Uzan’ların telefon markası Vertu battı!


13 Temmuz 2017 Perşembe 21:01
Uzan’ların telefon markası Vertu battı!

Geçtiğimiz aylarda Hakan Uzan tarafından satın alınan lüks akıllı telefon üreticisi Vertu, uzun zamandır iflasın eşiğindeydi. Uzun bir süredir kar edemeyen şirket, BBC’nin haberine göre İngiltere’deki fabrikasını kapatma kararı aldı.

Kurulduğu 1998 yılından beri birçok kez el değiştiren şirket, Hakan Uzan tarafından oldukça kötü bir durumdayken satın alınmıştı. Hakan Uzan’ın başa geçmesinden sonra da işleri iyi gitmeyen şirketin şu an 128 milyon pound borcu bulunuyor.

Fabrikanın kapatılmasıyla birlikte piyasadan çekilen şirket, 200 çalışanını tasfiye etti. Peki Vertu’nun iflasının arkasında ne var? Şirket neden kapatılmak zorunda kaldı?

Milyonerlerin-markasi-iflas-etti.png

Aslında kurulduğu günden beri sadece zengin kullanıcılara hitap eden şirketin iş modeli, sürdürülebilir bir iş modeli olmaktan oldukça uzaktı. Son yıllarda akıllı telefonları kullanıcıların isteklerine göre özelleştiren şirketlerin ortaya çıkması da Vertu’nun sonunun yaklaşmasına sebep oldu denebilir.

Vertu’nun orta sınıf cihazları 6 bin dolardı!

Cihazların oldukça şık ve pahalı materyaller kullanılarak el yapımı üretilmesi, şirketin orta sınıf akıllı telefon fiyatlarının 6 bin dolar, bazı modellerinin ise 15 bin dolara kadar çıkmasına sebep oldu.

Yüksek fiyatlarına rağmen yeterince iyi olmayan teknik özellikleri, geride kalmış Android işletim sistemi ve yeterince iyi olmayan kamerasıyla kullanıcılardan beklediği ilgiyi yeterince göremedi.

Hakan Uzan yaptığı açıklamada Vertu’nun marka haklarını ve lisanslarını koruyacağını ancak marka ile ne yapacağına şu an karar vermediğini açıkladı. 

::Vertu’nun iflası hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Uzan’ların telefon markası Vertu battı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  "Evet 10 sene sonrasını planlıyordur, vardır bir bildikleri…" Lan gerizekalı sen onları Rockefeller ailesi mi sandın? Kendi ülkesinde bile yaşayamayan haydutlar okadar!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  adam bence batacak olan firmayı bilerek aldı, ellerinde artık koskoca bi teknoloji var

 3. SDN Okuru dedi ki:

  dürüstlükten batmışlardır .d :(duyda inanma)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hakan uzan xiaomiyi resmi olarak getirse bi de huawei servisi gibi servis açsa 10 numara olur çok kar ederler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Onlarda para bitmez, giren bize girer.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Vardır hesabı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu soytarılar hala yaşıyomu ya 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar bile bile yaş tahtaya basmaz, vardır hakan bey ve ekibinin sağlam bir planı, vardır bir bildikleri. Adamlar dünyanın konuştuğu iş adamları, saçma saçma yorum yapmayın, o şimdi 10 sene sonrasını düşünüyordur…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Adam bilerek aldı zaten patentleri için iflas edeceğini biliyordu aptal değil heralde.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Vertunun son teknoloni teledonları vardı. Siz fakir olduğunuz için bilmiyor olabilirsiniz. Safir ekranla gelecek diye 1 sene boyunca iphone 6 reklamı yaparken

 11. SDN Okuru dedi ki:

  batacak bir firmayı neden aldı acaba?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Borcun bir önemi yok, o para gerçekten onlardan çıksaydı iflas ederlerdi.
  İflas koruması için almıştır o markayı, vergiden düşmek için. Yani marka battı ama, hiçbir şey kaybettirmedi.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Teknik özellikleri gerçekten çok kötü telefonlar üretiyor. Günümüzde çinli telefon markalarının fiyat / performans ürünleri bile çok üst özellikler sunarken Vertu ya hava atma özelliğinden başka bir özellik kalmıyor maalesef. Şunu bilir şunu söylerim mobil teknolojide inatçı ve rijit olmamak gerekli teknolojiyi yakın takip etmeyen yazılım ve donanım trendlerini takip edemeyen her marka batar. örnekleri çokça var ve isimlerini saymaya bile gerek yok.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Android geride kalmış bir işletim sistemi değildir sadece ios kadar stabil olamıyor bazı durumlarda

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun sürdürülemez bir iş modeli olduğunu ben bile anladım. Hakan UZAN nasıl anlamadı? O kadar parası var ne iş yapacaklarını bilmiyorlar!

 16. SDN Okuru dedi ki:

  adam elini attigi yeri kurutuyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  50 milyon dolara almıştı geçen sene. onlara onkadar para koymaz merak etmeyin.

" Uzan’ların telefon markası Vertu battı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzan’ların telefon markası Vertu battı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzan’ların telefon markası Vertu battı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "