Virgin Orbit, Boeing 747’nin kanadından roket ateşledi


19 Ocak 2021 Salı 11:15
ABONE OL
Virgin Orbit, Boeing 747’nin kanadından roket ateşledi

Geçtiğimiz pazar günü, Virgin Orbit, değiştirilmiş bir Boeing 747‘nin kanadının altından roket ateşledi. Bu ateşleme ile uyduları alçak dünya yörüngesine yerleştiren Orbit, bir ilki gerçekleştirdi.

Virgin Orbit bir ilki gerçekleştirdi

Sir Richard Branson tarafından kurulan Virgin Orbit, 17 Ocak Pazar günü, 21 metre uzunluğa sahip roketin yanı sıra Boeing 747‘de çekilen görüntüleri de içerin çığır açan görevin sinematik bir özetini yayınladı.

Bu başarı ile SpaceX ve Rocket Lab‘den sonra yörüngeye ulaşan üçüncü özel fonlu şirket haline gelen Virgin Orbit,  küresel müşteriler için uzayda küçük uydular dağıtan bir hizmet kurmak adına iki güçlü şirketin arasında yer almaya başladı.

Ayrıca Virgin Orbit yörünge sınıfı havadan fırlatılan, sıvı yakıtlı bir roketin uzaya ulaşmasını sağlayan ilk şirket oldu.

Eskiden Virgin Atlantic için yolcu taşıyan Virgin Orbit’in Boeing 747’si, Pazar sabahı Kaliforniya çölündeki Mojave Hava ve Uzay Limanı‘ndan kalktı. Kalktıktan sonra Pasifik üzerinde uçarak burada uydu yüklü LauncherOne roketini sol kanadının altından fırlattı.

Mayıs 2020‘deki roketin birinci aşaması NewtonThree motorundaki anormalliğin ateşlendikten sadece birkaç saniye sonra kapanmasına neden olduğu başarısız bir yörüngeye ulaşma girişiminin aksine, bu sefer gerçekleştirilen fırlatma NASA için dokuz küçük çapta uyduyu başarıyla uzaya fırlattı.

Virgin Orbit’in CEO’su Dan Hart, başarı ile gerçekleştirilen görevi şöyle ifade ediyor; Uzaya yeni bir kapı açıldı. LauncherOne’ın bugün yörüngeye başarıyla ulaşması, bu ekibin yeteneğinin, hassasiyetinin, gücünün ve ustalığının bir kanıtı. Küresel bir pandemi karşısında bile, bu devrim niteliğindeki fırlatma sisteminin her unsurunu tam olarak göstermeye odaklandık. Bu çaba bugün güzelce yürütülen bir görevle karşılığını verdi ve bundan daha mutlu olamazdık.” dedi.

Uydunun başarılı bir şekilde yerleştirildiğini onaylanmasının ardından ise Branson, Virgin Orbit’in bir hangarda zemine yapıştırılmış bir çıkartma ile bir fikir olarak nasıl başladığını tweetledi. Branson, “Şimdi değiştirilmiş 747’mizin kanadından uyduları yörüngeye bırakmak için roketler fırlatıp uçuruyoruz” dedi.

Son olarak Virgin Orbit, Pazar günü gerçekleştirdiği kusursuz görev sonrası, ABD Uzay Kuvvetleri, Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kaliforniya merkezli Swarm Technologies’den gelen çok sayıda rezervasyon sonucunda resmi olarak bir ticari hizmete geçiş yapacağını da belirtti.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Amerikan ordusunun aklında tek soru atom bombası tasirmi acaba 🙂

" Virgin Orbit, Boeing 747’nin kanadından roket ateşledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Virgin Orbit, Boeing 747’nin kanadından roket ateşledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Virgin Orbit, Boeing 747’nin kanadından roket ateşledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği