Uranüs’ün yörüngesinde dönen buzul yaşamlar da dahil olmak üzere, yaşamın bileşenlerinin sistemimizdeki bazı uydularda var olabileceğini söylüyor. Uzaydaki diğer yaşam formlarının kalıntıları için yalnızca bilim insanları değil, uzay araştırma şirketleri de çalışmalarını sürdürüyor. Yine de insanlık olarak somut kanıtlara ulaşamadık.

Güneş sisteminin küçük küçük ve buzlu dünyalarla dolu olduğu tahmin ediliyor. Birçoğu gaz devi gezegenlerin uyduları olarak biliniyor. Doğrulanmış veya donmuş buz tabakalarının altında sıvı okyanuslara sahip olduklarından şüphelenilen bu dünyalar yeni yaşam formları için bize yol gösterebilir. EOS tarafından yeni yayımlanan bir makaleye göre, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün ayı Enceladus, altında sıvı su kütlesi barındıran dünyalardan yalnızca birkaçı.

Güneş sisteminin buz devi gezegenleri olan Uranüs ve Neptün’ün bazı uydularında neden yer altı okyanusları olmasın? Bu sorunun cevabını aramak için yola çıkan bilim insanları, Uranüs için bu argümanı doğrulamak amacıyla daha önce denenmiş bir yönteme odaklanıyor. Uranüs’ün uyduları için işe yaracağı düşünülen bu yöntem, sıvı varlığının keşfedildiği Europa ve Enceladus’taki gibi işleyecek.

Uzun yıllardır kullanılan yönteme başvuruluyor

Uzaylilar- Uranus-te-yasiyor-olabilir- mi-00

Bu yöntemde gezegende gerçekleşen son jeolojik aktivite gözlemlenebiliyor. Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde gezegen bilimci Benjamin Weiss ve ekibi, gelecekteki bir uzay gemisinin böyle bir okyanusu keşfedip keşfedemeyeceğini bilmek istiyor.

En basit anlatımla, Uranüs’te yüzey altı okyanusunun varlığı ile oluşacak manyetik alanın gücü hesaplanıyor ve bu sayede gezegenin yörüngesinde gerçekleşen jeolojik olaylar belirleniyor. Bu teknik daha önce 1998 yılında Europa’da ve ayrıca Jüpiter’in uydusu Callisto’da bir yeraltı okyanusunun varlığını doğrulamak için kullanılmıştı.

İndüklenmiş bir manyetik alan oluşturan bu sistem, eğer gezegende bir yaşam formu varsa burada bir su kütlesinin olması gerekliliğini vurguluyor. Weiss, “Eğer orada su kütlesi varsa ve Dünya üzerindeki okyanus suyu gibi biraz tuzluysa, o zaman iletken olabilir, yani içinde akımlar ilerleyebilir.” diyor. Bu sayede indüklenmiş bir manyetik alan oluşturan su kütleleri bilim insanları için araştırılması gereken kapıları aralayabilir.

İndüklenmiş bir alan, gezegenin manyetik alanından çok farklı görünmesini sağlar ve bu nedenle yakındaki bir manyetometre tarafından tespit edilebilir. Bu mantığa dayanan sistem, Uranüs ve uydularının modellerini kullanarak, en büyük beş uydunun en az dördünün etrafındaki bu alanları tespit etmenin muhtemelen mümkün olacağını söylüyor. Eğer bu tahminler doğru çıkarsa uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir yorumu yapılabilir ancak yine de herhangi bir şey söylemek için oldukça erken.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

la bi oturun yerinize. adamlar gelip canımıza okuyacaklar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Uzaylılar dünyada yaşıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Çok heyecanlı bir konu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Ne uzaylısı yavvv izlemeyin şöyle filmler 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Uzaylıların nerede yaşadığının tahmininde bulunabilmek için öncelikle uzaylıların zorunlu yaşamsal ihtiyaçlarının neler olduğunu bilmek gerekiyor ki hangi ortamda yaşayıp yaşayamayacaginin kıyaslaması yapilabilsin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Ya biz uzaylı dünyanın gerçek sahibi uzaylılar ise? Nasılsa uyduran uydurana

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Evren de Yaşam sadece dünyadan ibaretmi sandınız(sınırları ve kudretinin sonu yoktur)ölçülemez demiyormu? o zaman demekki Evrende bir yaşamsal döngü var ,Keşke bilim adamları ve turump(a.b.d.) konuşsa,İyi geceler Uzayda yaşayan İnsanlar

" Uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaylılar, Uranüs’te yaşıyor olabilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 GeForce Now kullanıcılarına Türkiye müjdesi! GeForce Now kullanıcılarına Türkiye müjdesi!
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik