Okunma

VDSL2 Nedir?


31 Ocak 2009 Cumartesi 20:02
VDSL2 Nedir?

VDSL teknolojisi, ADSL’in sunduğu nimet olan tek bir bakır kablo çiftinden kullanıcılara yüksek hızlı internet erişimi sunma konusunu bir adım öteye götürüyor. VDSL, veya ülkemizde uygulanması düşünülen haliyle VDSL2, kullanıcılara benzer bir alt yapıyla çok daha yüksek hızlar sunabiliyor.

Alt Yapı Maliyetleri Makul

VDSL ve ülkemize gelecek olan türevi VDSL2, kullanıcı ve işletmeci tarafında yeni yatırımlara ihtiyaç duyuyor. Benzer şekilde bir ayırıcı kullanılarak ikiye bölünen hat, telefon ve internet erişimi için kullanılabiliyor. ADSL‘den yapılacak VDSL geçişi için kullanıcıların modemlerinin değiştirilmesi ve işletmecilerin de karşı uçta, kendi santrallerindeki ekipmanları değiştirmesi gerekiyor.

Gerekli olan alt yapı yatırımından sonra santralle kullanıcının evi veya ofisi arasında herhangi bir kablo değişimi yapılması veya yeni bir hat çekilmesine gerek yok.

VDSL2’de Hız Sınırları

2006 sonunda hazırlanan VDSL standardı sayesinde, VDSL2 100 MBit/s hızlarına çıkabiliyor. Bu hıza ulaşmak için şebekeye olan uzaklığın en fazla 300 metre olması gerekiyor. Ülkemizde sunulması planlanan hızlar ise 16 ve 32 MBit/s olarak düşünülmüş durumda.

İşin kötü tarafı, VDSL2 teknolojisi de asimetrik temelli olduğu için birçok şebekede, ülkemizde de olacağı gibi, gönderim hızı 1-2 Mbit/s ile sınırlı olacak.

VDSL2 Ne Getiriyor?

VDSL teknolojisi ve en son gelişmiş standardı olan VDSL2, yüksek bant genişliğiyle kullanıcılara daha iyi VoIP, IPTV ve internet erişimi sağlayacak. Ülkemizde de VDSL2 ile birlikte Triple Play olarak anılan, bu bahsettiğimiz üç hizmeti bir arada sunan operatörler görmeye başlayacağız.

 

 

 
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" VDSL2 Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VDSL2 Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VDSL2 Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "